Her günümüz cemre tadında olsun

Cemre.. ağızdan çıkışı, söylenişi , ne kadar güzel bir ahengi çağrıştırıyor..

Cemre.. ağızdan çıkışı, söylenişi , ne kadar güzel bir ahengi çağrıştırıyor.. Kız çocuklarında kullanılır bir isim olduğu kadar erkek çocuklarına da konan bir ad.. Anlamı ise bilgilere göre köz haline gelmiş ateş köz..
köz ise kıpkırmızı ateş.. Cemre ayrıca romantizm yönünden de şarkı ve şiirlerde, soğuk havanın ılıman ortamında bestekar ve şairlere ilham kaynağı bir nevi mucizevi günler.. mesela..
Muazzez Ersoy 'un seslendirdiği 'CEMRE DÜŞTÜ' şarkısının son nakarat kısmı ne kadar içten ve duygu yüklü..
'Kış günümde cemre düştü başıma
Cemre düştü hasret çeken yaşıma
Cemre düştü toprağıma taşıma
Cemre düştü yüreğime aşkıma'
Cemre düşüşü genellikle köylerimizde çiftçilerin toprağa bağımlılığında bu işi meslek olarak yapanların hayatlarındaki beklenti..
Cemre toprağa düştü ifadesinin anlamında cemre çiftçilerimizin için bir bekleyiş olduğu kadar tabiattaki uyanış başlangıcının ta kendisi.. Bu başlangıçta havaya sonra suya sonunda toprağa derken köy evlerinin büyük sofasından ki çevresi kenarları tığ işi danteller ile örtülü minderlerden bakışla, çoğu evin eski kare beyaz taşları veya parlak çimentosu zemininden, havaya bakıldığı günler, en güzel zamandı .. O zamanda.. Eski yıllarda, gözler dışarıya bakarken, kalın tahta mertekli tavanın kamıştan örülmüş tavanı ile ayrı bambaşka bir havanın soluğunu ortama yaymakta idi.. Dahası iki mertek arasına çekilen kalın iki ip arasına çarşafla veya battaniye ile kurulan el yapımı salıncakta sallanıp uyutulan çocukların yüzlerine toprağa Cemre düşerken, nur yağdığı inanışı, konuşmalar arasında duyduklarımız ..
Cemre düştü dedikten sonra topraktaki üretim için gerekli faaliyet ve önlemlerin alınması hali ile bu günlerin eskilerin dili ile baharın habercisi günler olurken yapılacak işler dahi bu olaya göre planlanıyor ve hayata geçiriliyor..
19-20 Şubat cemrenin havaya düştüğü günler olarak görülürken 26-27 Şubat Suya 6-7 Mart ise cemrenin toprağa düştüğü günümüzde de söylenmektedir..
Düştü ibaresi ise olaya daha bir objektiflik katarak destekler bir mahiyetteki ifadesi ile de olayı güçlendir pozisyonu ile efsanevi bir durum arz ediyor..
Baharın müjdesini veren Cemre'nin birinci düşüşü suya gerçekleşmiş oldu.. Şimdi beklenen ikincisi ile Mart ayında olması beklenen üçüncüsü toprağa düşmüş olacak.. Şu anda mevsim kış olsa da havaların ısınması öncülüğündeki cemreyi takipte gözlerin gördüğü tabiattaki değişikliği her gün artan haliyle arpa çiçeklerinin topraktan fışkıran, yeşil dalları arasında, kırmızı çiçeklerinin ülkemiz tarlalarında açacağı günlerdeyiz.. Badem ağaçlarının çiçekleri ile gelin kıza benzetildiği bu mevsimin bahara geçişinde az da olsa bizleri bütün olumsuz sorunlardan uzaklaştırdığı günler olarak kabul etmek hiç de zor olmasa gerek derken..
Bu güne nokta mı?
Her sevgi, Cemre gibi olsun gönlünüzde, hedefin vardığı yere kadar..
Sebat, sadakat ve vefa ile..

Bu haber 1766 defa okunmuştur

:

:

:

: