KKTC de 2020 CB seçimleri için halkımızı bölmeye gerek yoktur

2020 de yapılacak olan KKTC CB seçimleri tabi ki önemli de şimdiden bu kadar heyecana gerek var mı? Siyasi gelişmeleri değerlendirecek olursam, maalesef halkımızı federasyon isteyenler ve istemeyenler olarak bölmeye çalışanlar var

2020 de yapılacak olan KKTC CB seçimleri tabi ki önemli de şimdiden bu kadar heyecana gerek var mı? Siyasi gelişmeleri değerlendirecek olursam, maalesef halkımızı federasyon isteyenler ve istemeyenler olarak bölmeye çalışanlar var. CB Akıncı 2015 de seçim manifestosunda dört boyutlu siyasetten bahsediyordu. Çözümü zorlayacağım ancak bunu tek taraflı başaramayız Rum tarafının da istekli olması gerektiğinin altını çiziyordu.
Müzakere süreci başarısızlık ile sona erdiği zaman, devletimizi geliştirmeye iç işlerinde ki sorunları çözmeye odaklanmalıyız demişti. Bu günlerde müzakerelerin başlayabilmesi için Rum tarafını da zorluyor, 26 Şubatta Anastasiadis ile görüşecek, ancak bu bir müzakere değildir. Bu görüşmenin müzakere olamayacağını Rum tarafında hükümet başkanının yanı sıra ana muhalefet AKEL genel sekreteri Andros Kiprianou da söyledi.
Türkiye müzakere sürecine eskisi gibi girmeyiz diyor ancak KKTC den bazı siyasi aktörler Türkiye’yi bile zorlamaya çalışıyorlar. Türkiye dışişleri bakanı Çavuşoğlu AP seçimleri öncesi müzakereler başlayamaz diyor, Rum tarafı da Türkiye’nin gücünden etkilenip, Türkiye istemiyorsa nasıl başlayacak diye sorgularken, KKTC de bazı kişiler Türkiye zorlanmalıdır diyecek kadar “aymazlaşıyorlar”
Bu günlerde ise Akıncı ısrarla Kıbrıs da federasyon temelinde bir anlaşma olmaz ise, Kıbrıs Türk halkı çok zarar görecektir anlamında açıklamalar yapıyor. Daha birkaç yıl önce Akıncı AB çatısı altında iki devletli çözümde bir alternatiftir demişti, şimdilerde ise oradan keskin bir dönüş yaptığını üzülerek görüyorum. Federasyona bağlı kalmak statükoyu devam ettirmek demektir, buna kimsenin hakkı olamaz, bu adil değildir.
Halkımız federasyon isteyenler ve istemeyenler olarak ayrıma tabi tutulmaya çalışılıyor. Burada ki amaç Akıncı’nın açıklamalarında belli “Kıbrıs Türk halkının tek çıkar yolu federasyondur” demesidir. Bir açıklamasında da “halkımız beni federasyon temelinde bir anlaşma yapayım diye seçti” demesidir. Bu söylemle kendisinin 2020 de aday olmak istediğini anlamaktayım, aday olması tabi ki en doğal hakkı ve normali. Ancak halkı görüşlerinden dolayı bölmek doğru değildir.
Bu gün öğle saatlerinde BRT de bir programa konuk olan eski CTP milletvekili Dr. Nazım Beratlı da, Akıncı 2020 de CB adayı olmak için halkımızı bölüyor dedi. CTP milletvekili Fikri Toros’a da danışmanlık teklif etmiş olması CTP de sorun yarattı. Akıncı CTP’NİN desteğini nasıl alacağının zeminini hazırlamaya çalışıyor.
Kıbrıs Türk halkı 50 yıllık müzakere süreci içerisinde federasyon temelindeki anlaşma modelini benimsedi ve destekledi. Benimseyip desteklemeyen Rum tarafıdır, bizdekilerin sorunu bu gerçeği görmek istemedikleridir. Artık geminin rotası değişmeli, Türkiye ile birlikte hareket etmeliyiz.
Bu haber 828 defa okunmuştur

:

:

:

: