Cumhurbaşkanı Akıncı sözüme geldi

Deneyimli gazeteci rahmetli Aslan Mengüç hocamızın sözü geldi. “ ben söylemiştim kardeşim” Aslan hocaya Allah’tan rahmetler diliyorum.

Deneyimli gazeteci rahmetli Aslan Mengüç hocamızın sözü geldi. “ ben söylemiştim kardeşim” Aslan hocaya Allah’tan rahmetler diliyorum.
Sayın Akıncı ve etrafındakiler Kıbrıs sorunun da hummalı çalışırken, ser verip sır vermiyorlardı. Bazı konularda da eleştirdiğimiz zaman da beni linç ediyorlardı, eleştiriye tahammülleri olmadı. Geldikleri nokta sonuç çıkmadı, bu gün cumhurbaşkanı Sayın Akıncı açıklamalarında gayet net konuştu, Rum tarafının isteklerini ben değil hiçbir Kıbrıslı Türk lider kabul edemez.
KKTC CB Akıncı deneyimli ve tecrübeli bir siyasetçi, müzakere sürecini diyalog yolu ile yürütmesine her zaman destek oldum. Çok eleştirdim ancak saygısızlık yapmadım, görüşlerimi ifade ettim. Çünkü Rum tarafını onlardan daha iyi bildiğimi zaman kanıtladı, hele Akıncı etrafında çöreklenmiş bazı kişiler var ki, saygısız ve küstah, demokrat mı? Anlamadım, yok canım bunlardan bir şey olmaz, yalınızca farklı düşünüyorsanız size karşı akla gelmeyecek saldırılar.
Ben Kıbrıs Rum tarafında ki siyasi gelişmeleri, Kleridis döneminden itibaren takip ediyorum, yirmi yıldır. Eski başkanlar Papadopoulos, Hristofyas ve şu anda Anastasiadis, ulusal davaların da sapma yoktur, tümü de ulusal konsey kararlarına bağlı ve Kilisenin etkisi altındadırlar. Bunları iyi bildiğim için rahat yorumlar yaptım, Akıncı ve ekibinin tuttuğu yolun da çıkmaz yol olduğunu savundum.
Bizler bildiğimiz yolda, halkımızı yanıltmadan boş umutlar pompalamadan devam edeceğiz. Kıbrıs da var olan barışı bozmadan bir anlaşma yapılması, esas hedef olmalıdır. Bu güne kadar sürdürülen çözüm arayışları yeni kaosların habercisi gibi oldu. Federal anlaşma sonrası Kıbrıs da bir kaosun olacağını çok yetkili ağızlar da kabul ediyor.
Ben halkımızın yeni kaotik ortamları hak etmediğini düşündüğüm için, sürdürülen federal çözüm arayışlarına karşı çıkıyordum. Süreci takip etmeye devam edeceğiz, bu adanın ancak gerçekleri doğrultusunda bir anlaşma olabilir. 1963 de Rumların başlattığı, Kıbrıs Türk halkını yok etme planı hayat bulmadı. 1974 de Türkiye ve Türk ordusu sayesinde kazanmış olduğumuz özgürlüğümüzün sonlanmasına, izin vermeyeceğiz.


Bu haber 956 defa okunmuştur
  • akinci.? MEMET ZEKI - 24.05.2017 BU BARISCILAR,ELINI VERDI,KOLUNU KAPTIRDI.GERI DONUS YOK ARTIK.AKINCI,HICBIR KIBRISLI TURK LIDER KABUL ETMEZ DEDI.AKINCI KABUL EDER.GUVENMIYORUM NE AKINCIYA NEDE EKIBINE.

:

:

:

: