Türkiye halkı ilk kez Reisicumhur seçiyor

Bugün ilk kez olmak üzere Türk halkı Cumhurbaşkanını (CB) seçmek için sandık başında, bu açıdan çok önemli bir seçim çünkü devletin başı olan CB halk tarafından seçilecek ve siyasi gücü konusunda tam onay almış olacak.

Bugün ilk kez olmak üzere Türk halkı Cumhurbaşkanını (CB) seçmek için sandık başında, bu açıdan çok önemli bir seçim çünkü devletin başı olan CB halk tarafından seçilecek ve siyasi gücü konusunda tam onay almış olacak. Daha önceki sistemde meclisin seçimi gerçekleştirdiği bir CB siyaseten de o kadar güçlü değildi. Seçim demokratikti ancak halkoyundan yoksundu kim ne derse desin öyle bir gerçeği vardı geçmiş CB’lerinin sistem parlamenter sistem olduğu için yürütme yetkisi her zaman BB olur ancak CB da devletin başkanı konumundadır.
2014 Türkiye CB seçimlerinin en büyük önemi halkın seçmiş olmasıdır ve gelecek olan CB’nin halkın onayını aldıktan sonra bir önceki dönemler gibi haliyle pasif bir CB liği görevi kabul etmeyecektir, devletin başı olarak ve halkın onayını da almış olması devletin yönetiminde kendisine söz hakkı düşmüş olacak ve bu yetkiyi kullanmak isteyecektir kimin adına halk adına.
Geçmiş dönemde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hükümet işlerine pek karışmadı, o dengeleri çok iyi kurdu. Demirel de pek karışmadı en azından basına yansıdığı gibi görüşlerini ve telkinlerini belirtti ancak çok daha ileriye gitmedi. Rahmetli Özal öyle davranmadı, basına yansıdığı kadar birçok konuya karıştı…Kıbrıs sorununa dahi… Ancak hükümet ile çok da uzlaşmadı, müdahale etti ancak başarısız oldu. Sistem parlamenter sistem olduğu için anayasa o kadar yetki tanır ancak halk tarafından da seçilmemiş olması da önemli.
Bugünkü seçim böyle olmayacak halkın onay verip seçtiği CB’yi halk adına devlet yönetimine katılmak isteyecek, belki de başkanlık rejimi konuşulacak seçim sonrası veya CB’nin de katılım sağlayacağı yarı başkanlık rejimi. Seçim sonrası göreceğiz ki bu yönetim ve yürütme konusu çok tartışılacak, bunu halk talep edecek seçtiği CB’yi pasif bir başkan olarak görmek istemeyecektir. Daha mı iyi olur; Bana göre evet… İstikrar açısından daha güçlü bir yapı oluşur ve yürütme bir merkezden yönetilir olur bu da icraatta daha verimli hale gelir.
Bugün Türk halkı kimi seçer veya kime en çok oyu vererek güven belirtir. Ben bu seçimin tek turlu olacağını düşünüyorum ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın birinci turdan bu seçimi yüzde 53-57 arası bir oy oranı ile kazanacağını düşünüyorum. AKP iktidarı döneminde kısaca belirtmek isterim ki birçok ezber bozuldu, hatalar oldu mu mutlaka olmuştur ancak Cumhuriyet döneminin de en çok yatırımlarının olduğu dönem olmuştur, yollardan tutun da havalimanları, sanayi yatırımları, ithalat artarken ihracat da artmıştır, enerji alanın da güçlü bir dağıtım rolü üstlenmiştir Türkiye. Halk özellikle dar gelirli olarak, devlet tarafından daha çok sahiplenildi. Sayın Erdoğan Türkiye ye yeni bir sayfa açtı bu ortada bulunan gerçek. Seçim süresince de çok etkili bir propaganda dönemi geçirmiştir çok da etkili olmuştur ancak etkinin gerçeği yapılan icraatlardır.
Karşısına çıkarılan CHP ve MHP’nin çatı adayı geçekten bana göre çok talihsiz bir aday Türkiye’yi iyi tanımaya siyasi kimliği olmayan TC meclisinde vekillik görevi yapmayan neticede halkın hiçbir seçim zamanı onay vermemiş bir aday. Son hafta okuduğu dörtlüğün İstiklal marşına ait olduğunu bilmeyen bir çatı adayı, inanın Atatürk’ün ruhu sızladı ve şiirleri boş verin demeye de devam etti. En önemli eksikliği Türkiye’yi tanımamış olması ve siyasi bir kimliğe sahip olmaması, bu süreçte Türk halkı buna çok bakacak. Belki de seçim sonrasın da iki partide de başkanlık için yeni isimler öne çıkacak başarısız bir seçim sonrası.
Sn Demirtaş öncelikle partisinin oylarını yükseltecek. Kazanabilmesi zor ancak çok güzel bir demokrasi örneği vermiştir. Konuşmalarını ben çok yapıcı buldum, Türkiye birlikteliği sağlayacak liderlere artık hasret kaldı dönem kavga dönemi değildir, dönem güç birliği yapma dönemidir. Şunu söylemek isterim,“Türk- Kürt kardeştir, ayrım yapan kalleştir” bir türküden alıntıdır.
Türkiye bu günden sonra çok yeni ve çok daha güçlü bir döneme giriyor. Seçim biter ve işbirliği içerisinde daha güçlü bir Türkiye görmek isteriz ben KKTC’den baktığım zaman bu yazdıklarımı görmeyi özlerim. Yeni seçilecek olan CB’ye başarılar dilerken, ki bu başarı Erdoğan’a gidecektir. Ben sandık açılmadan tebrik etmiş olayım… Çok alışılagelmiş değil ancak ben KKTC’den böyle görüyorum. Türkiye kazansın, kimlik ayrımı yapmadan Türkiye içinde ve dışında tüm halklar kazansın.

Bu haber 705 defa okunmuştur

:

:

:

: