Eğitim yuvası mı örgüt yuvası mı?

Geçen hafta yine öğrenci kavgası çıktı haberleriyle sarsıldık. Huzurumuz kaçtı. Bu sefer şiddetin adresi Uluslararsı Kıbrıs Üniversitesi idi.

Geçen hafta yine öğrenci kavgası çıktı haberleriyle sarsıldık. Huzurumuz kaçtı. Bu sefer şiddetin adresi Uluslararsı Kıbrıs Üniversitesi idi. Yakın Doğu Üniversitesi takviyeli yüzü aşkın öğrenci “Yaşasın Apo, Apo ölmeyecek” sloganlarıyla, kampus içerisindeki bir restorana taş ve sopalarla saldırdı, camlarını kırdı, içerisindeki eşyaları parçaladı, önlerine çıkanlara saldırdı...

Türkiye’de, Ülkemiz Üniversitelerini PKK yuvası gibi göstermeye yönelik yıllardır sürdürülen propagandaları destekler nitelikteki bu tür terör kokan olaylar, ülke olarak geldiğimiz tehlikeli noktayı göstermesi açısından önemlidir. Terör örgütünün insanlığa ve kardeşliğe sığmayan, öğrencilikle bağdaşmayan, halkımız arasında korku ve endişe yaratmayı amaçlayan bu eylemlerle “biz buradayız” mesajını vermeye çalıştığı oldukça açıktır.

Bu mesajı her kesten önce yetkililer ve üniversitelerimiz iyi okumalıdır. Türkiye’nin 50 yılı aşkın süredir uğraştığı, kendisine 300-400 milyar dolara mal olan bu sorunu ülkeye ithal etmek, belamızı aramakla eşdeğerdir. Bundan en başta üniversiteler olmak üzere, hepimizin zarar görmesi kaçınılmazdır. Biz küçük bir ülkeyiz, birkaç yıl bile bu sorunla mücadele etme imkân ve ihtimalimiz yoktur. Hiçbir anne baba, dünya kadar para ödeyerek çocuğunu Kuzey Kıbrıs’a terör estirsin diye okumaya göndermez.

Eğer bu olaylar önlenmez caydırıcı cezalar verilmezse, bu ülkeye gerçekten okumaya gelen birçok öğrenci Türkiye’deki özel üniversitelerin yolunu tutacaktır.

Çünkü son yaşananlar, olayın ‘Tehlike geliyor’ faslının çoktan aşıldığını gösteriyor.

Peki, yaşanan bunca olaya rağmen bizim üniversitelerimizde bu sorunu ele alan, bilime, ilme, araştırmaya dayalı verilerle neden-sonuç ilişkisini ortaya koyan, çözüm yollarını gösteren var mı? Hayır yok. Olmadığı içinde, siyasiler yani iktidar olaya el yordamıyla yaklaşmakta, bu yaklaşım tarzı olaylara köklü çözüm olmamakta, her geçen gün sorun büyümekte, üniversitelerimizin güvenli olmayan ülkenin okulları olarak algılanmasına neden olmaktadır. Bu durumun doğrudan ve dolaylı sonuçlarından, yakın gelecekte toplum olarak hepimizin etkilenmesi, zarar görmesi kaçınılmazdır.
Kuzey Kıbrıs’ın en önemli gelir ve tanıtım ayağını oluşturan eğitimin, bu ve benzeri olaylarla heba edilmesinin önüne geçilmelidir.

Bunun içinde, buraya gelen her öğrencinin birinci amacının eğitim olmasını sağlamak adına ilk kaydolduğu gün, KKTC’de karışacağı illegal bir olayın kendisinin eğitim hayatının sonu olacağı defa defa kendine söylenmelidir.
Ya da sırf öğrenci gelsin, kontenjan dolsun denilerek Türkiye’deki bazı gruplarla ‘toplu’ öğrenci pazarlığından vaz geçilmelidir.

Eğitim yuvalarındaki kamplaşmaların, hizipleşmenin önüne geçilmesi için önlem alınması şarttır.
Bu sorun, her olay sonrasında birkaç tutuklama, birkaç saat sorgulamayla çözülecek kadar basit bir mesele değil, arka planı olan bir sorundur. Bu sorunun doğru algılanması ve doğru çözüm formülünün bulunması için her üniversitemiz araştırmalarını gecikmeksizin yapmalı, master ve doktora tezleriyle yetkililerin eline bilimsel temelli veriler sunmalıdır.
Bu haber 10007 defa okunmuştur
  • Basın üzerine gitmeli Mustafa  Lefkoşa - 29.11.2012 Eğitim bakanı itidal çağrısı yapıyor, PKK sempatizanlarına gösterilen tepkiye. Siyasilerin durumu bu. Sahip çıkmadıkları, bozdukları, vurdumduymazlıklarının cezasını vatandaşla birlikte kendileride çekecekler. Bir an önce Türkiye'deki sorunların buraya ithaline gerçekten son verin. Gidaşat kötü.
  • Tebrik    - 29.11.2012 Sayın editör çok güzel bir noktaya değinmişsiniz. Ancak bu yazı 2 gün sonra kalkacaksa hiçbir işe yaramaz. Ben 3 yıldır kıbrısta üniversite okumaktayım ve geldiğim günden beri bu olaylar var size soruyorum aklınız başınıza yeni mi geldi? Bunu yanlış algılamayın ben bunu her yere duyurmaya çalıştım siz eğer bunu gündeminizden düşürmesseniz teröre göz yuman üniversiteler artık göz yummayacaktır. Çok açık ve net herkes pekakanın üniversitesini biliyor. Yıllardır bunlara göz yumuluyor ve yine yumulacak ben biliyorum akrabalarımı buradan uzak tutmaya çalışıyorum. Ancak eğer bu konu gündemden düşmezse belki birşeyler değişir yoksa bu olaylar devam edecektir
  • Bir genc   - 28.11.2012 Ulkenin gelisimi, ilerlemesi icin egitim oncelikli shartdir. Devlet ne olursa olsun bu alani kontrolu altinda tutmali- dicem ama balik kafasindan kokar. Hukumet depresyondayken, cesitli ilaclarla uyusturulurken ve cesitli oyunlara suruklenirken egitim dogal olarak dusunecegi en son shey olacak. Ve ulkede karisiklik yaratacak en onemli guc te gencliktir. Bence bu gucu gelisime degil, tenezzule kullananlar utansinlar. Netice itibarile bu dunyada onlar da, onlarin cocuklari, nesli de yasayacak. Her kes kendi cikarlarini dusunup dunyayi umursamazken gencler sagduyunuzu elinizden birakmayin. Geleceginizi kendi ellerinizle yok etmeyin. Her sey sizsiniz, siz geleceksiniz....
  • J&B   - 28.11.2012 burası ne egıtım yuvasıdır ne de örgüt yuvasıdır.burası tam tamına partizanlık yuvasıdır.
  • Utanmazlar Aristo  Lefkoşa - 28.11.2012 Türkiye'den eğitim için gelen herkesi kötü gösteriyor bu terör yandaşları. Sanki kürtler yapıyormuş gibi göstermeye çalışıyorlar. İçinde Allah korkusu olmayan, kime, neye hizmet ettiğini bilmeyen, uşaklığı erdem zanneden tipler. Diğer öğrencilerin ve ülkenin huzuru için sınır dışı edilmeli bunlar, Baponun yanına gönderilmeli bence.riji apo diye bağıranları tesbit edip özlem dudukalrı apolarının yanına göndermek oldukça sevap olacak. İyi bir şey yapmışlar gibi birde zafer işareti aypıyorlar. Neyin zaferi... Ama her halukarda sınırdışı edilmelidir.

:

:

:

: