Sanki ters giden bir şeyler var

28 Temmuz seçimlerinden sonra hükümet kurma çalışmaları aşağıdaki adımlarla gerçekleşti;

28 Temmuz seçimlerinden sonra hükümet kurma çalışmaları aşağıdaki adımlarla gerçekleşti;
13 Ağustos: Hükümet kurma çalışmaları resmen başladı. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, hükümet kurma çalışmaları kapsamında ilk olarak Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) yetkilileriyle görüştü.
15 Ağustos: Cumhurbaşkanı Eroğlu Hükümet’i kurma görevini CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’na verdi. Partiler arası koalisyon görüşmeleri başladı.
19 Ağustos: Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) ile Demokrat Parti-Ulusal Güçler (DP-UG) arasındaki koalisyon görüşmeler başladı.
29 Ağustos: CTP-BG Parti Meclisi DP-UG ile hükümet kurulmasını onayladı.
30 Ağustos: Özkan Yorgancıoğlu kabineyi açıkladı.
30 Ağustos: CTP- BG, DP-UB koalisyon hükümeti listesi Cumhurbaşkanı Eroğlu’na sunuldu.
31 Ağustos: Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan bakanlar kurulu Cumhuriyet Meclisi’nin bilgisine sunuldu.
2 Eylül: Başbakanlıkta devir teslim töreni yapıldı.
6 Eylül: hükümet programının okunması tamamlandı.
11 Eylül: CTP-BG, DP-UG Hükümeti KKTC Meclisinden güvenoyu aldı.

Seçimlerden günümüze 71, Yorgancıoğlu hükümetinin KKTC Meclisinden Güvenoyu almasından da 28 gün geçti.

Bu 28 günün ilk 20 günü Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı'nın (TOMA) KKTC'ye alınırdı, alınamazdı açıklamaları ile geçti.
Hükümetin kurulmasından hemen önce Koalisyon oluşumuyla ilgili kararın alınacağı gece Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinde de Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’nu arayıp Demokrat Parti – Ulusal Güçler (DP-UG)’in hükümette yer almasından hoşnut olmadığına ilişkin iddialar ve 26 Eylül günü de, Başbakan olarak göreve başlamış olan Özkan Yorgancıoğlu’nu arayıp DP- UG’nin hükümette olmasından dolayı hoşnutsuzluk duyduğuna dair iddialar KKTC basınında yer aldı.

27 Eylül günü Hala Sultan İlahiyat Kolej'inin açılışı yapılırken ve İkinci Etabın temeli atılırken, CTP- BG, DP-UG hükümetinin bakanlarının orada olmaması ve açılışa katılmaması dikkat çekti, Eğitim Bakanının 'Törende kendimi yabancı gibi hissettim' sözleri ise açılışa damgasını vurdu.

Olaylara dıştan bakılınca, Türkiye Cumhuriyetinde iktidarda olan AK Parti hükümeti ile KKTC'de iktidarda bulunan CTP- BG, DP-UG hükümetinin arasının iyi olmadığı ve ortada birtakım sorunların var olduğu gibi bir izlenim var.

Yıllardır uygulanmak olan teamüle göre gerek Türkiye Cumhuriyetinde gerekse de KKTC'de yeni göreve başlamış olan Başbakanın, diğer ülkede görevini sürdürmekte olan Başbakan tarafından tebrik edilerek kutlanması halen yerine getirilmiş değil. Aradan geçen 28 güne rağmen ne bir yazılı kutlama mesajı var, ne de sözlü bir başarı dileği.

Bırakın yazılı veya da sözlü kutlamaları, CTP- BG, DP-UG hükümeti aradan geçen 28 güne rağmen halen daha Türkiye'ye davet edilmedi.
Sanki ters giden bir şeyler var.

Bu haber 9625 defa okunmuştur
  • AYNEN SÖVMEYE DEVAM İSMAİL  mesarya - 09.10.2013 Şenel elcil ve tahir gökçebel provaklatörlerinin sövmelerine devam etmesi gerekli çünkü türkiyeye sövmeden başka elimizden bi şey gelmiyor. bakalım ne olacak.
  • ALI BEY  Girne - 08.10.2013 Evet bu is olmadi ne yazik ki! sadece kendi kendimizi kandiririk secim yaptik hukumet kurduk diye ama malesef daha kurulmadan yasanan olaylar partilerin bir birlerine karsi yapmis olduklari aciklamalar. Hukumetin halen daha TC hukumeti tarafindan tebrik edilmemesi vs vs vs anlasilan AK parti hukumeti bizim bu beceriksizligimizden usandi. keske bir CTP-UBP hukumeti kurulsaydi ve artik icratlara baslansaydi. secim biteli kac gun oldu gozle gorulur hic bir icraat yok ne yazik ki...

:

:

:

: