Sigarasız bir yaşam sağlıktı

Tertemiz oksijen yüklü bir havada uyanmak güne güleryüz ile başlamak ne büyük bir mutluluktur. İçinize çektiğiniz nefesi ta ciğerlerinizde hissedersiniz, bu tertemiz havaya birde yürüyüş eklenirse işte onun adı sağlık, mutluluk ve huzurdur.

Tertemiz oksijen yüklü bir havada uyanmak güne güleryüz ile başlamak ne büyük bir mutluluktur. İçinize çektiğiniz nefesi ta ciğerlerinizde hissedersiniz, bu tertemiz havaya birde yürüyüş eklenirse işte onun adı sağlık, mutluluk ve huzurdur. Günümüzde herkes sigaranın ne kadar zararlı olduğunu biliyor. Tütünün kanserojen içerikli olduğunu duymayan, bilmeyen kalmadı. Bunu takiben her türlü kalp, akciğer, damar tıkanıklığı ve felce kadar sürükler. Sigara içildiği andan itibaren vücudunuz etkilenmeye başlıyor. Sigara içinde 3.700 çeşit zehirli madde barındıran bir karışım var. Bunların en büyük bölümü kanserojendir. En zararlıları da karbon monoksit hidrojen siyanid ve amonyaktır. Bu korkunç zehirli maddeler bir nefeste kan dolaşımınıza karışır. Astım, göğüs ağrıları, ciğer yangısı. Vücudun zayıflaması ile sık sık öksürmeler, nezle, bronşit, soğuk algınlığı ve grip yaşamaya başlarsınız. Bunu takiben cilt yaşlanmaları ve seslerdeki değişir.
Her yıl dünyada 2.500.000 milyon kişi sigara yüzünden hayatını kaybetmektedir. Bu ölümlerin en önemlisi akciğer kanseridir. Bunu takiben kalp hastalıkları ve diğer kanser türleridir. Sigara içildiği takdirde insan vücudunda hiçbir organ yokturki etkilenmeyecek. Ağız kokusundan tutunda nefesinizin insanları rahatsız etmesinden, etrafınızdaki sevdikleriniz, küçücük henüz meramını anlatamayan bebekler, çocuklar. Sağlıklı bir insanın kolunu, bacağını kaybetmekten veya beyine giden oksijenin eksik oluşunun sonucunda felce neden olan bu acımasız madde daha mı önemli. Hayatta hiçbir şey için geç değildir. İradesine sahip, güçlü insanın yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Yeter ki insan istesin, küçük beyincikte biter her şey. Unutmayalım ki evrendeki en büyük güç insan beynidir.Son zamanlarda sigaranın ne denli zararlı olduğunu anlayan ve yaşayan insanlık caydırıcı yasalarla azaltmaya doğru gitmeye başladı. Eskiden sigara içilmenin seksi görünümünü ele alarak yönetmenler, yasalar, şairler, besteciler sigarayı ve sigara sözcüğünü çok sık kullanırlar ve görünüme sunarlardı. Şimdilerde içenlere çok farklı gözle bakılıyor ve özellikle hiçbir senaryo gibi objelerde göremezsiniz.
Basın yolu ile sigara bırakanlara sık sık rastlıyoruz... Ne de güzel anlatıyorlar mutlu başarılarını özellikle kucaklarındaki çocukların gülümseyen yüzleri bir başka yansıyor insanın ruhuna. Çocuklarını düşünen her anne, babanın en büyük görevidir sigara içmemek hatta adını anmamak. Hiç bir insanın hakkı yoktur sigara yüzünden çevresindeki insanları rahatsız etmeye, kendine yazık, insanlığa yazık. Bir insanın güzel taranması, şık olmas, en pahalı parfümleri kullanması önemli değildir. Önemli olan iç organlarıdır. İç organlarne denli iyi beslenip korunabiliyorsa insan bedeni de o denli sağlıklı, mutlu ve yanına birde sporu eklerse o denli başarılı ve üretken emin adımlarla yürüyen uzun ömürlü olur. Bir insanın sağlıklı başarılara imza atması dünyadaki en değerli unsurudur. Sigarasız, sağlıklı, başarılı, uzun upuzun yaşam dilerim.

Sizi Seviyorum
Bu haber 5722 defa okunmuştur
  • Sigara konusu: Esat Mustafa  Londra - 08.11.2013 Son birkaç hafta içinde devlet dairelerine ve Lefkoşa Türk Belediyesi’ne uğradığımda, görevli memurların ofislerinde sigara içtiklerine ve çalışma masalarında kül tablası bulundurduklarına şahit oldum. Birçok Lokanta ve diğer kapalı mekânlarda da benzer olaylarla karşılaştım. Bir de öğrendim ki her zaman nefret ettiğim gazinolarda ve kumarhanelerde, ayrıca otellerde de sigara dumanından içeriye girilemiyormuş. Peki yasalarımıza neler oluyor acaba? Anlaşılan KKTC’de yasalar sadece gösteriş olsun diye çıkarılıyor. Uygulanmayacak yasaların çıkarılmasını anlamakta gerçekten zorluk çekiyorum. Yazarın da ifade ettiği gibi, sigara içenler hem kendilerine, hem sevdiklerine, hem de çevrelerine büyük ölçüde zarar veriyorlar. Tüm bu olaylar karşısında, iktidara yeni gelen hükümet de seyirci olmakla meşgul oluyor!

:

:

:

: