Mehmet Ali Talat ve özgürlük savaşçıları

İkinci Cumhurbaşkanı Talat Kıbrıs Rum kesiminde üçüncüsü olan Kıbrıs sorununa çözüm bulma ile ilgili görüşlerini aktardığı konferansı, bu defa güney Lefkoşa üniversitesinde gerçekleştirdi.

İkinci Cumhurbaşkanı Talat Kıbrıs Rum kesiminde üçüncüsü olan Kıbrıs sorununa çözüm bulma ile ilgili görüşlerini aktardığı konferansı, bu defa güney Lefkoşa üniversitesinde gerçekleştirdi. İkincisi bildiğiniz gibi Limasol’da gerçekleştirilmişti ve ELAM örgütünün saldırısına uğramıştık. Rum polisinin o gün ciddi bir zafiyeti olmuştu, önlem almamışlar ve olaya çok geç müdahale edilmişti. Tabi beni farklı düşüncelere sevk etmiş oldu Rum polisinin davranışı. Bana göre organize bir operasyon oldu ve Rum Polis Müdürü bu vesile ile de görevinden oldu. Bu defa gittiğimiz zaman geniş bir Rum polisi önlemini gördük nerede ise kuş uçmadı.
Talat her zaman ki gibi Kıbrıs sorununun çözümünün öneminden bahsetti, zamanın geldiğinden ve hatta geçtiğinden. İki liderinde çözümde isteksiz olduğunu, kendisi Cumhurbaşkanı olarak müzakereleri yürütürken Hristofyas ile yakınlaşmaları anlattı. Cumhurbaşkanı Eroğlu da bu günlerde Talat dönemindeki uzlaşıları bu günlerde çok kullanıyor.
Konuşmasının ardından Talat çok büyük bir alkış aldı. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı konferans tamamı ile özel davetli olarak gerçekleşti. Bizden katılanlar ise 30-35 kişi benim isimlendirmem de “ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇILARI” herhalde değerli arkadaşlarım bu isimlendirmeye kızmaz. Biz Kıbrıs sorununu iki taraf da anlatmak üzere bir çözüm bulunması taraftarız, 50 kusur yıldır devam eden bu sorunun tek taraf gözlem yaparak çözülmeyeceği düşüncesindeyim. Israr ile anlatılması gerekir dünya konjöktürü her zaman değişmekte ve bu dönemde de bu değişimi yaşamaktayız. Soruna çok farklı aktörler müdahil oldu. Başta ABD olmak üzere, AB çok daha etkin mekanizmalar kullanmak üzere hazırlanmaktadır. Bu nedenle Kıbrıs sorununun çözüme kavuşturulması için en çok yakınlaşan Talat’ı her fırsatta dinlemek için ABD ve AB yetkilileri ve elçiler konferanslara katılmaktadır. Bu çok önemlidir değerli okurlar.
Talat’a konuşması sonrası çok soru yönetildi, sorular hep ayni eksende devam etti. Maraş önerisi, Türk askeri, Türk tarafının tavrı, Maraşın iadesi çok konuşuldu. Talat sabır ile tüm sorulara cevap verdi. Konferansı yöneten bu kadar soru almamalı idi. Ben onların düzenlediği çok konferansa katıldım. Bu kadar çok soru almıyorlar. Ancak önemli değil Talat cevapladı.
Bunlara meram anlatmak kolay değil dedi bize Talat. Oradaki katılımcılar özellikle siyaset çevresinden çok katılımcı vardı. Vasilouve eski Dışişleri Bakanı Markulli ve daha birçok eski bakan milletvekili, öğretim görevlileri ve dahası. Sorular sorulurken benim kadim dostum KostasThemiklesteous o da eski Tarım Bakanı şöyle dedi”bizimkiler anlaşmaya çok isteksiz sorulardan belli”.
Ancak bu konferansların en büyük önemi yabancı elçilerin izlemiş olmasıdır. Onlarda Kıbrıslı Rumların isteksizliğini konulara yaklaşımını bu vesile ile bizzat gözlemliyorlar en büyük hizmet burada. Bu konferansların devamını çok önemsiyorum. Talat devam edin bizler her zaman sizin yanınızda yer alacağız.
Bu haber 738 defa okunmuştur

:

:

:

: