Kıbrıs’ta doğal gaz ve petrol

Değerli okuyucular galiba ben bu doğal gaz ve petrol konusuna çok taktım, sürekli gündem de tutmaya çalışıyor ve tek yanlı olarak da Kıbrıs Rumlarının bu konu ile yaptıkları tüm çalışmaların yasal olmadığını savunuyorum.

Değerli okuyucular galiba ben bu doğal gaz ve petrol konusuna çok taktım, sürekli gündem de tutmaya çalışıyor ve tek yanlı olarak da Kıbrıs Rumlarının bu konu ile yaptıkları tüm çalışmaların yasal olmadığını savunuyorum. Bizim 50 yıldan fazla bir süredir yani 1960 KC kurulduktan ve kısa bir süre sonra silah zoru ile Rumlar tarafından yıkıldıktan itibaren ciddi yönetsel sorunlarımız var. Siyasi olarak başladı ve BM de bu siyasi soruna çözüm bulabilmek için de on yıllardır arabuluculuk yapmaktadır.

Ancak ki en önemli yönü burası bence tanınan ancak yarım bacaklı KC nin ezberini bozmak bizim becerimiz olmalı ve doğal zenginlik olan gaz ve petrolün çıkarılmasına izin vermemeliyiz, ben bu konuyu tv programlarımda çok işledim ve bu günlerde bizim siyasilerimiz tarafından gündeme getirilmesinden dolayı da çok mutlu oldum, tabiî ki yetmiyor bu konu ile ilgili KKTC meclisi ortak bir çalışma hazırlamalı iktidarı muhalefeti ve bu konu partiler üstü bir konu olarak iç siyasetten arındırılarak ele alınmalı ve baskı yapılmalı.

Bu konu ile ilgili olarak da sürekli TÜRKİYE ile istişare edilmeli ve sürekli öngörüler hazırlamalı. Bu zenginlik bizim gelecek nesillerimizin de hakkı, ondan dolayı bu doğal zenginlik iç siyaset malzemesi olmamalı.

Bir görüş var ki eğer bir anlaşma olmaz ise bizim Kıbrıs güneyinde çıkarılacak gaz ve petrolde hakkımız yoktur ben bu fikre karşıyım bizim sorunumuz Kıbrıs toprak parçası üzerinde çevre zenginliği Kıbrıs halklarına aittir bu çok öne çıkarılmalı.

Bu güne kadar RUM yöneticiler kendilerine ait bir zenginliktir gibi davranıyorlar bunu değiştirmek için önce birlik olmayı öğreneceğiz çünkü bu gelecek nesillerimizin de hakkı olan bir zenginlik.

Bizler anlaşma olması için çok riskler aldık ancak rum tarafı hep ret etti en son da Annan planını ret etmişti bundan öncede 14 kez yakınlaşma sağlandı rum tarafı hep uzaklaştı yani oyunu bozan bizler olmamak ile birlikte hep biz cezalandırıldık.

Doğru siyasi taktikler ile bu olumsuz havayı bozabiliriz diye düşünüyorum ancak bu iş birlik içerisinde çalışmak ve çalışmaları paylaşmak ile olur.

Miktarlar çok büyük her ne kadar da bazı çevreler büyük miktar olduğuna inanmıyor, bizle yinede hatırlatalım bu miktarlar rum tarafında konuşulan miktarlar;

12 parselde 7.5 trilyon m^3 doğal gaz 60 milyar EURO değerinde petrol tüm parsellerde bulunan doğal gaz tahmini 600 milyar EURO değerinde birde GİRİT adasının güney denizi ki bu deniz de TÜRKİYE’NİN kıyıdan dolayı hakkı var kıta sahanlığı anlaşmaları gereği, bu bölgede de 430 milyar EURO değerinde doğal gaz var belki önemini bu şekilde algılama konusun da daha ciddi oluruz pes etmek yok.

Evet değerli okurlarım ben bu doğal gaz ve petrol konusuna çok taktım ben beni değil doğmamış torunumu ve halkımızın da gelecek nesillerini düşünerek bir şeyler söylemeye devam ediyorum çok daha aktif olmalıyız ama önce bu tür ulusal konularda birlik olmayı öğrenmeliyiz

Önce işbirliği teklifi başta CB sn EROĞLU olmak üzere sn BB KÜÇÜK’TEN ve dolayısı ile hükümetten gelmelidir ve tüm siyasi partilerimiz bu konu ile özel olarak bir çatı altında toplanmalıdır.
Bu haber 931 defa okunmuştur

:

:

:

: