Biz de bunu yedik!

Kıbrıs sorunu ile ilgili aktif rol üstlenmek isteyen aktörler her geçen gün kendilerini belli ediyor.

Kıbrıs sorunu ile ilgili aktif rol üstlenmek isteyen aktörler her geçen gün kendilerini belli ediyor.
Özellikle ABD’nin konuya hakim olma çabaları gün geçtikçe artıyor. Ada’ya üst düzey kurmaylarını göndermeye devam eden Amerika bu sefer de, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Amanda Sloat’ı, bizi ziyaret için gönderiyor.
Saatlerce uç, küçücük bir adanın kaderini tayin etmek için devam etmesi beklenen ama umutların tükenmesine ramak kalan müzakerelerin yeniden başlaması için memleketinin desteğini ileteceksin.
Bizde bunu yedik!
Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasaidis’in özellikle BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılmasıyla alakalı raporunu yayınlamasının ardından takındığı tavrın Amerika’yı rahatsız ettiğini hepimiz biliyoruz. Anastasiadis’in sert çıkışı, ardından basın toplantısı düzenleyeceğini açıklaması, daha sonra da basın toplantısını önemli bir işinden dolayı iptal edildiğinin duyurması ilginç.
Allah bilir o basın toplantısında Türkiye’ye, Türklere, Türkiye’nin müttefikleri dediği ülkelere ne gibi eleştiriler, tehditler ve sözlü saldırılarda bulunacaktı Anastasiadis.
Yapamadı, çünkü Amerikalı dostları muhtemelen onu uyardı. Bizim siyasilerimizi Türkiye’den talimatlar alıyorlar diye eleştiren Rum komşumuz, sınırları misliyle aşıp, ta Amerikalılardan talimat alıyor. Siz daha ne diyorsunuz ve neyin derdindesiniz? En azından bizim siyasilerimiz Türkiye’den talimat alıyorlarsa, kanımızdan, canımızdan Anavatanımızdan alıyorlar. Gidip de oturduğu toprağı ayaklarının altından almaya çalışandan değil.
Dedik ya, Amerika, konunun tamamen içine girmek istiyor. Sloat iki kesimin de liderleriyle görüşecekmiş.
Bu arada Sloat, ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya Departmanında Kıbrıs, Yunanistan ve Türkiye işlerinden sorumlu kişi… Yani uzmanlık alanı aslında biziz… Bu uzmanlık alanında ne gibi saptamalar yapılacak, kapalı kapılar ardından neler konuşulacak, mutlaka ortaya çıkar çıkmasına da , Rum tarafına bir dur diyebilecek mi? Gücü buna yetecek mi? Esas merak konusu bu…
Hadi Amanda hanım sana kolay gelsin. Çok gelen çok giden gördük. İnşallah bu sefer Amerika’nın senin üzerinden kurduğu senaryo tutar da her geleninin ardından içilen bir bardak su bu sefer de yine boğazda tıkanıklık yaratmaz.

Bu haber 9517 defa okunmuştur

:

:

:

: