Akıncı anlaşmanın zor olduğunu itiraf etti

Müzakerelerin başladığı bu son dönemeçte, sayın Akıncı bu iş zor olur,böyle giderse sonuç alamayız diye itiraf da bulundu.

Müzakerelerin başladığı bu son dönemeçte, sayın Akıncı bu iş zor olur,böyle giderse sonuç alamayız diye itiraf da bulundu. Diplomasi açısından yürütmesi gereken bir süreci devam ettirdi Akıncı, ancak gördü ki Rum tarafının federal çözüm gibi bir derdi yoktur. Onlar zamana oynuyor, Türk tarafını da müzakereler ucuna bağlıyorlar. Gönül arzu ediyor ki bu gerçek ortaya çıksın , her zaman suçlanan Türk tarafının da bir kez daha haklılığı görülsün.
Akıncı bize göre bazı açılımlarda hatalar yaptı, Rum tarafının elini güçlendirdiği argümanlar sağladı.
1-Türkiye’nin garantörlük konusunu masaya taşıdı ve tartışılır hale getirdi.
2-harita sunulmaması konusun da KKTC hükümeti uyardı, ancak yine de haritayı BM ye sundu.
Bu iki ay içerisin de üç toplantı daha planlanmıştır, bunlar da tamamlandığı zaman sonuç alınıp alınamayacağı konusun da bir karar verilebilecek. Akıncı cumhurbaşkanı seçildikten sonra, kendisini destekleyen tabanın da etkisi ile, 50 yıllık Kıbrıs sorununu tüm iyi niyeti ile çözmek istedi. Ben hiçbir zaman Akıncı’ya, farklılıklarımız olsa bile güvenmiyorum demedim, o KKTC cumhurbaşkanıdır, halkının haklarını düşünmektedir diye çok kez vurguladım.
Anastasiadis de çözüm isterim dedi, ancak onun ısrarla Türkiye’ye ve Kıbrıs Türk tarafına yönelik kabul edilmez açıklamaları, gerçekte bir federal çözüm temelinde anlaşma istemediğinin göstergesi oldu. Anastasiadis Rum halkının hassasiyetlerini düşünerek masada bulunuyor, o zaman birbirimizi aldatmayalım, olmuyorsa Türk ve Rum halklarının istemediği bir anlaşma modelini dayatmaya gerek yoktur.
Dün 23 nisan ulusal egemenlik bayramının, 97. Yılı kutlandı. Başta Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşları, Türk milletinin esaret altına alınamayacağını, TBMM’Nİ açarak göstermiştir. O gün yeni kurulacak Türkiye Cumhuriyetinin temeli atılmıştır, bir asırlık bir devlet bu gün daha da güçlüdür. Bizler KKTC de niye devletimizden vazgeçelim bunu anlamış değilim, geleceğimize sahip çıkalım. Onurlu, özgür,bağımsız bir hayat için daha çok çalışalım, devletimizin önemini, gelecek kuşaklara doğru bir şekilde anlatalım.
Ben en son limanın KKTC olduğunu düşünüyorum, kurulan ikinci Türk devleti olarak, adil bir şekilde yolumuza devam etmeliyiz. Kıbrıs coğrafyası, iki devleti sığacak kadar geniştir, barışın da temeli budur, tarih bunu göstermiştir, kimse ayrıntılarda boğulmasın.

Bu haber 757 defa okunmuştur

:

:

:

: