Serdar Denktaş doğru söylüyor

Güvenlik Konseyinde alınacak herhangi bir kararı önlemek ve Kıbrıs sorununun çözümü ile ilgili çabalarda Birleşik Krallığın desteğini almak için yola düşen Rum lider Anastasiadis, Londra'da yaşayan Kıbrıslılara, Kıbrıs sorunuyla ilgili brifing vermiş.


Güvenlik Konseyinde alınacak herhangi bir kararı önlemek ve Kıbrıs sorununun çözümü ile ilgili çabalarda Birleşik Krallığın desteğini almak için yola düşen Rum lider Anastasiadis, Londra'da yaşayan Kıbrıslılara, Kıbrıs sorunuyla ilgili brifing vermiş.

Anastasiadis önce İngiltere’nin bugüne kadar, en azından son on ayda, Kıbrıs sorununda takındığı tavırdan duyduğu memnuniyeti dile getirmiş.

Göreve geldiği andan itibaren dört öneri yaptığını savunan Anastasiadis ilk önce müzakereci atanması ile ilgili önerisinden söz etmiş. Ardından, AB temsilcisinin yıllardır görüşmelerde görünmez olduğunu ileri sürerek, Avrupa Konseyinin bugüne kadar takındığı olumsuz tavırdan duyduğu hayal kırıklığını dile getirmiş!

Birde üzüntüsünü dile getirmiş Rum lider! “Maraş’ın iadesi gibi önlemleri ileri götürebilecek güçler geri adım attı ve yeni dinamik kazandıracak cesur adımlar atması konusunda Türkiye’ye baskı yapmadı! Oysa güvenimiz artacaktı kendilerine!”

Dördüncü önerisinin, Eroğlu ile ortak açıklama yapılması olduğunu kaydeden Rum Yönetimi Başkanı, bu konuda ilerleme sağlanamadığını çünkü Kıbrıslı Türk liderin (Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu), müzakerelerin iki eşit egemen devlet arasında yapılması ile ilgili tezinde ısrar ettiğini belirtmiş.

(Buraya dikkat: “Kıbrıslı Türk liderin, müzakerelerin iki eşit egemen devlet arasında yapılması ile ilgili tezinde ısrar etmesi!”)

Sonunda eklemiş; “Çözümün somut ilkeleri netleştirmeden yapılacak bir diyalog, sonu olmayan, zaman kaybedilecek bir diyalog olacaktır.”

***

Görüldüğü üzere, Anastasidis’in sözleri Türklerin eşit, egemen ortak olarak görülemeyeceğine işaret etmekte. Derviş Eroğlu’nun, “eşit ve egemen iki toplum” ilkesini tehdit olarak gören Anastasiadis’in “baskı ya da şantajlar kabul edilmeyecek, kabul edilemez tavizlerin verilmeyecektir” sözleri, görünen köyün kılavuz istemediği atasözünü bir kez daha gözümüze sokuyor. Kıbrıslı Rumların beklentilerine yanıt vermeyecek bir çözümün ikinci kez reddedileceğini ve bunun da nihai bölünme anlamına geleceğini savunan Anastasiadis’in beklentisi, Annan Planının çok ötesinde tavizler içeren bir ikna kağıdı.

Anastasiadis’in konuşması üzerine, DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş’ındün bir kabulünde söylediği“Ne yapsak, ne kadar iyi niyetli yaklaşsak Rum yönetimi her kabul ettiğimiz önerinin daha fazlasını talep etmektedir. Son zamanlarda kulağımıza fısıldanan iyileştirilmiş bir Annan Planı’nın karşımıza geleceğidir. Annan Planı’na Rum toplumu ‘hayır’ demiştir. O nedenle bu iyileştirilmiş plan mutlaka Rum halkının yararına olacaktır” sözleriyle hemfikir olmamak mümkün değil.

Bu haber 9677 defa okunmuştur

:

:

:

: