KKTC’de hükümet sallandı

Bu önümüzdeki günler siyaset ve hükümet için kritik günler olarak değerlendirmek hiç de yanlış olmayacaktır.

Bu önümüzdeki günler siyaset ve hükümet için kritik günler olarak değerlendirmek hiç de yanlış olmayacaktır. ABD nin Türkiye’ye karşı açmış olduğu ekonomik savaştan dolayı hali ile KKTC de etkilendi, ancak bizim hükümet yapabileceği ve alabileceği orandaki önlemlerde çok geç kaldı. Bu geç kalma halkımızın ciddi şekilde tepkisi ile karşılandılar, mutlaka yapılabilecek bir şeyler vardır ancak kriz baş gösterdiği andan itibaren ekonomi bakanı iki hafta kayıptı.
Kendi içerimizde alınacak önlemler dışında bizim kapısını çalacağımız bir tek Ankara var, ondan da söylemlerimiz ile uzak durursak o zaman havada kalırız. Hükümet üyeleri içerisinden bazılarının gerek açıklamaları gerekse de yaptıkları sanki de arada bir kara kedi var gibi oldu. Hükümetin almış olduğu 25 maddelik önlemler içerisinde önemli olanlarında olduğunu uzmanlar teslim etti, ancak çok yetersiz bulunuyor bu önlemeler.
Sendikalar ile bazı toplantıların yapılması, bazı kararların alınması, sivil toplum örgütlerinin hükümeti duyarsızlık ile suçlamış olmaları, siyaseti iyice gerdi.
Özelikle bazı partiler içerisindeki hareketlenmeler ciddi tepkilere neden oluyor. Başta CTP içerisinde ki huzursuzluklar Tufan beyi gerdiğini düşünüyorum. KKTC BB Tufan beyin samimiyetine inanıyorum, siyaset samimi olmakla da yönetilmiyor. HP de sorun var, bazı vekiller hükümet icraatlarından rahatsız bunu basın ile de paylaştılar. Duyumlarımız çok daha fazla, bu kadarı hükümetin içerisinde bile sorun yaratmaya yetiyor. Hükümet dört parti ve 27 vekil sayısı ile çok hassas bir sayı.
Kıbrıs sorunu ile de bağlantılı gelişmeler vardır, TL ye karşı ABD tarafından yürütülen bu ekonomik savaşın Kıbrıs ayağı da olacağa benziyor. Eylül sonu Türkiye yine bir müzakere baskısı altında kalabilir, bazı guruplar ise Kıbrıs da kurtuluşun federal çözüm ile olacağını yaymaya başladılar bile. Halbuki Türkiye yetkilileri son genişletilmiş KKTC toplantısında artık federal çözümü görüşmek istemediğini açıkça belirtti.
Birden çok neden dolayı ekonominin de içinden çıkılmaz hale gelmesi ile farklı hükümet arayışlarına neden olabildi. KKTC meclisinden UBP li bir hükümet çıkar mı bunu ilerleyen günlerde göreceğiz, ancak bunların konuşulduğu varsayımından hükümet sallandı.
Bir şeyler iyi gitmiyor, bu açık ve net nasıl bir sonuç çıkar doğrusu merak ediyoruz. Ancak şunu herkes çok çok iyi idrak etmeli Ankara ile kavga ederek, mesajlar göndererek sorunlar çözülmez, KKTC nin ANKARA’DAN başka çalacağı kapısı da yoktur, bari onu olsun açık tutmayı başarın!..

Bu haber 635 defa okunmuştur

:

:

:

: