Başbakan Yorgancıoğlu DAÜ’deki gelişmelerden rahatsız

DAÜ rektörü Abdullah Öztoprak hocamız galiba bazı hatalar yapıyor ki,Başbakan Yorgancıoğlu’nu rahatsız etmiştir. O güzide okulumuz da bir türlü sorunlar bitmek bilmedi, Öztoprak’ın işten durdurduğu öğretim görevlileri haklarını aramak için dava açtılar ve hukuk mücadelesi başlattılar en demokratik hakları.

DAÜ rektörü Abdullah Öztoprak hocamız galiba bazı hatalar yapıyor ki,Başbakan Yorgancıoğlu’nu rahatsız etmiştir. O güzide okulumuz da bir türlü sorunlar bitmek bilmedi, Öztoprak’ın işten durdurduğu öğretim görevlileri haklarını aramak için dava açtılar ve hukuk mücadelesi başlattılar en demokratik hakları. Ancak birileri hocamıza bu durdurmaları yapma kanunsuzdur demiştir, maalesef bir hukuk tanımazlık olmuş ve mağdurlar davayı kazanma aşamasına geldiler.
Bu davanın en büyük boyutu zaman zaman ekonomik sıkıntı da çeken DAÜ ye 15 milyon TL ye mal olacağı gerçeğidir. DAÜ bu tazminat karşısında eski para 15 trilyon ödeyecek, peki ama soru şu kim neden oldu bu tazminatın ödenmesine değerli hocamız Abdullah Öztoprak mı yoksa daha başka isimlerde var mı? Peki bu bir hukuk dinlememek ise bunu gerçekleştirene ne tür bir yaptırım uygulanır yoksa ceza parası olaya neden olana mı kesilir? Bu herhalde DAÜ uygulamaları içinde karar verilir, ancak orası bir kamu malı olduğu için, yani özel bir kuruluş değildir. Yönetim istediği gibi davranmakta hür mü?
Ben zamanın birinde bir görevde bulunduğum için orada yaşanan ciddi bazı ekonomik sıkıntıları biliyordum, şu sıralar giderilmiştir diye düşünüyorum ancak bu 15 milyon sıkıntı yaratmayacak mı?
Birçok yetkili oradaki yaratılan düzenden şikâyetçi, başta adalet kavramından yoksun maaşlar, dengesiz bir düzen. Peki ama bir devlet kurumunda devletin birinci adamı olan Cumhurbaşkanı ve Başbakandan daha fazla maaş alma olabilir mi? Sorgulanıyor mu bu adaletsiz yapı, bunu sorduğunuz zaman kazanılmış hak diye savunmaya geçilir, ne bu kazanılmış hak yahu anlamadım gitti. Birileri başta imrendiğimiz AB’yi de dikkate almadan KKTC de kendine özgü bir yapı oluşturdu buna da kazanılmış hak dedi, hangi kriter örnek alındı AB mi yoksa ABD veya Rusya mı söyleyin de bizim cahil kafamızda anlasın.
Kurumlarda olan hiçbir en üst düzey yetkili KKTC Cumhurbaşkanı ve Başbakanından fazla maaş alamaz ve de almamalı.
DAÜ de bazı gelişmeler Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nu rahatsız diye yazdık bu kadar olumsuzluk yetmezmiş gibi bir de sen tut da Rektörlük seçimlerini 5-6 ay önceye al! Esas rahatsız olduğu konu bu seçimleri önceye almış olması. Gerçekte nedir bunun nedeni bizde yazıyoruz. Bizim gördüğümüz birçok olumsuzluk ile ilgili Başbakan bize hak veriyor. Bu erken seçimlere de bir anlam veremiyor Başbakanımız. DAÜ rektörünün mutlaka bir cevabı vardır, bizler kurum ve devletin ortak akıl ile yönetilmesi gerektiğini savunuyoruz, gerisi başıboşluk olur bu hassas dönemde, ki bunu tercih etmiyorum.

Bu haber 920 defa okunmuştur

:

:

:

: