KKTC polisleri gerçek anlamda mağdur

Geçtiğimiz hafta altı gün süren hayvancıların eylemlerinde zaman zaman çok gergin saatler yaşadık.

Geçtiğimiz hafta altı gün süren hayvancıların eylemlerinde zaman zaman çok gergin saatler yaşadık. Belki eylem ruhu bu keşke bu eylemlere, yalınızca hayvancı değil hiçbir kesim mecbur kalmasa. Burada hükümet edenler daha çok mesai ile, olabileceğin en iyisini makul çerçevede başarabilse ve eyleme gerek kalmasa. Hayvancı istediğini aldı mı? Mümkün mü her kesimin istediğini alabilmesi, tabi ki mümkün değildir. Bu şartlarda bunu başarabilmek de bir kazanımdır, ülke şartlarını da düşünmek gerekiyor.
Ben özellikle dikkati polislerimize çekmek istedim.
Eylemler, sendikal seçimler, siyasi parti seçimleri, gösteriler, sokak da hareketlenmeler, siyasi parti içi seçimleri, mahallede kavgalar, kamu düzeninin sağlanması, daha da sayabileceğimiz birçok eylemin insani boyutu. Polislerimiz hep orada, asayişi sağlamaya çalışıyor, iç güvenlik kamu düzeninin korunması, yasalar çerçevesinde adaletin sağlanması, tümü polisin işi.
Telefonları durmayan bir santral varsa oda polis olsa gerek, ancak polisimiz bu kadar çok sorumluluğa karşın, maaş, özlük haklar, tayin ve terfiler bağlamında mağdur, kimse kusura kalmasın. Emeklilik de yine mağduriyet Güvenlik kuvvetleri çalışanlarının emeklilik hakları, polise oran ile çok daha iyi, iki kurumda güvenlik için çalışıyor ancak haklar eşit değildir.
Maaşlar son giren polislerin kamu görevlisi emekliliği bile yoktur, maaşlar da ciddi farklar var. Bu kadar yükü sırtında taşıyan polis teşkilatının kazanmış olduğu haklar ve çalışma koşulları daha iyi olmalı idi. Türkiye de görev yapan polislerin saymış olduğumuz hakları daha iyidir, KKTC de onlardan geri kalmamalı idi.
Hayvancıların eylem günü yüzlerce polis orada görev yaptı, bu görmüş olduğum eksiklikleri bir de ben yazmak istedim, polis teşkilatı askere bağlı konuşmak sanki tabudur gibi algılanabilir, demokrasilerde böyle bir anlayış yoktur, gördüğümüz eksiklik ve yetersizlikleri yazmalıyız.
Ülkede çok haksızlık yaşayan kurum ve kuruluşlar vardır, belki de KKTC yeniden gözden geçirilmeli ve çağdaş yasalar uygulamalar ile tekrar düzenlenmelidir. Bu görev öncelikle hükümet ve meclise düşmektedir. KKTC CB lığının da bu konuda ne tür önerileri olmuştur, bilmiyoruz. Basına yansıyan çok öneri görmedim, halbuki polisimiz iç ve dış güvenliğimizde en etkin güvenlik kurumu olarak görev yapmaya devam ediyor.
Gönlümüz, gerekli düzenlemelerin bir an önce hayata geçmesidir.

Bu haber 595 defa okunmuştur

:

:

:

: