Ombudsmansız Ombusdman’a bütçe!

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, 708 bin 770 TL olarak öngörülen Ombudsman Bütçesi’ni oyçokluğu ile kabul etti.

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, 708 bin 770 TL olarak öngörülen Ombudsman Bütçesi’ni oyçokluğu ile kabul etti.


Aynı Komite, 29 Kasım 2011’de Ombudsman bütçesi 924 bin 370 TL olarak onaylamıştı.
İki yıl içinde yaklaşık 214 bin TL düşürülmüş bütçe.

Tüm giderler neredeyse yüzde 50 artarken Ombudsmanın bütçesinin düşürülmesi olacak şey değil lakin Ombudsmanın olmadığı göz önüne alınırsa o para bile çok!

Evet; 2012 yılının Şubat ayında emekli olan Ferudun Önsav’dan sonra Ombudsman atanmadı.
Halkın avukatı, kamu denetçisi olarak adlandırılan ve devlet ile vatandaş arasındaki sorunları çözmek için yetkilendirilen Ombudsmanlık Kurumu ülkemizde pek gerekli görülmüyor olsa gerek ki, makam boş.

Oysa vatandaşın devletle ilgili her türlü şikâyetini, mahkemeye gitmeden iletebileceği yer olan kuruma, yüksek faturalardan, eksik hizmete kadartüm şikayetler götürülebiliyor.

Ombudsman, kamu hizmeti yapan kurum ve şahısların yasaların çizdiği sınırların dışına çıkmamasının teminatı, demokratik karar alma mekanizmasının bir güvencesi.

DP-UG milletvekili Hasan Taçoy dünkü Komite toplantısında Ombudsmanı Meclis’in atadığını söylüyor ancak bu doğru değil. Ombudsman Cumhurbaşkanı tarafından atanıyor.

Neticede Cumhurbaşkanımız Derviş Eroğlu UBP eski Genel Başkanı İrsen Küçük’le yaşanan sorunlardan olsa gerek, Ombudsmanı atamadı.

Meclise en son raporu 2011 yılında sunan kurumda, birçok yasa yenilenmeyi beklerken, bir Ombudsmanın dahi atanamamış olmasının devlet ciddiyetiyle bağdaşmadığını söylememiz gerekiyor.

Ombudsman Dairesi Müdürü Zeki Gürsel’in dediği gibi,“Ombudsman varsa kurum vardır, Ombudsman yoksa yoktur. ” Dolayısıyla bugün 8 personelin görev yaptığı kuruma bütçe ayırmak kadar, sekiz kişiyi orada tutmak ta abesle iştigaldir.

Yapılması gereken bir an önce Ombudsman atamak, yok atanmayacaksa, kurumu fes etmektir.


Bu haber 9489 defa okunmuştur
  • Ombudosman?? Yani   - 30.11.2013 Bir bu eksikti.. :))
  • Sankide ince  NY - 30.11.2013 Birileri o raporlari takarda. Birakin issizlik var insanlar en azindan maasini alsin. Iyi kotu bir is bulmuslar :)
  • Luricina   - 30.11.2013 Her Ombudsman'ın bir Ombudsman'ı vardır
  • Kıbrıslı   - 30.11.2013 Merak ederim o 8 personel iki senedir ne yapar?işte rapor hazırlamadılar,şikayet almadılar onca zaman.işte iki yakamız niye biraraya gelmez sorusunun cevabı. gereksizse kapat kardeşim

:

:

:

: