HASAN BAŞKAN GÖREVİNİ YAPTI MÜHÜRLEDİ

Star Kıbrıs’ın gündem getirdiği, İskele Kalecik kumsalında, ÇED raporu olmaksızın yasaya aykırı, denize 12-13 metre mesafede lüks konutlar yapan Sezar Beach ve Four Vision şirketlerinin inşaatları İskele Belediyesi tarafından mühürlendi.

Star Kıbrıs’ın gündem getirdiği, İskele Kalecik kumsalında, ÇED raporu olmaksızın yasaya aykırı, denize 12-13 metre mesafede lüks konutlar yapan Sezar Beach ve Four Vision şirketlerinin inşaatları İskele Belediyesi tarafından mühürlendi.

ÇED RAPORU YOK

Sezar Beach, denize çok yakın bu konutlara başlamadan önce gerekli olan ÇED raporunu almadı ve yasaya aykırı davrandı. Oysa 18/2012 sayılı Çevre Yasası’nın 50 (3) maddesi gereği ÇED raporu almadan inşaata başlamaması gerekiyordu.

DENİZE ÇOK YAKIN

Sezar Beach adeta denizin içine kadar girdi, 12-13 metre mesafeye, kumların üzerine lüks havuzlu rezidansları inşa etti. Her yaz yumurtalarını bırakmaya gelen caretta-carettalar da yumurtalarını bu daralan kumsala bırakıp gittiler.

DENİZİ ÖZELLEŞTİRDİLER

Binaları bitiren inşaat şirketi, reklamlarda “sizlere özel ayrıcalıklı sahilinizde” diyerek, anayasal suç bile işlediler. Oysa Anayasa’nın 38. Maddesinin 4 fıkrası, sahillerin 100 metreye kadar korunması konusunda kesin hüküm veriyor., halkın sahillere girişi engellenemez diyor.

BELEDİYE MÜHRÜ SÖKÜLDÜ MÜ?

İskele Belediyesi’nin yasalara aykırı davranıldı diye mühürlediği inşaat şirketlerinden Sezar Beach’in mührünün yerinde olmadığı, söküldüğü öğrenildi. Binaları satışta olduğu için bu durumdan müşterilerinin etkilenmesini istemeyen şirket yetkililerce mührün söküldüğü tahmin ediliyor.

İSKELE BELEDİYESİ DAHA ÖNCE UYARILDI

Turizm ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Çevre Koruma Dairesi, İsrailli Keppel Properties Limited şirketine ait Sezar Beach konutlarının deniz kenarındaki ek ilave inşaatlar için, 18/2012 sayılı Çevre Yasası’nın 50 (3) maddesi gereği ÇED kararı alınmadan inşaata başladığı tespit edildiğinden 10-03-2016 tarihinde iskele Belediyesi ve İskele Kaymakamlığı’na resmi yazı yazdığı ortaya çıktı. Bu yazıda İnşaat izin makamı İskele Belediyesi açıkça uyarılmış, Keppel Properties’in, ÇED raporu almadan sahilde inşaatlara başladığı bilgisi verilmişti. Ancak kendisine ulaşan bu yazıya rağmen İskele Belediyesi herhangi bir işlem yapmamış, inşaat şirketini uyarmamış, inşaatlar tamamlanarak kıyıya 15 metre kala beton yapılar tamamlanmıştı.

STAR KIBRIS’IN YAYINLARI ETKİLİ OLDU

Star Kıbrıs Gazetesi’nin başlatmış olduğu, sahilin yağmalanmasıyla ilgili haberlerimiz üzerine bölgeye giden Çevre koruma Dairesi müfettişleri, sahilde yaptıkları inceleme ile Keppel Properties inşaat şirketinin bu yapıları ÇED raporu almadan yaptıkları için müfettişlere herhangi bir rapor sunamadıkları ortaya çıktı. İnşaat şirketinin yıllar önce inşaat başlarken aldıkları bir ÇED raporu ile inşaatlarını sürdükleri, oysa sahile yaptıkları yapı için daha başlamadan ÇED raporu almaları gerektiği öğrenildi.

BELEDİYE TEKRAR UYARILDI

Konu ile ilgili yapılan incelemeler sonucunda, 23 Mayıs 2018 tarihinde ÇKD.0.00-121.10-18-E.1140 sayılı yazı ile İskele Belediyesi ile İskele Kaymakamlığı’na, 18/2012 sayılı Çevre Yasası’nın 50(3) maddesi gereği ÇED Kararı alınmadan inşaata başlandığı tespit edildiğinden, durdurulması için yazı yazılmıştır.

DİĞER İNŞAAT ŞİRKETİ “FOUR VISION LIFE” İÇİN DE UYARI GÖNDERİLMİŞ

Four Vision şirketinin devam eden site konutlarının restoran binası olarak sahile 15 metre mesafeye yapılan betonarme inşaatın “Fasıl 96 Yollar ve Binalar Yasasına” aykırı davrandığı ve birçok maddeye aykırı yapıların devam ettirildiği öğrenildi. O bina da önceki gün mühürlendi.

NİHAYET İNŞAATLAR MÜHÜRLENDİ

Önceki gün harekete geçen İskele Belediyesi imar şubesi yetkilileri ve zabıtaları, İskele Kalecik bölgesinde inşaatlarına yasadışı şekilde devam eden Sezar Beach ve Four Vision şirketlerinin faaliyetlerini, inşaatlara mühür asarak durdurdu.

SEZAR BEACH’İN MÜHÜR SÖKÜLDÜ MÜ?

İki şirketin faaliyetlerinin durdurulup mühürlenmesinin ardından, bizim yaptığımız araştırmada Sezar Beach’in inşaatlarına takılan mührün yerinde olmadığı görüldü. Eğer mühür söküldüyse İskele Belediyesi’nin derhal soruşturma başlatarak, yeniden mühürlemeye gitmesi gerekiyor.
Bu haber 445 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER