Bravo Tatar Meclis Başkanı’na

Tatar Milli Meclis Başkanı, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin Kiev Büyükelçisi Evagoras Vryonides'in ülkesini ziyaret etmesi için yaptığı daveti, kara sınırından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine geçmesine izin verildiği takdirde kabul edeceğini söyledi.

Tatar Milli Meclis Başkanı, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin Kiev Büyükelçisi Evagoras Vryonides'in ülkesini ziyaret etmesi için yaptığı daveti, kara sınırından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine geçmesine izin verildiği takdirde kabul edeceğini söyledi. Vryonides, Kırımoğlu'nun KKTC'yi defalarca ziyaret ederken Avrupa Birliği üyesi olan ve Ukrayna’nın diplomatik ilişkileri kurduğu Güney Kıbrıs Rum Yönetimini hiç ziyaret etmemesinin sebebini sordu.
Kırımoğlu da, Kıbrıs’ın Rum kesimine ve Yunanistan’a karşı hiçbir önyargısının olmadığını, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini bu ülkenin Cumhurbaşkanı ya da Parlamento Başkanının davetlisi olarak çeşitli törenlere veya konferanslara katılmak üzere ziyaret ettiğini söyledi. Kırımoğlu, KKTC’yi ziyaret etmesinin bir başka sebebi olarak orada yaşayan Türklerin Kırım Tatar halkının kardeşi olması ve bu kesimde Rusya'nın işgalinden sonra Kırım’ı terk etmek zorunda kalan Kırım Tatarlarının torunlarının yaşıyor olmasını gösterdi.

Evagoras Vryonides, Kırımoğlu’na bağımsız cumhuriyette Türk askerlerinin bulunmasını nasıl değerlendirdiğini sordu. Kırımoğlu da bu soruya cevap olarak Kıbrıs’ta, imzalanan anlaşmalar gereğince Yunanistan ve Büyük Britanya askerleri dâhil olmak üzere başka ülkelerin ve BM barış gücü askerlerinin bulunduğunu
kaydetti.

Evagoras Vryonides, yaklaşık bir saat süren görüşmenin sonunda Kırımoğlu’nu Kıbrıs Rum kesimine davet etti. Bu teklifi büyük memnuniyetle kabul ettiğini ancak bir şartı olduğunu belirten Kırımoğlu, Güney Kıbrıs'a yapacağı ziyaretin ardından kara sınırından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine geçmesine izin verildiği takdirde teklifi kabul edeceğini söyledi.

Böyle bir şart öne süren başka bir babayiğit var mıydı acaba. Dost ve kardeş dediğimiz islam ülkelerinden bir çoğu, Kıbrıs'ın Güneyi'ne gidiyor ama karayolundan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne geçmeye her nedense cesaret bile edemiyor... Bir başka ifadeyle Rumların yasaklarına kuzu kuzu uyuyor. Son olarak bir dip not daha; Kırımoğlu'nun bu cevabından sonra Rum elçi davetini geri çekmek zorunda kaldı. Çekmeseydi böyle bir ziyaret bugüne kadar gerçekleşmiş olurdu.

Bu haber 9733 defa okunmuştur

:

:

:

: