Kadınlar, Dünyayı Yönetiyor

Büyük Britanya’da, Avrupa Birliğinden çıkma kararı sonrası büyük karışıklıkların yaşandığını yazmıştım..

Mihrişah SAFA

Aradan geçen iki haftaya yakın sürede, ortalık durulmadığı gibi, daha da allak, bullak oldu..
AB’de “Kalalım” tarafı kaybedince, hem iktidardaki Muhafazakar Parti’de, hem de ana muhalefet İşçi Partisinde “Liderlik” yarışı başladı..
Başbakan David Cameron referandumun sabahı “istifasını” açıklar açıklamaz adaylar da sıralanmaya başladı.. Tabii en sürprizi, “Brexit” kampanyasının önde gelen ismi , Londra Büyükşehir Belediyesinin eski başkanı Boris Johnson’un liderliğe aday olmayacağıydı.. Ülkenin AB’den çıkışının ipini çeken ve Başbakanlığa göz koyan Johnson’a en büyük darbe, en yakın dava arkadaşı Adalet Bakanı Michael Gove’den geldi .. Gove, partinin liderliğine aday olacağını, Boris Johnson’un “ başbakan” olamayacak bir politikacı olduğunu açıklayıverdi..
Partideki adaylar içinde en son yoklamalara göre yüzde 40 önde giden isim şimdiki İçişleri Bakanı Theresa May.. 59 yaşındaki usta politikacıya, müstakbel başbakan gözüyle bakılıyor.. Uzun boyu, ince bacakları ve giydiği ilginç ayakkabılarıyla basında sık sık yer alan İçişleri Bakanı, ülkenin ikinci kadın başbakanı olacağa benziyor.. AB’de Kalma yanlısı May’in, ülkeyi AB’den çıkartacak çalışma ve kararları alacak olması ise işin bir başka boyutu..
Yazının başlığı “Kadınlar, Dünyayı Yönetiyor”..
Theresa May’in Britanya başbakanlığı kesin gibi.. Tabii partideki liderlik savaşının nerede biteceği son oylama belli olmadan sonuçlanmaz.. Ancak Margaret Thatcher’dan sonra ikinci bir kadının topuk sesi, 10, Downing Street’te duyulmaya şimdiden başladı..
Gelelim İşçi Partisine.. AB referandumunda, parti “ Kalalım” kampanyası yapmasına ragmen, egemen olduğu birçok bölgeden “ ayrılma” kararı çıkması, lider Jeremy Corbyn’nin başına patladı.. Gölge kabinenin yüzde 80’I istifa ederek, Corbyn’nin derhal liderliği bırakmasını talep ediyor. Corbyn ise ayrılmamakta ısrarlı.. Ancak parti içi güven oylamasına gidildiği takdirde, Partinin koyu solcu kesimini temsil eden Corbyn’nin liderlikte kalma şansı yok gibi.. İşçi Partisinde de liderlik için adaylar belli olmaya başladı.. Pazartesi günü resmen açıklanacak liderlik yarışında ipi kimin göğüsleyeceği belli değil.. Önce Jeremyn Corbyn’nin liderlikten kendi isteğiyle çekilmesi gerekiyor.. En favori isim, Gölge İş Bakanı Angela Eagle.. Erkek adaylardan çok daha fazla şans tanınıyor Eagle’a.. İşçi Partisi, bugüne kadar bir kadını liderliğe getirmedi.. Eagle seçilirse, partide bir ilk yaşanacak..
Britanya’nın yeni döneminde, iki ana partinin de kadınlar tarafından yönetileceği bir zaman dilimi ufukta..
ABD’de, her ne kadar FBI tarafından sorguya çekilse de Hillary Clinton, başkanlık yarışının en yakın ismi.. ABD eski başkanı Bill Clinton’un eşi, eski Dışişleri Bakanı Hillary 69 yaşında ve bir çocuk annesi..
Almanya’da Angela Merkel’in önünü kesecek bir başka isim yok gibi.. AB, O’nun liderliğinde ayrı bir güçe sahip.. Margaret Thatcher ile sık sık karşılaştırılan Merkel, 61 yaşında ve çocuğu yok..
Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) başkanı Fransız Christine Lagarde, 60 yaşında ve iki çocuk annesi. Yunanistan’ın finansal krizinde gösterdiği amansız pazarlık, ününe ün kattı..
İskoçya’daki Ulusal İskoç Partisi (SNP)nin başkanı Nicola Sturgeon ise ülkenin ana partilerinin liderlerini aratmayacak çapta, Westminster Parlamentosunun karışıklıklarını gözler önüne seren, sert tartışmalarıyla tanınan bir politikacı.. Henüz 45 yaşında, evli ve çocuğu olmayan Sturgeon, şimdi İskoçya’yı ikinci defa “bağımsızlık” referandumuna götürmeye hazırlanıyor..
Amerikan Merkez Bankası (Federal Reserve) başı Janet Yellen ise Harvard Üniversitesinin eski profesörlerinden. 69 yaşında ve bir çocuk annesi.
Fransız “Front National” partisinin lideri Marine Le Pen ise babasını aratmayacak sertlikte bir lider.. Aşırı sağcı, yabancıları istemeyen bu partinin lideri, önümüzdeki yıl Fransa’da yapılacak başkanlık yarışında şimdiden favori gösteriliyor.. İki kere boşanan Le Pen 47 yaşında ve 3 çocuk annesi..
Galler’in Plaid Cymru partisi lideri Leanne Wood ise Kraliçe’ye “ Majesteleri” yerine “Mrs. Windsor “ diyebilecek kadar fütursuz .. Bu sözleri nedeniyle Galler Meclisinden atılan 44 yaşındaki Wood, genel seçimlerdeki tartışmalarıyla öne çıkan isimlerden..
İskoç Muhafazakar Parti lideri 37 yaşındaki Ruth Davidson ve İskoç İşçi Partisi lideri 34 yaşındai Kezia Dugdale, Büyük Britanya’daki parti liderlerinin kadınların eline geçmesinin en yakın örnekleri..
Bu listeye Polonya Başbakanı Beata Szydlo, Roma Belediye başkanı Virgina Raggi’yi de ekleyebiliriz..
Kadınlar arasındaki dayanışma , politikaya nasıl yansır, bunu Muhafazakar ve İşçi Partisinin liderlik yarışı sonuçlandıktan sonra ilgiyle izleyeceğiz..
Kızkardeşlik mi galip gelecek ? Yoksa demokrasinin beşiği kabul edilen Westminster Parlamentosu “kadınlar hamamına” mı dönecek.. Göreceğiz..


Bu haber 9700 defa okunmuştur

:

:

:

: