Her şey güzel olacak!

İyisiyle kötüsüyle, sevinciyle hüznüyle koca bir yılı daha geride bırakarak bugün yeni bir yıla adım atıyoruz. Geride bıraktığımız yılın muhasebesini bütün dünyada her insan kendince yapacak, gerçekleşmeyen istekleri bu yıl gerçekleştirmeye çalışacaktır.

İyisiyle kötüsüyle, sevinciyle hüznüyle koca bir yılı daha geride bırakarak bugün yeni bir yıla adım atıyoruz. Geride bıraktığımız yılın muhasebesini bütün dünyada her insan kendince yapacak, gerçekleşmeyen istekleri bu yıl gerçekleştirmeye çalışacaktır.
Bir anlamda yeni yıl, hayal kırıklıklarımızı tamir etmek için yeni bir başlangıç olacak. En azından iyi dileklerle, yeni beklentilerle gireceğiz 2013’e.

Bu beklentilerle ilgili yapılan araştırmalar, Dünya genelinde insanların daha çok para kazanmak arzusunu ortaya koymaktadır.
Çevrenizde arkadaşlarınıza yeni yıldan beklentin ne diye sorduğunuzda sanki evrensel bir anlaşma varmışçasına ilk önce çok para kazanmak cevabını verdiklerini göreceksiniz. Hemen arkasından sağlıklı bir yaşam, barış gibi dolgu malzemesi olarak algılanan, istekler gelecektir.
Beklentilerdeki evrensel söz birliğine varmışçasına maddileşen bu algının oluşmasının temel nedeni, son yıllarda yaşanan ve insanlığı bir kâbus gibi sarmaya devam eden küresel ekonomik krizdir. Dünyada yaşanan kriz nedeniyle hızla artan işsizlik ve sonrasında ortaya çıkan acıklı tablolar, tehlike algımızın sıralamasının değişmesine neden olmuştur.

Ülkemiz için de aynı algı değişimi söz konusudur. Havayolları çalışanları ve Belediye çalışanlarının yaşadığı sıkıntılar, insanların işsiz kalma, evini geçindirememe korkusunu ön plana çıkarmıştır. Gelecek günlerin neler getireceğini hiç birimizin bilmediği halde, işsiz kalma ihtimali zamanla gerçekmiş gibi algılanmakta, bu algı yanılsaması hayatımızı cehenneme çevirmekte, bizleri mutsuz, karamsar ve gerilimli bireylerden oluşan toplum haline getirmektedir.
Hani bir deyim vardır “Ne kadar yüksekten uçarsan, düştüğünde o kadar çok kaburgan kırılır” diye. Bu gerçekten yola çıkarak, ulaşılmaz beklentilere girmemek, içinde bulunduğumuz bütün şartları göz önüne alarak hareket etmek, palanlar yapmak en doğrusu olacaktır.
Bunu yaparken “Ne kadar alçaktan uçarsan, o kadar çabuk avcılara yem olursun” deyimini de göz ardı etmemek hayati derecede önemlidir. Yoksa içine kapanık, kabuğuna çekilmiş, dünyadan soyutlanmış bireylerden oluşan bir toplum haline geliriz. Karamsarlıkta, kabuğuna çekilmekte toplumsal huzurumuzu tehlikeye atacaktır.

Geride bıraktığımız yıllardan edindiğimiz tecrübeler ekseninde ayakları yere basan beklentilere girmek, gerçekleşebilir planlar yapmak mutlu olmamızı sağlayacaktır.
2013 yılının istisnasız, bütün evrene huzur ve mutluluk getirmesini diliyoruz.
Her şey daha güzel olacak!..

Not: Gazeteniz Star Kıbrıs, yılbaşı tatili nedeniyle yarın okuyucularına ulaşamayacak.
Bu haber 9688 defa okunmuştur

:

:

:

: