2013 hayırlısı ile güzel bir yıl olur mu?

Hatırlıyorum da 3 ocak 2012 de bir yazı yazmıştım 2012 için zor bir yıl olacak demiştik, birçok olumsuzluk yaşandı. Ekonomik siyasi deprem gibi gelişmeler oldu olumsuz pek çok olay yaşandı ve bunların devamı 2013 ‘e de sarktı.

Hatırlıyorum da 3 ocak 2012 de bir yazı yazmıştım 2012 için zor bir yıl olacak demiştik, birçok olumsuzluk yaşandı. Ekonomik siyasi deprem gibi gelişmeler oldu olumsuz pek çok olay yaşandı ve bunların devamı 2013 ‘e de sarktı.

Bakalım 2013 başta Lefkoşa belediyesi sorunları çözülebilecek mi 2012 de en büyük yerel sorun oldu bu konu neden çözülemiyor yorum yaptık kızan çoğu oldu bakın darılan darılır ancak düşündüğümü de yazarım. Ben diyalog ile çözülebilir ve karşılıklı fedakarlık şart aksi halde ikinci bir KTHY faciası gibi önlemler ile karşı karşıya kalınır söylemedi demeyin.

Siyasi sorun 2013 sarktı meşhur UBP davası kurultay ekim ayında olmuştu ve çıkan sonuç mahkemeye taşınmıştı tüzüğün 28. Maddesi ihlali yani ikinci tur istemi tabiî ki tüzüğe göre. 3 ocak ta karar açıklanacak görülen davadan da anlaşılacağı üzere İRSEN bey tarafı kaybeder yani ikinci tur olmalı, diye bir hüküm vermez mahkeme ama divanın kararı herhalde yanlış veya 28. Maddeye göre geçersiz der.

O zaman yeni bir sorun ile karşı karşıya kalırız BB İRSEN KÜÇÜK’ÜN makamı sorgulanır BB olma hakkı var mı yok mu. Eğer mahkeme lehte bir karar üretir de 28. Maddenin ihlali yok sn KÜÇÜK UBP genel başkanıdır o zaman tüm parti bir bütün yoluna devam eder. Hatırlıyorum da iki taraf da hem sn KÜÇÜK hem de sn KAŞİF tarafı hukuka saygılı olacaklarını ifade etmişlerdi, bizde şimdiden karar hayırlısı olsun diyelim.

Son UBP katılımlar ile mecliste parti sayısı dört kaldı ÖRP ve DGP partilerini kapatıp UBP ye katıldılar karar onların saygı duymak gerekir verilecek hesap da varsa seçmen ile vekiller arasında. Şu andan itibaren KKTC meclisinde dört parti görev yapacak.

Hükümet partisi UBP= 30 vekil
Ana muhalefet CTP= 15 vekil
Muhalefet TDP= 3 vekil
Muhalefet DP = 2 vekil

İki büyük parti ve iki küçük parti UBP için bir avantaj halk için avantaj olur mu bu nu önümüzdeki günler gösterecek acil çıkması gereken yasalar nisap sorunu olmadan çıkarsa halk kazanır ancak tersi olur da yasalar gecikir ise halkın aleyhine gelişir ve zaten kaybedilen zaman tamamı ile de yok olur.

UBP çok büyük bir sorumluluk üstlendi partiye katılan vekiller ile sayı çoğaldı etik mi değil mi ben ona yorum yapmıyorum ancak yasaldır, hukukidir. Benim için önemli olan KKTC halkının esenliği için ekonomik gelişmelerin önünün açılması ülkede yatırım ikliminin gelişmesi için milli gelirin büyütülmesi özel sektörün gelişmesi ve istihdamın artmasını sağlayacak yasaların derhal çıkması için yapılacak çalışmalar!!!! Önemli olan bunlar.

2012 yılı meclis deki çalışmaların çok verimsiz geçtiği bir yıl oldu bunun sorumlusu hükümet partisi UBP dir sistem gereği böyle olmakta muhalefet de birçok zaman hükümete mecliste nisap sorunundan dolayı yardımcı oldu haklarını yememek gerekir. Mecliste çok sorumlu davranışların olduğunu inkar etmek haksızlık olur.

Erken seçim olur mu bu sistemde olursa da bir faydası olmaz UBP yetkili kurulları erken seçimin olmayacağını açıkladı hükümet gerekli görürse seçime gider bu da sistem gereği.ben özellikle KKTC tek bölge seçim sisteminin derhal tartışmaya başlanılmasını ve normal zamanda yapılacak seçimlerin bu değişiklik ile yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Kıbrıs müzakere süreci RUM başkanlık (17 şubat 2013) seçimlerinden sonra yeni baskıcı bir sürecin bizi beklediğini gözlemlemekteyim, bir yakınlaşma olur veya olmaz bunu zaman gösterecek ancak dış gelişmelerin etkisi ile Kıbrıs sorununun yeni bir sürece girmesi kaçınılmaz görünüyor.

CB sn EROĞLU’NU yeni çetin bir süreç beklemektedir bu süreçte ise başta TÜRKİYE devleti ve hükümeti ile çok iyi diyalog içinde olmamız gereken bir süreçtir bu dönem. İçte siyasi sorunların minimize edildiği bir ortam yaratılmalı ve başta hükümet partisi UBP ve diğer muhalefet partilerimiz CTP,TDP ve DP ile CB sn EROĞLU sürekli diyalog içerisinde olması elimizin daha da güçlü olmasını sağlayacak.

2013 gerçekten daha da zor bir yıl olacak 2012 nin tecrübeleri ile olumsuzlukları olumlu ortama dönüştürebiliriz hadi hayırlısı diyelim.
Bu haber 954 defa okunmuştur
  • erkan eğmez  lefkoşa - 06.01.2013 mehmet bey gözlük tak o zaman görürsün.
  • bravo mehmet  girne - 05.01.2013 Allahım ne harika bir yazı olmuş, ne nokta var, ne virgül var, ne dil bilgisi kuralı var, sanki de kahvehane konuşması, yav arkadaşım sen git dediğin gibi UBP'cilik oyna, yazar olma sevdasından vazgeç, bak beceremiyorsun işte, el aleme mahcup oluyorsun.

:

:

:

: