Bir nehir gibi

Bir güneş doğmalı bu topraklara. İnsan ayrımı yapmadan, öyle bir güneş ki hiç gölge düşmeden mutluluk ekinleri ile yüklensin bir uçtan diğer ucuna kadar sevinç çığlıkları yankılansın kucak kucak.

Bir güneş doğmalı bu topraklara. İnsan ayrımı yapmadan, öyle bir güneş ki hiç gölge düşmeden mutluluk ekinleri ile yüklensin bir uçtan diğer ucuna kadar sevinç çığlıkları yankılansın kucak kucak.

Kemanlar çalsın hiç durmadan kavallar sevgiyi çağırsın. Balıklar, kuşlar, kelebekler dans etsin, yıldızlar ve ay kıskansın. Güneşe inat ışıklar çoğalsın, her evden çocukların sevinç çığlıkları gökyüzüne doğru yükselsin... Aynı gökyüzü, toprak, deniz … İnsanlar aynı, iki göz, bir ağız, burun, dişler, iki kol, iki bacak, bir beden , kederler hüzünler, sevinçler, sevişmeler aynı, ihtiyaçlar aynı.İnsanlar neyi paylaşamıyorlar? Bu hırs, bu doyumsuzluk neden? Bıraksınlarda sadece şarkılar yazılsın söylensin. Evrensel olan müzik hiç susmasın... Kirlenen dünyamız şarkılarla, sanatla temizlensin... İçimizde gerçek sanat yapan birbirinden değerli birçok insanımız büyük bir özveri ile ürettikleri eserlerle halkın takdirini ve sevgisini kazandılar. Son günlerde konserler, kitaplar, sergiler içiçe büyük bir keyifle izliyoruz. Aynı gökyüzü altında iki cesur yürek, barış adına atılan adımlar yıllar 2004, bugün 2014. Yürüdükleri yolda on yılı geride bıraktılar. Mermilerin, tel örgülerin, kötü enerjilerin, insan ayrımı, ekilen topraklara şarkılar ektiler yeşersin diye 12/02/2014 tarihli sergi ve konserlerinde.... Bütün sevgimle oradaydım büyük bir keyif ile izledim ve dinledim. Sevgili YıltanTaşcı ve sevgili AdamosKastantonis. Yoğun bir ilgi sayın ikinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat kalabalık bir halk ve çok değerli sanatçı dostlar gecede bir yürek olduk.Özellikle barış şarkılarını dinlerken çok duygulu anlar yaşadık.

Bir adım ötede hırs uğruna bölünen... Güney Kıbrıs'tan gelen dostlarımızda gecede duygulandırdılar. Şarkılar hiç susmasın. Dünyanın bir ucundan, diğer ucuna kadar çalınsın, söylensin, yok olsun şarkılar çoğalsın yüreklere, kin, nefret değil sevgi merhamet, iyilik, şefkat ekilsin... Gecede yaşanan bir demet anı;
Yıltan Taşçı'nın 30. sanat yılı nedeniyle, 12/2/2004'te Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen “Bir Nehir Gibi...” konserinde Adamos ile Yıltan'ın ilk kez birlikte şarkı söylemeleri... (Bundan tam 10 yıl önce...)

(1 numaralı fotoğraf Sayın Eralp Adanır'a, 2 numaralı fotoğraf sayınDt. Kemal Taşçı'ya hediye edilmiştir)

22/3/2004, BafGeroskipou Kültür Merkezi tarafından organize edilen iki toplumlu etkinlik...

(Sayın Can Sözer'e hediye edilmiştir)

14/06/2005, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi, “KIBRISTA BARIŞ” barış konseri...

(Sayın Şener Elçil'e hediye edilmiştir)

2005 yazı, Bodrum Türkiye'de Barış Konseri...

(Sayın Ertan Birinci'ye hediye edilmiştir)

Yıltan Taşçı ve AdamosKatsantonis, 2005'in yazında (savaştan 31 yıl sonra) Sayın Mehmet Ali Talat'ı ziyaret edip kendisine sembolik bir hediye verdi.

Bir şişe 31 konyak....

Katsantonis, Sayın Talat'a konyağı hediye ederken, konyağı TassosPapadopoullos ile birlikte içip Kıbrıs Sorununa bir çözüm bulmalarını söyledi...

(Sayın Mehmet Ali Talat'a hediye edilmiştir.)

02/05/2006, Güney Lefkoşa'daki ARION Kayıt Stüdyosu'nda kayıt esnasında...

(Sayın Bülent Fevzioğlu'na hediye edilmiştir)

02/05/2006, Güney Lefkoşa'daki Adamos Kayıt Stüdyosu'nda Kamil Atik ile “Kıbrıs'ın geleneksel şarkıları” albümünün kaydı...

(Sayın Kamil Atik'e hediye edilmiştir.)
Bu haber 8118 defa okunmuştur

:

:

:

: