Kadının haklarina hak eklemek

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü birçok platformda kadın hakkında sloganlarla ifadelendirilerek bir çok etkinlikte manasını bulacağı gün olarak kutlanacaktır.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü birçok platformda kadın hakkında sloganlarla ifadelendirilerek bir çok etkinlikte manasını bulacağı gün olarak kutlanacaktır.
Gazimağusa Belediyesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında üç etkinlik düzenleyeceğini bir programla açıklamış olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız.
Kadının hak ve özgürlükleri hakkında ülkemizde yapılan kutlamalar, ayrıca günün anlam ve önemine binayen verilen bir çok beyanatlar vardır. Her yıl olduğu gibi değişmeyen alışkanlıkları 8 Mart etkinliklerinde yeniden görmekteyiz. Bakanlıklarda kadın personele çiçekler sunulmakta, siyasi parti kadın kollarının üyeleri sokakta ve iş yerlerinde çiçek dağıtmaktadır. Birçok kadın,anne olmasının kendisine sağladığı büyük sorumlulukla, bugünün, en ağır işçisi konumunda olanıdır.
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın 'Dünya Kadınlar Günü' olarak anılmasını kabul etmiştir. Kadınların daha çok siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesi esasında ekonomik özgürlüğünün kadına sağladığı özgüvenin bu günde hatırlanır olması hali bu günde var olandır.
Özünde ve geçmişinde çok ağır çalışma koşullarını protesto etme amaçlı ortaya çıkan ve 8 Mart 1857 yılında yani dile kolay 162 yıl önce dokuma fabrikasındaki kadınların çalışma saatleri ve çalışma koşullarının değişmesi için yaptıkları grev esnasında çıkan yangın sonucunda ölen 129 işçinin anılması konusu bugünün anılmasına etken olmuştur.
Kadınların 8 Mart’ı günümüzde etkinlik olarak takvimin bir tarih yaprağı olarak görüp işçisinden tutun, beyaz yakalısına geçin,kadın akademisyenlerin bu güne ait tebliğlerini okuyun değişen tek şeyin çağımızın getirdiği ve her ülkenin kadınlara ait hak ve özgürlükte yasal çerçevenin içindeki, ”kadının hapsini” görebiliyoruz. Yazılanlar,söyleşiler, yürüyüşler ve mitingler bir günlük anlamda ifadesini bulmakta sanki dünya yeniden keşfedilmiş gibi bir rüya aleminin pembe renklerinde kadınlar 8 Mart’a siyah renkli sloganlarla donatılmış protestosunu, kadına olan şiddeti, kadına olan mobbingi ve daha nice zorluklarda sesini duyurmak adına bu günde toplu olarak seslerini yükseltmektedir.
Şanslıyız! Ülkemizdeki kadının toplum içindeki yerinde olduğu kadar, siyasi faaliyetlerde, idari kadrolardaki üst yönetici kadrolarına kadar ilerleyişinde yer alan bir çok kadınımız olmuştur. Kadının yaşam tarzındaki karşılaştığı zorluklar bir yana görev alanı içerisindeki pozisyonu belki de her kadının yaşadıklarının hikayesinde var olandır.
KKTC Meclis’ine dünden bu güne seçilen bütün kadın milletvekilleri görevlerini layıkıyla yapmak için hep gayret gösteren olmuşlardır. Ülkemizde kadın olarak Başbakan, Meclis Başkanı olarak görev yapan kadınlarımız vardır. Prof. Dr. Servet Sami Dedeçay, Cumhurbaşkanlığı için vakti zamanında ilk kadın aday olma özgüvenini göstermiştir. KKTC son Cumhurbaşkanlığı seçimlerde Sayın Dr. Sibel Siber aday olmuş, seçim sandığında, bu büyük yarışta, kadın olarak kaybetmiş ama topluma ve kadınlara örnek teşkil etmiştir. Kıbrıs tarihi sürecinde ülkemizde birçok kadının her alanda unutulmayacak isimleri vardır.Bu kadınlarımızdan bir tanesi de Sayın Meral Eroğlu’ dur. Çok uzun yıllar Başbakanlık ve 5 yıl Cumhurbaşkanı olarak görev yapan 3. Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’un eşidir ve ülkemiz kadınları adına faaliyetlerini hak alma mücadelesinde çok uzun yıllar aktif olarak sürdüren olmuştur. Bundan sonraki dönemlerde, kadın sayısının aktif görevlerde artması, varlıkları ile her alanda isbat-ı vücud etmeleri, umudumuz ve dileğimizdir. Bütün bu gerçeklerden hareketle 8 Mart gününün, takvimdeki bir yaprakdaki rakam olmasından ziyade, yılın her gününde kadına verilen değerin cinsiyetinden çok, insani değerler kapsamında olmasıdır.
Peygamerimiz Hz.Muhammed’in “Okumak, kadın ve erkek her Müslümana farzdır” sözünü unutmadan, tüm kadınlarımıza ,sağlık ve mutluluk dolu, nice 8 Mart’ı kutlamaları ve bu günün anlam ve öneminde “haklarına hak” eklemeleri ise temennimizdir.

Bu haber 2449 defa okunmuştur

:

:

:

: