BM’ye artık güvenmiyoruz

Son günlerde Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan neredeyse bütün konuşmalarında; Birleşmiş Milletler’ de İsrail hakkında verilen hiçbir karara uyulmadığı, daimi temsilciler arasında halkı Müslüman olan tek bir ülke bulunmadığı, Müslüman ülkeler lehine atılmış tek bir adım olmadığı, BM’nin güvenilmez bir kurum olduğu, bu yapısıyla dünyaya huzur getirmesinin mümkün olmadığı ve BM’ye güvenmediği vurgusunu yapıyor.

Son günlerde Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan neredeyse bütün konuşmalarında; Birleşmiş Milletler’ de İsrail hakkında verilen hiçbir karara uyulmadığı, daimi temsilciler arasında halkı Müslüman olan tek bir ülke bulunmadığı, Müslüman ülkeler lehine atılmış tek bir adım olmadığı, BM’nin güvenilmez bir kurum olduğu, bu yapısıyla dünyaya huzur getirmesinin mümkün olmadığı ve BM’ye güvenmediği vurgusunu yapıyor.

Erdoğan’ın, Birleşmiş Milletlere yönelttiği eleştiri ve suçlamaları, bu kadar açık bir şekilde dile getirmesine şaşırdık. Hem Türkiye’de hem de ülkemizde, her talebe boyun eğmeyi kanıksamış, içselleştirmiş gruplar, Erdoğan’ın bu ifadelerini tahrik edici, başımıza iş açıcı olarak algıladı ve telaşa düştü. Düne kadar, Birleşmiş Milletler’in ayrım yapmadığını ileri sürecek kadar gerçeği görme duyusunu kaybetmiş insanların varlığına şahit olduk.

Dün BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs özel danışmanı Downer, adada bir resepsiyon düzenledi. Resepisyon, Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs’ı birbirinden ayıran yeşil hattaydı. Amacı çözüm çabalarına destekti. Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Downer’dan Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’nın resepsiyona davet edilmemesini istedi. Downer da her zaman olduğu gibi bu kez de Rum tarafının isteği doğrultusunda hareket ederek Türk büyükelçiyi resepsiyona çağırmadı.

Aklımıza, Erdoğan’ın BM hakkındaki tespitleri geldi. Onlarca yıldır süren barış görüşmelerinde neden ilerleme olmadığını, Birleşmiş Milletlerin müdahil olduğu sorunların neden daha da karmaşık hale geldiğini, BM’nin tarihinde neden hiçbir sorunu iki kesimi de tatmin edecek şekilde çözemediğini, Birleşmiş Milletler özel danışmanı Downer’ın bu açık ayrımcı, fanatik taraftar edasındaki tutumuyla daha iyi anladık. Kafamızda Birleşmiş Milletlerin taraf olduğuna dair var olan sorular cevap buldu. Bu tarihten sonra BM’nin yürüttüğü her çalışmaya daha bir şüpheyle bakacağız.

Bugünden sonra, Kıbrıs’la doğrudan ilgili aynı zamanda garantör olan Türkiye’yi, çözüm çalışmalarıyla alakalandırılan bir resepsiyana davet etmeyerek büyük bir skandala imza atan Downer’la, barış görüşmeleri sürecinin devam edemeyeceği iyice ortaya çıkmıştır. Halkımız arasında zaten güvenilmeyen, son olayla istenmeyen adam haline gelen BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs özel danışmanı Downer’ın görevine derhal son verilmelidir.

Birleşmiş Milletler, bugünkü yapısıyla ters bir görüntü çizmekte, kaos ve kargaşanın bir numaralı sorumlusu olarak görülmektedir. 5 ülke birleşmiş milletler olarak adlandırılamaz. Bugün dünya bütünlüklü bir değişim geçirdiği halde BM’nin yapısı yarım asrı aşkın süredir aynı devam etmektedir. Bu yapı dünyada adalete hizmet edecek bir yapı değildir. Amaç eğer dünya da huzur ve barışa katkıysa, BM bütün dünyayı temsil edebilecek şekilde yeniden yapılandırılmalıdır.
Aynı Erdoğan’ın dediği gibi…


Bu haber 10026 defa okunmuştur
 • kktc valisi süleyman  londura - 23.11.2012 kurnazlıkla kendini Türkiyenin resmi Kıbrıs'Lefkoşa Büyükelçisi' yerine koydurtacak şark kurnazlığıyla . Yemezler vali bey muhahahaha :)
 • Demekki ince  NY - 23.11.2012 Demekki bu kibris sorunu bir 50 sene daha cozulemez.
 • ben da el atayim.. Londra   - 23.11.2012 BU Donwer Yunan elcisini davet etmis mi??.. Sayet yunan elcisini davet ettiyse, bu ''don wer heriif'' cok ayip etmis.. :))
 • Ariso ibo  lefkoşa - 23.11.2012 Birleşmiş milletre göre yıllardır zaten sahte devletsin bak karar 542 güvenlik konseyi canım. esas laf kalabalığı yapıp olayları çarpıtmaya çalışan sizsiniz ama şekilde görüldüğü üzere dünya yemez. TC nin 'devlet' olmayan kktc ye atadığı hiçbir görevlinin dünya ve BM karşısında resmi sıfatı ta yoktur. Onun için resmi davet de alamaz o kadar. Ha TC den niye birini davet etmedi deseniz o anlaşılabilir.
 • Çarpıtmayın Aristo  Lefkoşa - 23.11.2012 Konu TC sahte devlet değil. BM sahte devlet fikrinden yoa çıkıyorsa zaten arabuluculuk yapamaz. Kaldıki Türkiyeninde üye olduğu BM'nin temsilcisi Downer denen herif. Konu aklı normalin altında işleyen herkes bu davet olayının taraf olmak olduğunu hemen anlar. Sahte devlet falan bunlar kuruntu. Kişinin kendisini bir yere ait hissetmemesidir. Olaya el atıyım dedim:))
 • mustafacık zarrago   manchester - 23.11.2012 ben dogruların avukatıyım. dogruyu rum da söylese japon da farketmnez. sen kimsin da herkese hattini bildirecen be zurnacık. Sahte yönetime atanan elçinin dünya nezdinde hiçbir resmi sıfatı da yoktır.
 • zarrago ibrahim   londra - 23.11.2012 iyi acikladin meseleyi basitce insallah anlarlar konuyu.anlayacaklarini sanmam ama neysa.sahte kaka tc nin tc elcisi mi olur allah askina
 • zaragoza hattini bil... mustafa  girne - 22.11.2012 Ya zaragoza, sen rumlarin avukatimisin?...londrada sana rumlar ne etti?...hizaya gel zaragoza adli rum...senin gibiler bize viz gelir....sen kimsin yaa!!
 • tanınmamış devlette elçi de tanınmaz zarrago  manchester - 22.11.2012 BM nin birçok yanlış uygulaması ve daimi üyelerin çıkarları doğrultusunda kararları bulunmakla beraber , TC nin kktc deki elçisinin , davete icabet etmek için BM karşısında hiçbir resmi sıfatı yoktur. Kendisi resmi olarak diğer devletler karşısında elçi de değidir. Ha TC den biri davet edilebirdi, ancak bu kktc elçi olmaz ve davet edilmemesi de doğrudur.
 • BM nedir??    - 22.11.2012 BM, ''ABD ve RUSYANIN beraber kazandigi'' 2. dunya savasi sonrasi kurulan bir birliktir..
 • BM ince  NY - 22.11.2012 BM-W
 • BM. VATANDAŞ   - 22.11.2012 İşte BM nin ne kadar tarafsız ve adil olduğunu görün zaten ABD nin emrinde bir kurum ne bekleyeceğizki. Sn erdoğan yerden göğe haklı değilmi . onun için bizim içimizdeki satılık sesler her gün türkiyeye söveceğine bir defada Allah için BM ye Rum tarafına Avrupa birliğine hakaret edip miting düzenlesin. ama olmaz tabii insan ödendiği yere sövermi??

:

:

:

: