Pentagon ve derin ABD iş başında

Suudi Arabistan geçtiğimiz günlerde Washington a bir büyükelçi ataması yaptı. İşte bu atamanın bu kadar önemli olmasının sebebi ilk kez bir kadın büyükelçinin Suudi Arabistan veliaht prensinin izni ile yapılmış olmasıdır . Prenses Rima bint Bender Al Suud, ilk kadın büyükelçi oldu.

Suudi Arabistan geçtiğimiz günlerde Washington a bir büyükelçi ataması yaptı. İşte bu atamanın bu kadar önemli olmasının sebebi ilk kez bir kadın büyükelçinin Suudi Arabistan veliaht prensinin izni ile yapılmış olmasıdır . Prenses Rima bint Bender Al Suud, ilk kadın büyükelçi oldu.

Bu atamanın ilk kez Washington a yapılıyor olması çok önemli ama bu atamanın zamanlaması da çok önemli . Tarihsel süreci unutmayalım . Kronoloji çok önemli . Hatırlayalım ; suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman geçtiğimiz
haftalarda Çin e bir ziyaret yaptı . Bu ziyaretin Çin e yapılması hem zaman açısından hemde mekan açısından önemli. Ticaret savaşlarının direk ülkeler arasında yapıldığı bir dönemde bu ziyaretin olması çok manidar. Ayrıca Rothschild ailesinin etkisinin büyük olduğu bir ülkeye suud ailesinin veliaht prensinin Ziyareti çok çok önemli. Hatırlarsak Venezuela ya ABD nin darbesinin aslında Çin ile yakınlaşmasından sonra olduğunu sizlere demiştik. Venezuela dünya da en çok petrol kaynağına sahip ülke . ABD Çin e enerji hattını kesmek için böyle hamle yaptı. Şu sıralar Suudi Arabistan veliaht prensi ile Rothschild ailesinin arası iyi. Bu da derin ABD nin Suudi Arabistan veliaht prensi hakkında görüşlerini etkiliyor . Kontrol altına alma fikrini ortaya koyuyor .

Suudi Arabistan Veliaht prens bu ziyaretinde Çin e ABD yi kızdırmış olacak ki baskı ile Washington a kendi adamını atama yaptırdı. Bu atama Çin ziyaretinden sonra oldu. Veliaht prens Çin'e petrol konusunda açık çek vermiş olacak ki ABD bu konuda hamle yaptı. Nasıl bir satranç oynanıyor görmek isteyenler burada net görebilirler
ABD ye atanan bu büyükelçi kimdir ? Diye sorarsak ,Bender bin Sultan bin Abdülaziz'in kızıdır . Bender bin Sultan bin Abdülaziz 1983-2005 yılları arasında Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisi olarak görev yapmıştı. Babası ABD ye çok Hizmetleri dokunmuş bir diplomattı. Prenses'in dayısı Turki el-Faysal da Bender bin Sultan'ın hemen ardından devraldığı Washington Büyükelçiliğinde 2 yıl boyunca görev yaptı.ABD İçin yapmayacağı hiçbirşey yoktur. Kızı da bu konu da aynı noktadadır. Asıl önemli olan atanan büyükelçinin ABD de okuduğu ve ABD ki diplomatlar sıkı ilişkilerinin olduğudur. Zaten Çin ziyareti sonrası gelen bu hamlenin boşuna olmadığının sebebi burada yatıyor. Pentagon un bu büyükelçinin atanmasında büyük etkisi var . Kısacası derin ABD iş başında .

Burada asıl önemli olan nokta, bu büyükelçinin veliaht prens hakkında her konuda bilgisinin olduğudur. Mesela öldürülen gazeteci Cemal kaşıkçı olayında failler vs her konuda en bilgili kişilerdendir. Büyükelçi Rima veliaht prensin ipini çekecek bütün bilgilere sahip . Büyükelçi rima veliaht prens in bütün sırlarını biliyor . ABD çıkarları İçin bundan sonra veliaht prensin tüm atacağı adımları engellemek için elinden geleni yapacaktır.

Sözün özü veliaht prensi bu konuda zor günler bekliyor ya hizaya gelecek ya da sonu kötü olacak !

Neyse gelelim ABD Türkiye ilişkilerine

ABD Türkiye ilişkileri uzun uzun konuşulacak konu. ABD 2011 yılından bu yana Türkiye ile restleşme halinde . ABD nin bu restleşmesi ABD ve Türkiye elbette zararları oldu. ABD Ortadoğu da kendine başka partnerler bulma yoluna gitti ve binlerce tır silah ve mühimmat yardımında bulundu. ABD bugün böyle adım atmasaydı Karadeniz de Akdeniz'de Afrika da Ortadoğu da bir çok bölgede daha etkin olabilirdi. Türkiye son dönemde attığı adımlardan biri Afrika açılımı ve ilişkileri ileri seviyeye getirmektedi. Fransa Afrika da sömürgeciliğinden dolayı etkin bir ülke . Türkiye ise yardım vasıtası ile Afrika ülkeleri ile sıkı dostluk ve işbirliği içinde . Eğer ABD bugün Türkiye ile adım atsaydı Afrika da bile daha etkin olabilirdi. Türkiye bugün ABD ve Çin arasında bir arada kalmış durumda ve bu durum ister istemez Türkiye yi daha güçlü bir ülke yapacak. Elbette bu süreçte türbülanslar olacaktır. Fakat Türkiye nin büyümekten başka bir alternatifi yoktur olamaz ! ABD de ki değişik akım fikirlerin olduğunu yazmıştık. Pentagon ya da ailenin fikirleri gibi bazı derin yapılanmalarında orada söz sahibi olduğunu söylemek lazım . ABD de Türkiye hakkında aleyhinde bir adım atarsa kaybeden ABD olacaktır. Türkiye nin jeostratejik önemi büyüktür. Türkiye bir Mısır ya da Suudi Arabistan değildir. Hatırlarsak Trump küre etrafında bu ülke liderleriyle fotoğraf çektirmişti . Yeni ittifaklar doğuyor düşüncesi doğmuştu . Aslında bu ittifak Doğum getirecek bir adım değildir. Düşük ile sonuçlanacak bir aşındırma çünkü Türkiye nin bölgede ki etkinliği büyüktür . Suudi Arabistan ve Mısır ile atılan adım hem Çin i etkisizleştirme planıdır. Hem de ABD nin bölge de etkinliğini ve silah satışını artırmaya yönelik adımdır. Türkiye , ABD açısından olmaz ise olmaz partnerdir. Ama Türkiye nin Venezuela ve İran konusunda ABD nin aksi ekseninde fikire sahip olması da gelecek günlerde ABD Türkiye ilişkilerinin seyrini etkileyecek faktördür.

Bu haber 914 defa okunmuştur

:

:

:

: