Yine olmadı Ekmekçi!

Son günlerde Kıbrıs konusunda yaşanan hareketliliği tiraja çevirmeyi kafasına koyan Havadis Gazetesi eski bir metni “Ban Ki Moon Planı” diyerek lanse ederek iletişim fakültelerinde ders olarak okutulacak denli etik soruna imza attı

 
Son günlerde Kıbrıs konusunda yaşanan hareketliliği tiraja çevirmeyi kafasına koyan Havadis Gazetesi eski bir metni “Ban Ki Moon Planı” diyerek lanse ederek iletişim fakültelerinde ders olarak okutulacak denli etik soruna imza attı.

Geçtiğimiz Mayıs ayında basına düşen, bugün herkesin elinde olan, elinde olmayanların internetten bulabileceğibelgeyi, yeni bir belgeymiş gibi sunacaktı aklınca.
Kimsenin ulaşamadığı belgeyi!

Daha da ayıbı, “Türk ve Rum basınında ilk kez” anonsu yapıldı bu haberin!

Star Kıbrıs Pazar günü, bununla ilgili olarak birkaç yetkiliyi aradı, aldığı cevap, “böyle bir metin olsa önce biz biliriz!”

Biz olmadığını biliyorduk ama bilmeyenler “büyük gazetecilik” örneği sergileyip belgeye ulaşan (!) Havadis’i satın alarak meraklarını yendiler.

Havadis’inyaptığı bu hareket okuyucunun yanı sıra, medya ve siyasette de ayıp karşılandı.
Cumhurbaşkanlığı bir açıklama yaparak, ‘İşte Plan’ başlığıyla verilen habere konu olanların, BM Genel Sekreteri Ban Ki -Moon’un Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ve ekibi tarafından 2008-2012 yılları arasındaki görüşmelerde tarafların ortaya koyduğu farklı görüşlerle, BM ekibinin saptadığı yakınlaşmalardan oluşan bir çalışma olduğunun altını çizdi.
Bunu yeni bir plan olarak göstermenin doğru olmadığını bildirdi.


Haberin, yanlış anlaşmalara yol açacak nitelikte olduğunu, halkı yanlış bilgilendirmenin, gereksiz umutlara veya tedirginliklere yol açmanın kimseye bir yarar sağlamayacağı vurguladı.

Gazetenin bugün yayınlayacağı ekte ortaya koyacağını iddia ettiği gibi,“tarafların toprak ve mülkiyet pazarlığı sonucunda Rum tarafının talebiyle oluşan yeni bir harita” da olmadığı kaydedildi.

Dış Basın Birliği de Havadis’in “gazetecilik başarısını” anlamamış olacak ki (!) ağır ifadelerle eleştirdi:

“Dış Basın Birliği şemsiyesi altında örgütlenen, özellikle Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri takip etme ve bunları halkla paylaşma konusundaki titizliği ile bilinen gazeteciler olarak; Havadis

Gazetesi’nin dünkü sayısında, geçtiğimiz Mayıs ayında basında ve hatta internette yer almış olan 77 Sayfalık Downer Belgesi’ni, “Ban Ki Moon Planı” olarak adlandırıp yeni bir belgeymiş gibi yayınlamasını ve bunu bir gazetecilik başarısı gibi göstermeye çalışmasını, hayretle karşılıyoruz. “

Daha önce başkalarına suç isnat eden ancak bunları ispatlama başarısı gösteremeyen Ekmekçi’nin gazetesi deyim yerindeyse bu defa tam şapa oturdu.

İnsanları aptal yerine koyarakeski metni yeni bir şeymiş gibi ortaya süren gazete, bir güntiraj yükseltirken, itibarını zedeledi.Bu haber 9626 defa okunmuştur
  • Halk ahmakmı   - 18.12.2013 Bizi ahmak yerine koyar bunlar.neymiş ilk kez bunlar çevirmiş, banki mon planı dememişler vs vs. Kardeşim sen öyle intiba vermedinmi gasteni satmak için. Amacına ulaşmadınmı? Şimdi top ysyın yüksek kurulunda. Etiği kütüğü biliyorlarsa halkı aldatmanın suç olduğunu gösterecekler. Kolay gelsin
  • Ekmekci kemal Bayraktar  Londra - 17.12.2013 Huseyin Ekmekci yi iyi tanimaktayim, Ipe sarpa gelmez onun yaptiklari ve cok dalgin, beceriksiz ve seviyesiz yazilari ve davranislarini sevmedim sevmiyorum. beni de zararlara soktu zamaninda. Bundan dolayi ben onun yazilarini ve gazetesini okumam.

:

:

:

: