ELAM el aman!

Rum Vatandaşlar İttifakı Hareketi, son Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aldığı oy oranı nedeniyle Rum Lideri Anastasiadis tarafından Ulusal Konsey’e katılmaya davet edildi.

Rum Vatandaşlar İttifakı Hareketi, son Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aldığı oy oranı nedeniyle Rum Lideri Anastasiadis tarafından Ulusal Konsey’e katılmaya davet edildi.
Bu gelişme Rum Ulusal Halk Cephesi’ne (ELAM) cesaret verdi. Bu durum, Rum Vatandaşlar İttifakı Hareketi’nin Ulusal Konsey’e katılacağı haberini alan ELAM’ıniştahını kabarttı. ELAM da, AP seçimlerinde elde ettiği orana (yüzde 2,69) atıfta bulunarak, Rum Ulusal Konseyi’ne katılmayı isteyebileceğini bildirdi.
ELAM’ın büyük kent merkezlerinde kaydettiği oran, Güney Kıbrıs genelinde kaydettiği oranlarla aynı düzeylerde seyretmesine rağmen, ilk olarak Baf’ın 27 köyünde, ikinci olarak da Limasol’da, çift haneli rakamlara ulaştı.
Örneğin ELAM, Baf’a bağlı Letimbu köyünde, yüzde 29,2 oy oranı ve 56 oyla birinci parti çıkarak, burada DİSİ, AKEL, DİKO ve EDEK’i ekarte etti.
2009 yılındaki seçimlerde yalnızca 663 oy alan ELAM, geçtiğimiz Pazar yapılan AP seçimlerinde ise 6 bin 957 oy alarak, oy oranını yüzde 949 arttırması dikkati çekti.
Peki ELAM nasıl bir örgüt.
Kıbrıs'ta faaliyet gösteren fanatik ELAM örgütü, Yunanistan'da meclise girmeyi başaran aşırı sağcı Altın Şafak örgütünün uzantısı.
Türklere ve yabancılara karşı fanatik fikirleri savunan örgüt, gençler tarafından da destekleniyor. Kıbrıs'ta Helenizmi savunan ELAM, daha önce de Larnaka kentindeki iki toplumlu bir etkinlikte Kıbrıslı Türklere saldırmış, olayda yararlanan Türkler olmuştu.
Yaklaşık 150 ELAM üyesi son olarak 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin Limasol bölgesinde Kıbrıs konulu konferansında, molotofkokteyli ve gaz bombası atarak konferansı sabote etmek istemişti.
Talat'a saldırı yapan ELAM örgütü, 'Talat'ın Kıbrıs'ta yeri yok' derken, Rum sözcü HristosStilyanidis,Ulusal Halk örgütü 'ELAM terör örgütü' demişti.
Bakalım diğer Rum terör örgütlerine.
1 Nisan 1955’de Kıbrıs’ta bombalar patlatarak adayı Yunanistan’a bağlamak için harekete geçen örgüt EOKA..
Güney Kıbrıs’a geçen Kıbrıslı Türklere saldıran örgüt ise HRİSİ AVGİ (Altın Şafak).
Güney Kıbrıs’taki İngiliz Koleji’ndeki Türk çocuklarına saldıran örgüt ise EFEN..
Şimdi ise ELAM Rum Ulusal Konseyi’ne katılmak istiyor.
Hayır mı şer mi onu da zaman gösterecek.
ELAM mı, el aman mı?
Bu haber 9526 defa okunmuştur

:

:

:

: