Zil, şal ve gül

Türkiye'den 81 il ve KKTC'den 162 KYK’lı gencimiz Osmanlı’nın medeniyet mührünü nakşettiği Balkanlarda ecdat topraklarında,diyor twiter hesabından Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Dr.Osman Aşkın Bak ve bu haberini takipçileri ile fotoğraflarıyla paylaşıyor .

Türkiye'den 81 il ve KKTC'den 162 KYK’lı gencimiz Osmanlı’nın medeniyet mührünü nakşettiği Balkanlarda ecdat topraklarında,diyor twiter hesabından Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Dr.Osman Aşkın Bak ve bu haberini takipçileri ile fotoğraflarıyla paylaşıyor . Bu paylaşımı gördüğüm zaman UBP-DP hükümeti döneminde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden 5000 bin kişilik öğrencinin, gruplar halinde Çanakkale ruhunu hissettmek ve ordaki eserleri ve kültürü görmek üzere,giden öğrenci ve öğretmenlerin olduğu kadar Çanakkale'ye giden Eski Eğitim Bakanı Dr.Özdemir Berova ve eğitim bakanlığı yetkilileri ile heyette bulunan kişilerin ordaki yetkililer ile olan temasları hemen akla gelen oluyor, o dönemde ülkemizde malum çevrelerin akıl almaz eleştirilerini gerek ekrandan gerek basın bildirilerinden okuyanlar olduk. Bu gün ise yaz tatilinde kaç öğrencinin Çanakkale'ye götürüleceği veya bu gibi projelerde öğrencilere sunulacak kültür gezilerinin ne düzeyde yapılacağını da sorgulamak gerekir diye ayrı bir merağımız vardır. Daha sonra bu haksız eleştirileri yapanlara yakın siyasi partilerin bir şekilde kurulan hükümette 4'lü de ortak olduklarını gördük hatta TDP aday kişinin seçim kaybının telafisinin müsteşarlıkla ödüllendirildiğini gördük. Geçiş hükümeti Sibel Siber Başbakanlığında Eğitim Bakanlığı yapan bu müdürün mevki sevdası kararına da şaşıranlar olduk.Koalisyon ortaklıkları bir yana üçlü kararnamelere yapılacak yasal değişiklik ile müşavirlik yaratılmayacağını taahhüt edenlerin aciliyet çerçevesinde yasa tasarısı yasallaşmadan atamaların yapıldığı son imzanın ise Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından atıldığı ve kabül gördüğü ise ayrı bir vaka. Atamalar resmi gazetede ilan edilmiştir. Diğer yandan önemli bir olay, kültür gezilerinin öneminde olan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatına atfen harekete geçen İçişleri Bakanlığı, 50 muhtardan oluşan ilk kafileyi İspanya'nın Endülüs kentine götürdü. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'muhtarların farklı kültürleri görebilmesi için yurt dışı gezilerinin organize edilmesi' talimatı üzerine İçişleri Bakanlığı harekete geçtiğini açıkladı.
Bu kapsamda Bolu, Çanakkale, Erzincan, İstanbul ve Trabzon'dan toplam 50 muhtarın yer aldığı ilk kafile, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Endülüs'e hareket etmeden kafiledeki bayan muhtarlar gezinin öneminde olduklarını hatta ilk defa yurt dışına çıktıklarını ifade ederken diğerleri kendi ülkeleri ile gidecekleri yerin farkındalıklarını görmekten mutluluk duyacaklarını söylediler.
Tüm masrafları sponsorlar tarafından karşılanacak programda muhtarlara, Kurtuba Camii, El Hamra Sarayı, Eski Şehir Merkezi Albaicin gibi Endülüs'ün tarihi ve turistik yerleri gezdirilecek.
İçişleri Bakanlığı bundan sonraki süreçte de muhtarları kafileler halinde yurt dışına göndermeye devam edeceğini öğrendiğimiz zaman Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti muhtarlarının öncelikle Çanakkale'den başlamak üzere Türkiye ziyaretlerinin projelendirilmesi konusu da gündeme alınabilir mi sorusu ilk akla gelen oldu.
Endülüs elbette bir kültür beşiği nice yaşanmışlığı bünyesinde barındıran ve Ispanyada bir bölgenin en ilgi çeken otonom bir bölgesidir. Başşehri ise Sevilla 'dır. Endülüs'ün hem Akdeniz'e hemde Atlantik okyanusuna kıyısı vardır. Cebelitarık boğazı ise halen İngiliz idaresindedir.
Endülüs deyince çağrışımının diğer bir ismi ise Yahya Kemal Beyatlı'nın Endülüs'te raks şiiri olur sanırım.
Yahya Kemal'in İspanya ziyareti sonrasında yazdığı Zil-Şal ve Gül’le özetlenen İspanya’ya hayranlığını dile getiren şiiri ve Münir Nurettin Selçuk’un beste ve yorumu ile harika bir şarkı olduğudur. Yahya Kemal'e kendi başına bir kıta” dediği Endülüs’e hayran kaldığı bilinen bir gerçek ayrıca onun Endülüs’te gördüğü eski İslam kültüründen oldukça etkilendiği de ifade edilendir.
Endülüs'ün ise Müslümanların İspanya'ya verdikleri bir isim olduğuda ayrıca yazılanlar arasındaki bilgidir.Daha fazla eğitim,bilgi ve kültür için her türlü tedbirin alınması ve icraata konması ise ülkemiz için de gerekendir.
Bu haber 1871 defa okunmuştur

:

:

:

: