Herkes bir gün kahraman olacak Tacan Reynar gibi!

Saygıdeğer yargıç Tacan Reynar mesleğinden istifa ettiğini sosyal medyada kendi adresinden bildirdi.

Saygıdeğer yargıç Tacan Reynar mesleğinden istifa ettiğini sosyal medyada kendi adresinden bildirdi. Herhangi bir şahsın nerede görevli olursa olsun istifa etmek en doğal hakkıdır, daha iyi bir iş, daha iyi bir hayat, daha iyi ülke bulup hayatında yeni rotalar çizebilir. Ancak görevini bırakırken öyle bir açıklama yaptı ki kamuoyunu ilgilendirir duruma düştü, yargı mekanizmasın da şaibe yaratacak durum yarattı. Zaten yüksek mahkeme rahatsız olmasaydı bunun üzerine açıklama yapma ihtiyacı duymayacaktı.
Özet ile şunu dedi yaşadığı bu düzenden şikayet etti, Kıbrıs’ın kuzeyinde kurulu düzeni ve yargıyı şikayet etti. Bu istifa Rum tarafında da haber oldu, Yüksek mahkeme kendi özel nedenlerinden dolayı istifa ettiği açıklamasını yapmış olsa bile şahsının açıklamaları bunu söylemöiyor.
Tacan bey iki önemli davaya baktı ikisi de eylemler ile gelişen olaylar. İlk dava yaklaşık iki yıl önce belediye çalışanları ile bazı kamu görevlilerinin KKTC başbakanlığı önündeki eylem, kapılar kırıldı, hamile kadın polis tekmelendi ve bir polis memurunun başına parke taş atıldı yaralanıp kan aktı, kısmen görme engeli var, bu dava daha sonuçlanmadı.
Afrika gazetesi önündeki eylem ise 6-7 ay önce oldu, taş atanlar hemen tutuklandı ki iki yıl önceki eylemciler tutuklanmış değildi. Bir ay gibi kısa bir sürede davaları sonuçlandı ve tümü farklı süreler ile hapis cezası aldı, bu karar kamuoyunda ciddi tepki ile karşılandı. Bu iki farklı davayı Tacan Reynar gördü, iki yıl önceki dava hala daha devam ediyor.
Bu nasıl adalettir ki kişilere göre farklı çalışabiliyor, halkımız içerisinde bölücülük mü yaratılmaya çalışılıyor, bunu da yargıç yapıyor, daha sonrada KKTC de ki düzeni şikayet edip görevinden istifa ederken daha konuşacak çok birikmişler var diyor. Bu saatten sonra sizi tutan mı var başlamışken konuşun ki şaibe yarattığınız kurum da aklanmış olsun.
Ben geçmişte de yazdım, KKTC de adalet bakanlığı şarttır, AB üyesi GRYK de var. Bu istifanın nedenlerini adalet bakanlığı bilecekti, mahkemeler şu konuda bağımsızdır, yasaların mahkemeler de uygulanmasında, yargıçlar baskı altında kalmadan karar vermelidirler, ancak şu da bilinmesi gerekir ki kamu vicdanı diye bir şey var her şeyin üstündedir.
TACAN REYNAR, devletini ve çalıştığı yargıyı şikayet ederek istifa etti. Kanada’ya yerleşeceği söyleniyor, yeni hayatında şahsına ve ailesine başarılar diliyorum yolu açık olsun.


Bu haber 737 defa okunmuştur

:

:

:

: