BM yine sırtlarını sıvazlayacak

Rum tarafı 5. kez görüşmelerden çekildi. Her başları sıkıştığında ve birileri bir gıdımda olsa Türkleri dinlemeye kalkıştığında yaptıkları bir iş bu.

Rum tarafı 5. kez görüşmelerden çekildi. Her başları sıkıştığında ve birileri bir gıdımda olsa Türkleri dinlemeye kalkıştığında yaptıkları bir iş bu.
Ne zaman işler istedikleri gibi gitmese bırakıp giderler.
Usülerkan bilmezler, öğrenmeye de niyetleri yoktur.
Zira onlar Avrupa’nın şımarık çocuklarıdır ve ne yaparlarsa yapsınlar hoşgörülür.
Sırtları sıvazlanır, “tamam, sen üzülme, biz hallederiz” denir.
Halledilen, herşeyin onların istediği doğrultuya çekilmesidir.
Downer’i istemez, görevden alırlar…
Moon’a söylenir, sekreter değişir. Gelen sekreter onların ağzıyla konuşmuyorsa, “küstüm, oynamıyorum”a geçilir.
Allah var, bir konuda çok başarılıdırlar: Milli davada yekvücut olmayı çok iyi becerirler.
Müzakerelerden çekilme kararındaki oybirliğine gelene kadar aldıkları birçok karar, bu konudaki haklarını milyon kere teslim etmemizi sağlamıştır.
***
Uzunca bir süre, çeşitli bahanelerle müzakere masasına oturmayan, daha sonra ortak açıklama yapılmasını şart koşan Rum lider, ikinci aşamaya geçilmesi için ikna edilince çark etti ve vakit kazanma amacıyla bu blöfü-kimine göre tehdit- yaptı.Amaç tekrar sırtlarını sıvazlayan hamilerine şartlar ortaya koymak ve bu şartları kabul ettirmek.
Ki bilindiği üzere Liderler, 17 Eylül'de yaptıkları ve BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı EspenBarthEide'nin de katıldığı görüşmede, yapılandırılmış müzakerelerde bir sonraki aşamaya geçilmesi konusunda anlaşmaya varmıştı.Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi lideri NikosAnastasiadis, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde bugün yeniden bir araya gelecekler, üç gün görüşeceklerdi. Olmadı…
***
Yazık ki yavuz hırsız misali, Rumlar yine bizden önce davrandı ve Rum tarafının müzakere sürecinden çekilme kararı BM Genel Sekreterliği'ne iletildi. BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric, Rum tarafının kararına ilişkin mektubun BM Kıbrıs Misyonu vasıtasıyla BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'a ulaştığını söyledi. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı NikosAnastasiadis'in görüşmeye katılmayacağını BM'ye bildirdiğini anlatan Dujarric, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı EspenBarthEide'nin Kıbrıs'a ulaştığını ve taraflarla görüşerek sürecin geleceğine ilişkin neler yapılabileceğini değerlendireceğini belirtti.
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun, Rum tarafının tutumunun Genel Sekreter Ban Ki Moon ve Genel Sekreterin Kıbrıs’taki Özel Danışmanı Eide’ye iletileceğini ve bundan sonra mekik diplomasisine başlanıp başlanmayacağının görüleceğini söylediği zamanda geldi bu haber.
Yani, bizden önce davrandılar her zamanki gibi…
Neyse, bu konulardaki hantallığımızı eleştirmeyi bir başka yazıya bırakıp, esas konumuza dönelim; BM, Rum tarafına masayı bırakıp kaçtı diye hiçbir yaptırım uygulamayacak.
Hatta alttan alıp, sırtını okşayıp, “sen otur masaya da biz hallederiz” deyip, masaya oturtacak.
Zaten Eide’in “taraflar sorumluluklarını yerine getirmeli” sözü bunun ince göndermesi.
İngiltere’nin açıklaması da mühim: “Tüm taraflar kışkırtıcı açıklamalardan kaçınmalı!”
Masayı iki taraf da aynı anda terk etmiş gibi, ortaya söyleniyor sözler.
Bundan bir adım sonrası Türkleri ikna etmek.
“Yav siz alttan alın, kızdırmayın!”
Ben demiştim demek istemiyorum ama yapılacak olan aynen bunlar.
Kahin olduğumdan değil, bu filmi daha önce izlediğimden konuşuyorum…


Bu haber 9359 defa okunmuştur

:

:

:

: