Müzakereler çok gergin bir havada başladı

İki aylık aradan sonra, dün akşam üstü saat 18.30 da programlanan iki liderin toplantısı, Sayın Akıncı’nın bir saatlik gecikmesi ile 19.30 da başladı.

İki aylık aradan sonra, dün akşam üstü saat 18.30 da programlanan iki liderin toplantısı, Sayın Akıncı’nın bir saatlik gecikmesi ile 19.30 da başladı. Planlanan, yönetim ve güç paylaşımında ki sorunların görüşülmesi, başta dönüşümlü başkanlık yer alıyor. Türk tarafının talep ettiği Türk vatandaşlarına sağlanacak olan dört özgürlük, bu Kıbrıs da olası bir çözümde Yunan vatandaşlarına sağlanacaktır. Bu çok önemli çünkü Rum tarafı masada böyle bir hazırlık yoktur diyor.
Türkiye yeni nawteks ilan etti ve Gazimağusa açıklarından Karpaz burnuna kadar, Barbaros gemisi ile sismik araştırma yapacak. Bu gelişme Rum tarafını çok rahatsız etti, bu günkü görüşmeden bir sonuç alınması ile ilgili beklentileri çok düşüktür. Rum tarafı her tür kazı ihalelerini yapacak, Sayın Akıncı ise uyardığı zaman da suçlanacak, bu hak “Kıbrıs cumhuriyetine” hak diyecekler, Türkiye de araştırmaya başladığı an oturup ağlayacaklar.
Cumhurbaşkanı Akıncı “gelin Kıbrıs sorununu çözelim yeni gerginlik yaratmayın” dediği zaman ciddiye almadılar. DİSİ Başkanı Averof,” çok büyük petrol şirketleri ile anlaşmalar yaptık, Türkiye bize bir şey yapamaz” diye açıklaması var. Kıbrıs sorununa yönelik kalıcı bir federal anlaşma niyeti olmadıklarını artık Akıncı net olarak anlamıştır, bundan dolayıdır ki “KKTC yoluna tanınarak devam eder”, açıklamasını yapmıştır.
Rum başkan Anastasiadis, 2018 yapılacak olan Rum başkanlık seçimlerinin etkisinde kalarak bu siyasi oyunları oynuyor, da ateş ile oynuyor. Sayın Akıncı’ya duyması gereken saygıyı duymadığını her açıklamasın da zaten görüyoruz. Türkiye’ye karşı ise tehdit edici açıklamalarını, çok akılsız buluyorum, fanatizm yaratıyor, istikrardan uzak seçim konuşması yapıyor gibi davranıyorlar.
Akdeniz de sular ısınıyor, Türkiye son birkaç aydır canlı mermiler ile bölgede tatbikatlar yapıyor, bu gün yine Baf açıklarında tatbikat vardı, Rum tarafının verdiği habere göre. Anastasiadis Kıbrıs’da, Fransız donanmasına ait savaş gemilerine güveniyor. Hidrokarbon araştırmalarını, Fransız güvencesi altında başlatacaklarını hesaplıyorlar. Bu hayale bir son verilmez ise gerçek anlamda Akdeniz de sular ısınacak, iki halkın da lehine değildir, gönül arzu eder ki Rum tarafı seçim hesaplarından uzak, salim kafa ile düşünsün.
Bu haber 741 defa okunmuştur

:

:

:

: