Kimse kimseden üstün değil

Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş’la hastalığından 12 gün önce yaptığımız bir röportajda, Türkiye ve KKTCvatandaşları arasında yaşanan gerginliğin uykusunu kaçırdığını söylemişti.

Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş’la hastalığından 12 gün önce yaptığımız bir röportajda, Türkiye ve KKTCvatandaşları arasında yaşanan gerginliğin uykusunu kaçırdığını söylemişti.
“Halk, hiç böyle bir gerginlik yaşamamıştı” diyen Denktaş, iki ülke halkının aynı soydan, aynı ırktan geldiğini hatırlatarak, birlik beraberlik tavsiyesinde bulunmuştu.
Rahmetli Denktaş’ın uykusunu kaçıracak denli önemli bulduğu şeyi o zaman idrak etmek zor olsa da, zaman, büyük liderin ne demek isteğini bize tüm çıplaklığıyla gösterdi.
Yazık ki Türkiyeli Kıbrıslı ayrımı tehlikeli bir şekilde artıyor. Aynı tarih, aynı kültürel bağ ve aynı coğrafyadan gelen insanlar birbirlerine karşı öfkeyle dolmuş durumda.
Kendilerinin de aynı coğrafyadan ve aynı ırktan geldiğini unutan bazı kimseler, (aynı ırktan olmayanlara lafımız yok) kendilerince bir Kıbrıslılık yaratarak, ırkdaşlarını ötekileştirdiler.
Bugün KKTC’deki hiçbir üniversitede Türkiyeliyle KKTC’li birlikte oturmaz. Aralarında hiçbir samimiyet kurulamaz çünkü samimiyet kuracak kadar tanımazlar birbirlerini…
Tanımak istemezler.
O KKTC’lilere göre, Türkiyeliler cahildir, hiçbir şeyi kendileri kadar iyi yapamaz, potansiyel suçlulardır.
Zaten onlar gelmiş, suç oranı artmıştır! (Zahmet edip dünyadaki suç oranlarının gösterdiği artışa, onun sebeplerine bakmazlar.) Reddi miras etmek, Türkiye’den tamamen kurtulmak isterler!
Kimi Türkiyelilere göre de KKTC’liler nankördür, kendilerini sevmezler… Türkiye’den besledikleri halde Türkiye’ye karşı düşmanlık beslerler. Gelip kurtardıklarına hata etmişledir! Bunların bu davranışları şehitlerin kemiklerini sızlatıyordur.
İki tarafta da böyle kesin hatlarla ayrıldığını sanan kişiler vardır. Birbirine öfke duyan…
Yazık ki bu öfke günden güne artmakta. Bazı Kıbrıslı Türklerin 1974 öncesi yaşamlarını unutup, 74’den sonra kavuştukları refahla birlikte edindikleri kibir duygusuyla Türkiyelileri ikinci sınıf vatandaş yerine koymaları, bu sorunu körüklemekte.
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun dediği gibi, KKTC’liyle Türkiyeli hiçbir şekilde birbirinden ayırt edilemez. Zaten iki ülke arasında sayısız evlilik olmuş, birçok çocuk doğmuştur. Doğmuştur doğmasına ama anne babalarından biri KKTC’li olan çocuklar, bir yanının “Türkiyeli” olduğunu gizler. Bu çocukların ısrarla, “ben Kıbrıslıyım” demesi, dışlanacaklarını düşünmelerindendir.
Rahmetli Denktaş’ın dediği gibi bu konu çok önemlidir ve sosyolojik olgu olarak ele alınmalı, iki ülke insanı arasındaki sevgi ve kardeşlik bağları yeniden tesis edilmelidir.
Hazreti Peygamberin söylediği gibi, “Acemin Arap’a, Arap’ın Acem’e üstünlüğü yoktur. Üstünlük takvadadır.”
Bu haber 9857 defa okunmuştur
  • AG'ye   - 12.04.2014 Sayın AG kimsesi bizim ekmeğimize ortak olmaz.herkes çalışırsa karşılığını alır. bizim yapmadığımız işleri onlar yapar. isten inşaatta çalışasın, duvar öresin. isten bulaşık yıkayasın.bu insanlar senin benim beğenip yapmadığımız işleri yapar ve biz hala daha ayırırız.günahtır bu.haddini bilecek demek ne demek annamadım. onun haddi nereye kadar, benimki nereye kadar.bizim had alanımız daha uzun galiba?
  • ustunluk ince  NY - 11.04.2014 Bir de 74 sonrasi gelen TClilerin son 10-15 yilda Hatay, Urfa gibi vs'den gelenlere karsi bir buyuklenme hissi vardir. Iste bunlar Kibrista son zmanlarda en cok eziklige itilen ve pek cok olumsuzluktan etkilenen en ezik kesimdir. Hem 74 sonrasi gelen TCliler icin eziktirler hem yerli Kibrisli turkler icin. Bunlarinda yardimina AKPciler ve diger dinadar kesim yetisti. Bu da benim Kibristaki halklarin birbirlerine olan ustunluk olma baskinolma cabalarina gozlemimin kisaca ozetidir. dogru yanlis elbette tartisilir.
  • ibrahim londra - Kibrista ustunluk ince  NY - 11.04.2014 Bu vesile ile birak millet tartissin ve kimsenin kimseye ustun olamayacagini ve ustunlugun ancak'AKIL' ile olacagini kavrasin. Gokten ustunlugun kitab ile kendilerine geldigine inanan bir 1.Yahudilerdir ki onlarda calsip bu ustunluklerini saglamislar zaten.(PAra onlarda gordugun gibi, Teknoloji yatirimlari, boyuk sirketler vs vs vs) 2. Birde Arabdir onlarda calismadan yattikleri yerden Kuran sayesinde ustun olduklarini sanirilar arab collerinde. ....
  •    - 11.04.2014 BEN HEPİNİZDEN ÜSTÜNÜM !
  • ibrahim londra - Kibrista ustunluk ince  NY - 11.04.2014 1571-Osmanli adayi alir ve o zafer edasi ile halk kendini yerel halktan ustun gorur. 1878 Ingiliz adayi alir. Turk halki ingiliz ve rum karsisinda artik eziktir. Rumlarda Ingiliz karsisinda eziktir ama Turkler karsisinda artik ustun irktir. Cunu eski ustalari artik eziktir.1960 Rumun ustunlugu percinlesir ama adada kalan turklerin ezikligi bir o kadar artar. 74 sonrasi Fakir Anadolu halki tesvik ile adaya gelmesi Kibrisin yerli halkini ustun duruma getirir cunku yerli kibrislilar egitim ve rum, ingiliz sayasinde farkli kulturlerin hosgorusu, iliskisi ile biraz fazla bilir gorur dunyayi. Ama rumlar icinde hem Anadolu hem Kibris turku hala eziklik yasar bu esnada. Cunku Rumlar dunyaya acilmis ve maddi olarak daha ileridir. Orta direk fazla. Son 10 yildir TCli Politikacilarin Kibrisli Politikacilar ve halki assagilamalri karsisinda sanirm Kibris'in yerli turkleri artik TC liler karsisinda bir eziklik hissetmeye basladilar.
  • ibrahim  londra - 11.04.2014 bu yazi hic da duruma yardimci olacak bir yazi olmadi,daha beter isi koruklemek,icin yazilmis bir yazi gibi geldi bana.
  •    - 11.04.2014 Angaranin baglar....
  • O ZAMAN ÖNCE SENDEN BAŞLAYALIM KARASAKAL  ANKARA - 11.04.2014 AG Girne önce sen haddini bil. Hiç kimse gelip senin ekmeğine ortak olmuyor geliyorsa kendi vatanına gelip kendi ekmeğini kazanıyor köprü altından su mu bağışlıyorsun. Sayın Editörüm söylediğiniz her şeye %100 katılıyorum ama bunu düzeltecek hiç bir iyilik ve çözüm yoktur. Ben her gün aynı şeyleri yazıp bunu kavgasını veriyorum bu STAR KIBRIS gazetesinde yıllardır daha bir tane kıbrıslı bile çıkıp benimle aynı fikirde olduğunu söyleyip bana destek olmadı malesef durum bu düzelmez
  • AG  GİRNE - 11.04.2014 HER ONUNE GELEN KIBRISLILARA VERYANSIN EDERSE, İKİDE BİR (MAKAMI NE OLURSA OLSUN) HAKARET EDERSE OLACAGI BUDUR. KIBRISLILAR NEDEN HAKSIZ GORUNMEKTEDIR BURDA. HEM DIŞARIDAN GELECEK EKMEGIME ORTAK OLACAK HEM HAKARET EDECEK.. YOK BOYLE YAGMA.. HERKES HADDİNİ BİLECEK.

:

:

:

: