ABD derin devleti devrede

Geçtiğimiz günlerde size Suudi Arabistan veliaht prensinin Çin ziyaretinden bahsetmiştik . Derin ABD nin harekete geçtiğini sizlere yazımızda aktarmıştık . Derin ABD nin neden harekete geçtiğini sizlere aktarmıştık .

Geçtiğimiz günlerde size Suudi Arabistan veliaht prensinin Çin ziyaretinden bahsetmiştik . Derin ABD nin harekete geçtiğini sizlere yazımızda aktarmıştık . Derin ABD nin neden harekete geçtiğini sizlere aktarmıştık . Neydi sebeb ARAMCO ...

ARAMCO nedir ? Neyin nesidir ? Sizlere aktarayım. Resmî adı ile 'Suudi Arabistan oil company' dir. Suudi Arabistan bu şirket üzerinden doğalgaz ve petrol işlerini yürütmektedir. Esas önemli olan da bu şirketin temelde ABD Başkanı ve suudi Arabistan kralının girişimleri ile kuruldu.Şirketin önemli olmasının sebebi ise petrolün kontrolü buradan yapılıyor. Trilyonlarca dolar değeri bulunan bu şirketin ABD açısından hayati önemi büyüktür . Tahmini 75.000 kişi bu şirkette çalışmaktadır . Bu kadar çok çalışan bir şirketin büyüklüğünü siz düşünün . Bu kadar büyük şirket olmasının yanında en çok petrol çıkaran şirkettir.  

Bu şirket devletlerin şirketleri ile de anlaşmaları vardır ve halen anlaşmalar yapmaktadır. İşte Çin de böyle bir anlaşma yapıldı ,bu konuya yazı sonunda değineceğim . ARAMCO Nun Türkiye ile de anlaşmaları oldu . 18 Türk şirketi ile en son berat Albayrak ın enerji Bakanı olduğu dönemde anlaşmalar yaptı. Bu şirket Amerikan körfezinden ,Güney Çin denizine kadar yüzlerce rafinerisi mevcut. Şirketin daha önce hisseleri ABD şirketleri tarafından ortak iken , 1980 den sonra suudi Arabistan devleti tarafından hisseleri satın alındı .ARAMCO , piyasa değeri açısından Exxon Mobil Corp. ile Royal Dutch Shell Plc. gibi rakip petrol devlerini gölgesinde bırakıyor.

Neyse gelelim son günlerde ki ziyaretin içeriğine . ARAMCO başkanını ABD derin devleti açık açık tehdit etti. 

Sebebi belli !

Bu ziyaret te Çin ile beraber bazı ticari anlaşmalar imzalanmış olması ve Çin ile ticari ilişkileri . 2017 yılında Çin in PETROchina ve sinopec şirketleri ARAMCO Nun hisselerinin %5 ini satın almak İçin teklif götürdü . Bu teklif 250 milyar dolar civarında idi . Bu ilişkiden sonra hatırlarsak bütün prensler göz altına alındı günlerce aylarca göz altında kalındı . Servetleri karşılığında bazıları salındı . Bunlar Rothschild ailesi ile bağlantılı, Londra ile etkili ticareti isteyen prensler, bakanlardı. Ayrıca bu isimlerden bazı bakanlar sinopec şirketi ile yakın temasda idi işte bunun üzerine derin ABD devreye gitti olan oldu. Hatırlarsak ! 

Daha önce de STRATFOR RAPORUNDAN  siz okurlarımıza bahsetmiştik . O zamanlar yazılan raporda suudi Arabistan kralının hayatının son zamanların da kral olarak veliaht prens Muhammed bin Selman ın getirilmesi Pentagon a rapor olarak sunuldu .kral Selman da büyük oğlu yerine veliaht prens selman ı destekledi . Pentagon un bu hamlesi karşısında ailenin güçlü olduğu Londra şaşırmış kalmıştı . Yani olayı toparlarsak her dönemde ABD derin devleti bu ve ya bunun gibi olayların karşısında Durmuş, gerekli adımları atmıştır. 

Gelelim bugüne !

Çin Ziyarettinde prens bin selman ARAMCO üyeleri ve başkanı ile gittiğini biraz evvel yazdım . CIA başkanı yani derin ABD devreye girdi. 1. Ağızdan HASPEL ARAMCO başkanı Halid el-Falih i tehdit etti. Bu tehdit sadece ARAMCO yü değil bütün suudi Arabistan a idi. ABD fonlarında yer alan milyar dolara el konulacağını, Cemal kaşıkçı gibi birçok olayı gündeme getireceklerini mana ederek aba altından sopa gösterdi. Derin ABDnin devreye girmesi kadar normal bir durum yoktur. Çünkü büyüyen bir Çin e petrol desteği abd nin sonu denektir. Sizlere daha önce de yazdım . Abd buna müsade ettirmemeye çalıştı. Çin ve ABD nin savaşı burada devam etmekte. Lakin savaş giderek büyümektedir. Çin in üretim noktasında serbest piyasa üzerinden ettiği kar ve kazanımlar elbette ABD yi etkilemektedir . ABD de Çin i petrol üzerinden kontrol altına almak İçin elinden geleni yapıyor yapmaya da devam edecektir . Çin şirketleri ile ARAMCO Nun yakınlaşmasına müsade ettiği takdirde ABD büyük türbülans a girecektir . O yüzden tehdit gelmesi normaldir . Daha önce de size yazdım . Suudi Arabistan kontrol altında tutulmak isteniyor . Hatırlarsak Trump demişti ; Cemal kaşıkçı olayında suudi Arabistan a baskı yaparsak silah satışını kesersek Rusya ya Çin e dönüş olur ! Diyerek bugünleri aslında bizlere anlatmaya çalıştı. Bakalım savaş büyüyor daha neler olacak göreceğiz . Bugün de stratfor raporu üzerinden Türkiye üzerine hamleler yapılmaktadır . Bunları da bir sonra ki yazımızda sizlere aktaracağım.

 

Bu haber 1083 defa okunmuştur

:

:

:

: