KKTC’de Maronit açılımı

1974 mutlu barış harekatından sonra, Kıbrıs da yaşayan Maronit azınlığı güney Kıbrıs da yaşamayı tercih etti ve güneye göçtüler.

1974 mutlu barış harekatından sonra, Kıbrıs da yaşayan Maronit azınlığı güney Kıbrıs da yaşamayı tercih etti ve güneye göçtüler. Kuzeyde de kalanlar oldu özellikle Koruçam köyünde yoğun olarak ve birkaç köyde daha az bir nüfus kaldı onlarda yaşlılar. Sayıları 300 belki de geçmez, bu insanlar topraklarına çok bağlı insanlar asılları Arap kökenli ve Katolik.
Osmanlı imparatorluğu dönemi çok öncelerinde, Kıbrıs da Katolik, Ortodoks savaşları yaşandı. Katolikler nerde ise ada ya hakimdi, Osmanlı geldikten sonra Ortodoks Rum halkı rahat bir nefes aldı ve kiliseleri özgürlüklerini kazanmaya başladılar. Yüzyıllar içerisinde Maronitler azınlığa düştü, belli başlı köylerde yaşıyorlardı.
Kıbrıs da 1974 ten sonra onlar Güney Kıbrıs (Kıbrıs Cumhuriyeti’ni) tercih ettiler. Güneye göçenler kendilerine yeni bir hayat kurdu, tüm ekonomik haklardan faydalandılar, devlet memuru oldular, polis oldular, askerlikten de muaf tutuldular. Herhangi bir Rum siyasi partiden aday olma hakkı tanındı ancak milletvekili seçilen olmadı. Rum temsilciler meclisin de bir sandalye temsili hakları vardır, ancak milletvekili sayılmazlar oylama hakları da yoktur. Bu temsil hakları Maronit, Ermeni ve Latinlere verilmiştir.
Annan planından sonra KKTC ye gelip yerleşecek olan Maronit’lere toprakları verildi, o hakkı kazandılar. Şimdi yeni bir açılım yapılıyor, köylerine yerleşme hakları tanınıyor, gelirler mi? Bu insanlar topraklarına bağlı ancak, onların Güneyde kurulu düzenleri var bırakıp gelirler mi? Bunu zaman gösterecek.
Rum temsilciler meclisinde ki Maronit temsilcinin bu gün konu ile ilgili açıklamaları oldu. Bizler diyor, Rum hükümeti ile birlikte hareket ederiz, onların izni olmadan da KKTC ye gelmeyeceğiz. Bu izin olmadan gelecek olanlar çok az sayıda olur ancak 20-30 kişi, onlarda yaşlı. KKTC ye gelip yerleşecek olanlara Kıbrıs hükümeti yaklaşık 300 EURO aylık bir ödenek de sağlayacak. Ancak ısrarla Rum hükümetine tabi olacağız, yani Anastasiadisin istemediği bir hareketi yapmayacaklarını söyledi. Köylerimiz Türk askerinin kontrolü altındadır, evlerimizin çoğu yıkılmaştır, Türk askeri evlerimizi yıkmıştır ancak 10-15 ev kalmıştır.
Bu açılım neyi sağlayacak merak ile bekleyeceğiz, yarın yıkılan evleri için maddi tazminat da isterlerse her halde sürpriz olmaz, elimizde kullanacağımız ciddi bir avantaj vardır kullanamıyoruz, ilerleyen günlerde bunu da yazarım.

Bu haber 832 defa okunmuştur

:

:

:

: