Paris anlaşmasının 100. yılında

Dünya liderleri 1. Dünya savaşının bittiği tarihte dünya savaşının bitiren anlaşmaların imzalandığı yerde buluştular.

Dünya liderleri 1. Dünya savaşının bittiği tarihte dünya savaşının bitiren anlaşmaların imzalandığı yerde buluştular.
100 yıl önce Paris'te imzalanan anlaşma ile Avrupa devletleri kendi içlerinde ki savaşı sona erdirmek için bir araya gelmişlerdir neydi o gün görüşülen konular;

-Avrupa siyasi haritası yeniden belirlenecek
-Sömürgeci devletlerin sömürgeleri gözden geçirilecek paylaşımlar bir kez daha görüşecek

- toprak paylaşımı

- Almanya gibi yenilen devletlerin güçlenmesi engellenecek ve bu devletlere yaptırımlar uygulanması

-dünya barışının nasıl korunacağı

-İzmir ve çevresinin Yunanistan'a verilmek istenmesi


Yukarı da saydığımız maddelere tek tek bakarsak Avrupa yükselen Güç Almanya'yı durdurmak istemiş ve onla beraber savaşa giren Osmanlı devleti gibi devletleri cezalandırmak İçin toprak paylaşımı ve yaptırımları tabi tutmuşlardı. Bu anlaşma ile Avrupa dan Afrika'ya orta Asya dan Kafkaslar'a oradan Balkanlar'a kadar yeniden bir şekillenme ve dünya siyasi dengelerinin değiştiği açıkça ortaya çıkmıştır.

Dünya savaşlarında hesaplaşmaların sona erdiren anlaşma aslında sembolikti. Öyle ki 1. Dünya savaşı 2. Dünya savaşı soğuk savaş orta doğu vesayet savaşları Avrupa iç çekişmesi daha nicesi... devletler var olduğu sürece bu çekişme devam edecektir.

İşte Türkiye de birinci dünya savaşı modern Türkiye nin öncesinde Osmanlı'yı bitirme planlarının olduğu bu anlaşmadır . lozan ile modern Türkiye nin temelleri belirlenmişti. Türkiye kendi siyasi Zihni'ni kuruluştan son 20 yıla kadar buzdolabına saklamıştı. Paris te masa başında Türkiye yi bitirme planları yapanlar bugün de aynı masa başından planlarına devam etmek istemekte bir türlü sonuca ulaşamamaktadırlar. Sevr anlaşması ,Marshal planı , Wilson prensipleri gibi dayatmalar ile geçmişte istediklerini elde edemeyenler bugün terör örgütleri ile vesayet savaşını Türkiye ile sürdürmektedirler.

FETÖ , PKK , gezi parkı olayları , 15 Temmuz darbe girişimi vs vs saymakla bitmez. Her yandan müdahale girişimi üstüne siyasi manevralar devam etmektedir. Bir yandan Ege de Yunanistan ile gerilim diğer taraftan Kıbrıs üzerinde baskı oluşturulmak istenmesi doğu Akdeniz de gaz araştırmaları , kuzey Suriye ve Irak ki oluşumlar üzerinden baskı ve manevralar , ABD nin Suni kriz yaratması ve dolar üzerinden baskı vs vs saymakla bitmez .

Mustafa Kemal Atatürk ile başlayan Türkiye tarihi, son 20 yılda yükseliş dönemine girişmiştir. Yukarıda bahsettiğimiz konular işte bu yükselişe dur demek isteyenlerin Paris anlaşmasında ne istediyseler bugün de aynı fikirlerinden dolayıdır . Dün Paris te istediklerini tam anlamıyla alamayanlar bugün almak istemektedir.

Bugün dünya devletleri 3. Dünya savaşına doğru giderken Avrupa da gerileme dönemine girildiği ortadadır. Türkiye ise üretim bakımından oransal olarak kendini 2018 yılında dünya da ilk 3 e sokmuştur. En çok gelişen ve üreten ülkeler arasına kendini sokmayı başarmıştır. Rakamlar ortadadır . Suni yaratılan dolar krizi de Paris yemeği öncesi aşılmıştı. Paris'te ki yemekte Erdoğan ve Trump ın samimi görüşmeleri resimlere yansımıştır. Türkiye bugün büyük ülkelerin oturduğu masada sesini daha yüksek çıkarmakta , hegemonya güçlerin iki dudağı arasına bakmamaktadır. Kendi menfaatleri doğrultusunda hareket etmektedir. Kendi interland ında hamlelerini ustalık ile atmaktadır. Unutulmamalıdır ki Türkiye ne Yunanistan ın ne Rum un ne de bir Avrupa lı devletinin kolaylıkla yutacağı ya da al aşağı edeceği bir devlet değildir.

Bu sebepten ötürü bölge de gelişmelerde sesini gür çıkarmakta. Komşu ülkelerin sorunlarında masada olmakta dünya devletleri ile aynı masada oturmaktadır. KKTC ile türkiye beraber hareket etmeye devam edecek Paris anlaşmasında sömürgeleri bölüşmek isteyen güçlere karşı tek ses olmaya devam edecektir


Bu haber 2124 defa okunmuştur

:

:

:

: