Başbakan Özgürgün açık uyardı

Başbakanı Hüseyin Özgürgün, yoğun gündemi içerisinde zaman ayırdı ve gündeme ilişkin sorularımı cevapladı.

Başbakanı Hüseyin Özgürgün, yoğun gündemi içerisinde zaman ayırdı ve gündeme ilişkin sorularımı cevapladı. Kıbrıs sorunu ile ilgili bu son günlerde gerçekleştirilen temaslar sonrasında, Cumhurbaşkanı Akıncı 11 Nisan günü masaya döneceğini ve Rum Lider Anastasiadis ile görüşeceğini açıkladı. Bu sürecin nasıl olacağını Özgürgün sorguluyor, KKTC hükümeti olarak süreç Cenevre de kopmuştu. Buna neden olarak da Yunanistan Dışişleri bakanı Kociasın hazır olmamasından kaynaklanıyordu dedi.
Eğer müzakereler başlayacaksa Cenevre de kaldığı yerden başlasın, orda da beşli toplantı olmuştu. Yeniden liderlerin karşılıklı müzakere yapmasına karşı olduklarını dile getirdi. Müzakere süreci devam ederken Rum tarafının beklenmedik bir anda ENOSİS kararını kutlamayı gündeme almasını da, Rumların aklında anlaşma değil Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamanın yattığının altını çizdi. Müzakereler başlayacaksa ENOSİS kararını kaldırsınlar müzakereler başlasın dedi. Bu kutlamanın yetkisini eğitim bakanına devredilmesi, kararı ortadan kaldırmıyor. Cumhurbaşkanı Akıncı’nın bu koşulda masaya dönmesinin büyük bir hata olacağını vurguladı, bu koşulda dönmesin dedi.
Rum tarafında, başta Kilise olmak üzere birçok siyasi unsurun Kıbrıs da anlaşma olmayacağını söylüyorlar, üstelik Türkçe “anlaşma yoktur” daha neyin peşindeyiz. KKTC hükümeti Kıbrıs sorunun da daha da etkin rol almalıdır, elli yıldır süren bu müzakerelerde kaybeden taraf hep Türk tarafı olmuştur, daha ne kadar Rumların peşinden gideceğiz. KKTC toprakları pazarlık yapılamaz, bizim hükümet olarak halkımızı yeniden göç yollarına düşürecek bir anlaşmayı, onaylamamız mümkün değildir.
Bu süreler içerisinde yeterince zaman kaybettik, ülkemizin kalkınmasını sağlayacak önlemleri almamız gerekiyor. UBP-DP hükümeti bütçesi iki ay önce açıldı, alt yapı çalışmaları, hastane, büyük yol projeleri, yeni çağdaş koşullarda hapishane ve daha birçok projeleri gerçekleştirmek hedefindeyiz. Bazı özelleştirmeler, Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesi ve buna bağlı olarak güneş enerjisinin yatırımlarının daha etkin hale gelmesi öncelikli projelerimiz içerisinde.
Nisan 2018 de erkene alınmış genel seçimler var mümkün olduğunca hedeflerimizi gerçekleştirmek istiyoruz.

Bu haber 650 defa okunmuştur

:

:

:

: