Anastasiadisi doğal gaz ile ilgili bir görüşünde destekliyorum

Şimdi çok merak konusu olacak Erkan Eğmez neden destekliyor.

Şimdi çok merak konusu olacak Erkan Eğmez neden destekliyor. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, Kıbrıs’ta yaşayabilir bir çözüm yaratabilmek, bizlerin yani Kıbrıs Türk ve Rumların başarısı olacaktır. Bize dıştan dayatılacak her ne şekilde olursa olsun bir anlaşmanın yaşayabilmesinin ciddi riskleri olacaktır. Doğal gazın Kıbrıs denizlerinde tespit edilmesinden sonra iki taraf arasında bir ihtilafın doğduğu kesindir. Rum tarafı doğal zenginlik devletlere aittir tezi üzerinde hareket ediyor. Türk tarafı ise bu zenginlik Kıbrıs’a ait olduğu için, bizim de hakkımız vardırdiyor.
Sonuca ulaşmak ise güç gözüküyor. KKTC Türkiye Petrollerine Kıbrıs sularında araştırma yapması için yetki verdi. Rum tarafı haliyle itiraz etti. Ancak çok güçlü bir taraftar da bulmadı. Mısır Yunanistan ve sözde Kıbrıs Cumhuriyeti üçlü anlaşma yaptı ve çıkacak olan doğal gaz bu anlaşma ile yönetilmeye çalışılacak. Ancak onun da riskleri gündemde.
Anastasiadis doğal gazın yönetimi için Rum siyasi partilerini davet etti ve görüşünü aktardı.Bu görüş doğal gazın yönetimi için görüş ve değerlendirme talep etmek için dünya bankasına başvurmak şeklinde. Tüm muhalif partiler bu görüşe karşı çıktığı için bu teklif ortadan kalktı. Değerli okurlar ben Anastasiadis’in bu görüşünü desteklerim. Doğal gaz veya hidro karbon yataklarındaki faaliyetler Kıbrıs’ı aşar. Bu çalışmaları yürütebilecek büyük yabancı petrol şirketleridir. Bizler Kıbrıslılar ancak payımıza düşeni alabileceğiz. Dünyadaki uygulama da bu şekildedir. BM Kıbrıslı Türklerin de hakkı var demektedir o zaman böyle bir değerlendirme sonucundan sonra daha net görüşler ortaya çıkabilir.
Kapalı Maraş konusunda da şu şekilde destek oldum. Maraş’ın iadesi talep edilmişti. Bu arada da müzakereler devam edecekti. Bir yıl gibi bir süre içerisinde Anastasiadishalkını kapalı Maraş’ı aldığı için çözüme ikna edebilecekti. Cumhurbaşkanı Eroğlu, ‘Maraş kapsamlı çözümün bir parçasıdır’ dedi ve ileri adım atılmadı. ABD Başkan Yardımcısı Biden de kapalı Maraş’ı gündeme getirdi. Ancak karşılık bulmadı. Benim görüşüm kapsamlı çözüme bağlayacağımıza kapalı Maraş’ı, müzakere edebilmeliyiz. Orada Kıbrıs Türklerinin de hakları var.
Anastasiadis, tecrübeli bir siyasetçi ve dünyayı iyi takip eden bir kişi. Kıbrıs sorununu sonlandırmak istiyordiye düşünüyorum. Ancak muhalifleri kendisini yalınız bıraktı. 11 Şubat ortak açıklamasına imza koyması çok büyük ve ileri bir adımdır orada da nerde ise vatan hainliği damgası yemediği kaldı.
BM doğal gaz ile ilgili yeni bir teklif ile geldi ve müzakere masasının bir parçası olmasını önerdi.Eideciddi uyarılar yaptı. Ortam daha da gerilebilir, buna aldırmadan adımlar atılmaya çalışılıyor. TürkiyeDışişleri Bakanı Çavuşoğlu da Rum tarafına “Kazı çalışmalarını durdurun bizde gemileri çekelim” teklifini yapıyor. Ancak aldıran yok. Bu teklif çok yapıcı ve müzakerelerin de başlamasına neden olabilir.
Anastasiadis kalp ameliyatı için ABD’ye gidiyor. Şahsına Allah’tan şifalar diliyorum. Göreve başlaması 2015. KKTC’de cumhurbaşkanlığı seçimleri süresi yaklaşır. Seçim havası başlar ve müzakereler de ertelenir. Ancak teknik heyetler doğal gaz gibi konuları görüşebilir. Neticede müzakereler askıda.
Değerli okurlar şunu düşünüyorum; 2. dünya savaşında Almanya –Fransa ikilisi ciddi şekilde savaştı. Yüzbinlerce insan öldü. Ancak çok kısa bir süre içerisinde yeni bir siyaset ile Avrupa Topluluğu ondan sonra AB konsepti ile işbirliği ortaklıklar başarabildiler. Biz bu küçücük adada bunu başaramıyorsak, sorunu dışarda değil kendimizde aramalıyız. Doğal gaz ve petrol zenginlik getirebilir. Ancak doğru hareket edilmez ise felaket de getirebilir. Bunun işareti de verildi. Dünya bizim ile çok mu meşgul olacak. Emin değilim. Farkındalığı bizim Kıbrıslıların yaratması gerekir. Rum tarafının hala daha tutucu huylarında vazgeçmediğini görüyorum. Rum halkının çok büyük bir kısmı geçmişte yapılan hataları konuşuyor ancak dar küçük siyaset anlayışı halkı etkiliyor.
Bu haber 946 defa okunmuştur
  • ne yani? mustafa  girne - 11.12.2014 Cenk bulutLefkeli...talatla ne yaptinda, erogluna camur atiyosun....seninki camur at izi kalsin anlayisinda...senin gibi cahillerle bu millet napsin? Cenk istersen evini yerini ruma veren? Verenmi?.... ne oldu simdi...vay bea....
  • Sayin Egmez ince  NY - 10.12.2014 Fransizlar ile Almanlarin birbirlerini yonetme derdi yoktu. Yani Ne fransizlar ne Aolmanlar savastan sonra biz fransayi yahut biz almanyayi isteriz demedi. Savas bitti anlasma imzalandi ve aksam olunca kimin nere gideceginiz belirlendi. Peki Kibrista durum ne? Israrla adanin sahibi oldugunu iddia eden bir taraf ve sizin varliginizi inkar eden bir mentalite. Size hakkinizi anlasmadan sonra vaad eden bir zihniyet? Peki anlasma kimin istedigine gore olacak. Sizin istedigiz sekilde olmayacagi her halukarda belli. Peki Rumun istedigi ve haklarinizi verecegi anlasma modeli nedir bizi ondan bahsedermisiniz?
  • BARIS CENK UMUT  LEFKE - 10.12.2014 COK DOGRU SÖYLEDIGINIZ AMA BU EROGLU ILE BARIS YAPMAK IMKANSIIIIIZ. BU KADAR BASIT ADAM HALA DAHA 80 YASINA GELDI BIRDAHA CUMHURBASKANI OLMAK ISTER EEEE INSAF YAHHHUUU

:

:

:

: