Yeter ki isteyin hedefe giderken aşılamayacak engel yoktur

Yaşanan ömürün süresinde, kişilerin var olan birçok ihtiyaçları vardır.

Yaşanan ömürün süresinde, kişilerin var olan birçok ihtiyaçları vardır. İhtiyaç insan davranışını ,yönlendirendir. En alt düzeyden, en üst düzey, ihtiyaçlar sıralamasını, hocamızın derste anlatmasının tesirinden olmalı ki en aklımda kalanı Maslow teorisinde gördüm.. Bu teoriden etkilenmemin sebebi belkide etrafımızda tanıdığımız kişilerde ve kendimizde yaptığımız gözlemlerin etkisi vardır.. Bu aşağıdan yukarıya doğru uzanan piramitde -Fizyolojik ihtiyaçlar -Güvenlik ihtiyaçları -Sosyal ihtiyaçlar ve -Saygı duyulma ihtiyaçları (Başarı,saygı görme,prestij ) gibi açılımları dahil, teoride kişileri davranışları ile çağımızda yine bu hiyerarşik düzende görmekteyiz.
Motivasyon ise bu basamaklarda gerekli olan bir nevi güdülenme halidir..
Hedef konan başarı için bu basamakları atlamak ayrı bir gerçektir.
Bu gün bu vesileyle sizlere ülkemiz spor yaşamında farklı pozisyondaki, iki ismi anlatmak için içimde dayanılmaz bir istek duydum..
Örnek de söz uzağa gitmesin derler ya benim de yakınen tanıdığım ,çalışmalarını bildiğim, isimlerden Çilem Esenyel ile Buse Savaşkan hakkında nasıl bir düzen içinde, başarıya tırmandıklarını, normal hayatlarında neler yaptıklarını, yaşam tarzlarını nasıl belirlediklerini, hayata bakış açılarını derinlemesine olmasa bile yüzeysel olarak yazmak istedim..
Çilem Esenyel öğrenimini bitirdikten sonra bir süre İstanbul'da mesleği ile ilgili çalışmış, önemli isimlere yaşam koçluğu yapmış genç bir öğretmen. Bu süreçten sonra memleket özlemi ile aile hasreti, onun düşüncelerinde kendini bulduğu cihetle, vatanına dönen, Denktaş sevdalısı vatansever bir idealist kişi.. On yıldan beridir Güzelyurt'ta bir okulda beden eğitimi öğretmenliği yapmakta, ülke sporuna başarılı sporcular yetiştirmek adına Üniversite öğrencilerine de antrenörlük yapmaktadır. Atletizmde Milli Takım antrenörüdür.. Çalıştırdığı kişiler arasında, bir çok sporcu vardır . Bir tanesi ülkemizin gururu Buse Savaşkan'dır. Buse ile ziyaretime de gelmişlerdir. Buse onsekiz yaşında eğitimini başarılı bir şekide yürüten genç bir kızımız. Henüz onsekiz yaşında ..Yaptığı sporu sahiplenen, seven bir öğrenci..
Çilem Esenyel,Buse'nin Atletizmdeki başarısında birinci derecede etkili olan dik duruşu ile dikkat çeken bir isim..
Buse Savaşkan'ın ödüllerine gelince Buse -Kıbrıs rekortmenidir..-Türkiye MilliTakım Atleti ve -Türkiye Şampiyonudur. Ayrıca - Balkan Üçüncüsüdür..
Bütün bu başarıların elde edilmesinde istikrarlı çalışması, günde iki saat olurken ülke sporu adına Çilem Esenyel bu çalışmalarda müthiş bir efor sarfetmektedir.. kendilerine başarı odaklı uyguladıkları amcına uygun stratejide, hedeflerinden ödün vermeyen, bir program içinde çalışmalarını sürdürmektedirler..
Çilem Esenyel günlük yaşamında sadeliği seven,ayrıca antrenmanlarda gerekli özeni gösteren, vaktin kullanılmasını bilen sporcuları ile antrenman yaparken bir gün, bir plajın altın kumları üzerinde.. Bazen Beşparmak dağlarının yüksek tepelerinde.. Bazen çim sahalarda.. Bazen tartan pistlerde.. Antrenmanlarını yaptırmakta, yarışmalara yakın zamanlarda ise yarışmanın yapılacağı pistte çalışmalarını sürdürmektedir .. Yarışacak olan sporcunun gücüne güç katmaktadır. Yüksek motivasyon ortamında yapılan çalışmalar, hedef konulan başarıyı olumlu etkilemekte, çalıştıran antrenöre gurur, yarışmacıya derece, Ülkemize ise madalya getirmektedir..
Ülkemizin, Çilem Esenyel gibi, spor camiasındaki değerlere sahip çıkması kadar, Buse Savaşkan dahil diğer sportif branşlarda derece almış sporcularını ödüllendirmesi gayet doğaldır. Ülke tanıtımında gerekli olandır..Bu gelecek kuşaklara örnek ve hedef göstermektir.. Prestijin son basamaktaki müstesna yeri budur…
Bu haber 1718 defa okunmuştur

:

:

:

: