Erdoğan Çipras görüşmesinden müzakereye devam kararı

Birkaç gün önce iki lider Pekin de görüştü, Erdoğan- Çipras görüşmesinde Kıbrıs sorunu da görüşüldü.

Birkaç gün önce iki lider Pekin de görüştü, Erdoğan- Çipras görüşmesinde Kıbrıs sorunu da görüşüldü. Yunanistan Türkiye’nin AB üyelik sürecini desteklediğini açıkladı, siyaseten zor bir süreç olsa bile iki komşu ülkenin diyalog yolunu seçmiş olması gelecek açısından umut vericidir. AB ye akın eden göçmenler konusu, EGE de işbirliği de ele alındı.
Kıbrıs sorunu ve buna bağlı olarak doğu Akdeniz de oluşabilecek krizler nedeni ile müzakerelere devam edilmesini ben taktir ile karşılarım. Diyalog kapısının açık tutulması, olası bir çatışmayı da önler, iki taraf bazı önemli konularda anlaşamayabilir. Önemli olan bu kadar sorun içerisinde, iki tarafın da hassasiyetlerine saygı duyarak görüşme yapmaktır.
Zaman olur KKTC cumhurbaşkanı sayın Akıncı’yı demokratik kurallar içerisinde eleştiririz, şahsına ve makama saygıyı yitirmeden. Gerçek anlamda Akıncı nelere tahammül ediyor doğrusu gıpta ediyorum. Biz eleştiriyoruz, görüşme masasında Rum tarafının talepleri, kabul edilir değildir, Türkiye ile ortak bir çalışma içerisinde. Üçüncü ülkeler Kıbrıs’a yönelik çeşitli hesaplar peşinde, neticede Akıncı da bir insan, iyi tahammül ediyor.
Kıbrıs da müzakereye devam kararı Temmuz ayında Rum tarafının doğal gaz ile ilgili Akdeniz de ki kazıları başlatana kadar devam eder, ondan sonrasını şimdiden kestirmek pek de kolay olmasa. Dünya da güçlü bir ülke ve doğu Akdeniz en güçlü ülke Türkiye, Rum tarafına uyarı gönderiyor, tek yanlı kazı yapamazsınız diyor. Bu bölgede Türkiye ve KKTC devletinin hakları var, bunları çiğnetmeyiz.
Türkiye’yi hafife alıyorlarsa ciddi sorunların eşiğindeyiz, yok eğer bunu siyasi çıkmazlarından dolayı yapıyorlarsa daha çok müzakere olur. Bölgede federal çözüm, konfederal çözüm veya iki devletli çözüm, bunların yolu diplomasiden geçer, askeri bir seçenek diye bir seçeneği size bu bölgede yedirtmezler. Kıbrıs şeytan üçgenidir, İngiliz askeri üstleri silah ve füze gücü açısından Orta doğunun en güçlü üssüdür. Türk askeri de Kıbrıs da 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti anayasasının verdiği hak ile burada duruyor ve yasaldır, bazı kendini bilmezler bunu bozamaz.
Ben haklarımız korunduğu, bir müzakere sürecini destekliyorum. KKTC cumhurbaşkanı sayın Akıncı da, Türkiye cumhurbaşkanı sayın Erdoğan ile birlikte ortak strateji ile hareket ediyorlar…
Bu haber 769 defa okunmuştur

:

:

:

: