Hükümet partileri arasındaki Kıbrıs sorunu tartışması göstermeliktir

KKTC de ekonomik sorunlar çok ciddi boyuta ulaştı, halkımız ilk önce sorumlu tabi ki hükümeti görmektedir.

KKTC de ekonomik sorunlar çok ciddi boyuta ulaştı, halkımız ilk önce sorumlu tabi ki hükümeti görmektedir. Elektrik ve akaryakıta yapılan zamlar ile pahalılık arttı, ayni oranda gelirlerde bir artış olmadı. Halkımız yaklaşık %40 fakirleşti, ücretli, esnaf, üretici ciddi gelir kayıplarına uğradı, taksitlerini ödeyemez duruma geldi. Halkın gözünde başarısız bir hükümet, niye başarısızlıkla hükümet suçlanıyor? Çünkü seçim öncesi beklentileri o kadar yüksek tuttu ki hükümeti oluşturan partiler özellikle CTP ve HP, halkımız onları sorumlu tutuyor.
KKTC para birimi olarak TL kullanıyor, dövizde olan dalgalanmaya müdahale imkanı yoktur KKTC hükümetinin, çok kısa sürede değer kaybına uğraya TL de kayıplar için yapısal bir önlem alması da mümkün değildir. Ancak piyasayı biraz da ucuzlatacak önlemler alınabilirdi, hükümet bunlara da çok geç kaldı veya gelirlerinin düşmesinden korktu, fatura yine dar gelirli vatandaşa çıktı.
CTP de ki bazı milletvekilleri gündemi Kıbrıs sorunu ile değiştirmeyi denediler. Akansoy ile Derya, Kıbrıs sorunun da BB yardımcısı ve DB Özersay’ın fikirlerini bahane ederek ekonomik sorunlar ile boğuşan halkımızın dikkatini Özersay’ın Kıbrıs sorununda ki açıklamalarına yönlendirmeye çalıştılar. Sanki de HP başkanı Özersay’ın görüşleri değişmiştir, Kıbrıs sorunu müzakerelerin de bizzat bulunmuş birisi olarak Rum tarafının tüm stratejilerini bilen birisi olarak Özersay, yeni fikirlere ihtiyaç var demesi kadar gerçekçi bir yaklaşım olamaz.
Türkiye’nin de fikri bu doğrultuda, bu süreç 50 yıl olduğu gibi devam edemez, CTP de bunu çok iyi biliyor, Rum tarafının uzlaşmaz olduğunu Kıbrıs Türk halkına hak ettiği hakları vermek istemediğini CTP eski başkanı 2. CB Mehmetali Talat, belki 100 kez söylemiştir.
Değerli hükümet üyeleri, amaç hükümet modellerinin çokluğu değil, çözüm üreten hükümetin iş yapmasıdır. Belki dalgalı kura müdahale edemezsiniz, ancak devletin döviz üzerinden gelirlerinin daha da pahalı olmasını, sabit döviz kur uygulaması ile önleyebilirsiniz. Bazı ürünlerde iki kez KDV uygulamasını sınırlayabilirsiniz, özel okullarda sabit döviz kuru uygulanması için karar üretebilirsiniz.
KKTC CB Akıncı, seçim öncesi dört boyutlu siyaset anlatımınızı pür dikkat dinledim. Bir boyutu devletin iç yapısı idi, bu ekonomik kriz döneminde hangi önerileri yaptınız, ne önlemler önerdiniz, hangileri uygulandı veya uygulanmadı, bunlardı da halkımız merak ediyor.


Bu haber 663 defa okunmuştur

:

:

:

: