Sarı yelekliler kimdir?

Fransa da günlerdir hükümete karşı protestolar gün geçtikçe şiddetini arttırarak devam etmektedir.Bu sarı yelekliler kimdir? Ne istemektedirler.

Fransa da günlerdir hükümete karşı protestolar gün geçtikçe şiddetini arttırarak devam etmektedir.Bu sarı yelekliler kimdir? Ne istemektedirler.

Aslında Fransa da herkesin alışıla geldiği gibi monoton bir sürece sesini çıkarmayıp işine bakan daima eski zihniyete haiz inatçı ve kendini düşünmekten başka bir şey düşünmeyen taşralı olarak adlandırabileceğimiz Fransızlar sesleri duyurmak için dünyaya iyi mesaj vermek için hükümete geri adım attıran böyle bir hareket içine girdiler. Evveliyatında yollara barikat kurup daha da sonrasında Fransa geneline yayılan bir akım haline döndü.Bu katılım ile beraber yüzbinlerin çatışmaları basın yoluyla beraber özellikle sosyal medya kanalı ile dünya gündemine oturdu. Olaylar da sarı yeleklilerin kurduğu barikatı aşmaya çalışan motosiklet sürücüsü hayatını kaybetti. Buna binaen yüzlerce yaralı ve gözaltı...eylem 40 yaşlarında kişilerin oluşturduğu gelirlerinin de asgari seviye de olduğu alt kesim yani aşağı Fransa olarak adlandırılan kişiler tarafından harekete geçirildi. Emmanuel Macron seçimlerde aldığı başarıdan sonra hiç beklemediği yerden sivil müdahele ile karşı karşıya kalmış durumda . 6 aylığına da olsa yapılan zamları erteledi. Lakin bu hareket sarı yelekliler cephesinde memnuniyetle karşılanmış değil!
Sarı yelekliler aslında yakıt fiyatlarına yapılan zam ile bu eyleme girişmedi. Deyimi yerinde ise bardağı taşıran son hareket oldu. Bu durumdan öncesi var .Aslında Emmanuel macron nasıl iktidara geldi buna bakmak lazım..Fransa da sosyalist parti ve cumhuriyetçi partilerin tarihi yenilgiye uğrayacağı daha o günden belliydi.Sol kesimden Melenchon ve aşırı sağdan L epen 'in aşırı sağ cephesi anketlerde bu iki partinin önünde idi.1980 ler den beri böyle yükselişe şahit olmamış Fransa da kurtarıcı rolü Emmanuel Macron a verildi. Ana medyaların ve büyük firma sahiplerinin desteği ile %77 katılım oranı ile macron ilk tur da oyların %24 ünü alarak 2.tura kaldı.Karşısında Le pen vardı onu da %60 oy alarak bir çok kesimin de desteği alarak kazandı.Kısacası ilk turda macron a destek vermeyen seçmenin %80 i 2.tur da mecburiyetten desteklemek zorunda kaldılar. İşte sorunda tam bu noktada çıktı. Demokrasiler acı sonucu da diyebiliriz... Sanki arkasına bu desteği gerçekten almışçasına macron bazı ultra-neoliberal politikaları ve düzenlemeleri devreye soktu.Kısacası muhalefetsiz bir ortam yaratıldı. Bu düzenlemeler içinde en öenmlisi servet vergilerinin kaldırılması ve çalışanların işten çıkarılmasını kolaylaştıran yasalar büyük tepki çekti.Taşralı Fransızları ve alt kesimi hedef alan bu yasaların peşine Emmanuel Macron un hitap ve ağır sözleri de eylemlerin çıkmasına sebep olan gelişmelerdir.. Bu konuşmalar içinde bir çok gaflar ve aşağılamaları bulmak mümkün.. Mesela bir gün bir gence şöyle diyor; 'Şu sokakta karşıya geçsem size iş bulurum'' kısacası işsizlerin iş varken çalışmayıp pineklediğini vs vs ...Bunun gibi birçok diyaloglar bardağı taşıran diğer etmenlerin arasına girdi. Bu ifadeler doğrudan haysiyeti zedeledi ve onurunu kırdığı insanların harekete geçmesini sağladı.
Sarı yelekliler kimlerden oluşmuyor denildiğinde de yukarıda bahsettiğimizi baz alırsak şehirli kesim eğitim düzeyi yüksek, orta sınıf diye sınıflandırabiliriz. Sarı yelekliler özü itibari ile taşarlı, ortalama 40 yaş seviyesinde, asgari ücretli Fransa da adlandırıldıkları üzere aşağı Fransa halkıdır. Daha önce görülmemiş eylem türüdür. Genel de eylemler sendikal bazda örgütlenme ile beraber olur kısa zamanda alevi sönü verirdi. Bu sefer öyle olmadı. Daha önce eylemler valilik bazında pazarlıklar halinde olur polis koridoru içinde kalırdı. Bu sefer bu yüzden başka bir eylem oldu olmaya da devam ediyor. Kamuoyu bu eylemleri nasıl görüyor diye sorduğumuzda ? %72 si sarı yeleklilerin taleplerine katıldıklarını söylüyor.%40 kısa süre de eylemlerin bitmesi gerektiğini belirtiyor.% 60 da eylemlerin devam etmesi gerektiğini belirtiyor. Başta macron geri adım atmayacağını açıklamıştı. Lakin eylemlerin bu denli deste kalması ve yüzbinleri peşinde getirmesi Macron 'a geri adım attıran oldu.Bu sıradan bir eylem olmayıp kitlesel bazda bir dönüşümü de kapsadığını belirtmek gerekmektedir.
İlk önce Fransa da ki bu eylemleri çarptırmaya çalışan hükümet ve yanlısı basın bu eylemleri Şiddetli, Faşizan,Eğitimsiz tek dertlerini cepleri olarak görüldüğü olarak adlandırılmak istendi.fakat bu adlandırılma destek bulmadı. Bu yüzden bu hareketin destek görmesi bu sebep olarak da görülebilir. Aslında sarı yelekliler Fransa da hayat pahalılığı ve ya aşırı vergiler i öne çıkarmadan çok adil bir düzenin gelmesini istediklerini açıklamalarında belirtiler.Bu eylemlerin örgütlenme biçimi sosyal medya üzerinden olmasından dolayı da hızlı bir şekilde hareket etme yeteneğini de beraberinde getiriyor.Zaten Fransa iç işleri bakanı da senato da yaptığı konuşmada bu grubun farklı bir grup olduğunu belirtmiştir.Sarı yelek sözcülerinden Benjamin Cauchy yapılan zamların yetersiz olduğunu belirtmesi eylemlerin devam edeceğine işarettir. Zaten Paris te yapılan eylemlere devam edeceklerini açıklamasında belirtti.

Bu haber 1888 defa okunmuştur

:

:

:

: