Arap NATO’su ve Türkiye

Kaç okurumuz hatırlar bilmem , daha önce ki yazılarımda ARAP NATO su hakkında yazılar yazdım. Bu konu hakkında bir çok şeyden bahsettim . Dün de Suudi Arabistan resmî makamları yoluyla bir Arap NATO'su' olarak adlandırılan 'Stratejik Orta Doğu Paktı' kurulması çalışmalarına başladığı açıklandı .

Kaç okurumuz hatırlar bilmem , daha önce ki yazılarımda ARAP NATO su hakkında yazılar yazdım. Bu konu hakkında bir çok şeyden bahsettim . Dün de Suudi Arabistan resmî makamları yoluyla bir Arap NATO'su' olarak adlandırılan 'Stratejik Orta Doğu Paktı' kurulması çalışmalarına başladığı açıklandı .

Hatta Pazartesi günü Suudi Arabistan da bu konu hakkında bir toplantı düzenlendi. Toplantıya ABD, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Ürdün ve Katar'dan üst düzey katılımlar oldu. Paktın amacı bölgesel barışı sağlamak olduğu açıklanmış. Bu proje aslında bölgeye barış getirmekten çok barışı engelleyecek bir proje olarak görülebilir. Çünkü bu projenin oluşumu için bir ayak olacak YPG güçleri de proje inşasında yer alıyor. Binlerce tır silah teslimatı neden yapıldı şimdi anlıyormusunuz? Hedef, Hem projenin işlevselliğini kazandırmak hem de İpek yolu projesine darbe vurmaktır. Bu projeye (Arap natosu ve ypg silahlı güç oluşumuna )karşı çıkanların başında Türkiye geliyor. Çünkü Türkiye nin de merkezinde olduğu büyük bir oyun oynanıyor. Stratejik kavga büyük mü büyük ! Ortaklıklar , saflar belirginleşmiş durumda. Öyle ki şah mat hesabında olduğu gibi muazzam bir santranç oynanmaktadır. Arap baharı da bu paktın bir başlangıcı idi . Yapılmak istenenlere zemin hazırlamak İçin bir adımdı. Hatırlarsak resmî anlamda ISAF güçleri Ortadoğu da bir çok operasyon yaptı. ABD şimdi onun yerine YPG kullanmaya başladı. Kısacası ABD oyunda diğer ortaklarını istemiyordu. NATO, bulunduğu her ülkede mukavemet gücü yüksektir. Hatırlayalım sarkozy Libya'yı Arap baharında NATO güçlerinin müdahalesi öncesi bombaladı. Sonra ne oldu ? Siyasi hayatı bitti. Çok uzağa gitmeyelim ... yine Fransa dan örnek vereyim . Fransa hükümetinin başında olan Macron bir açıklama yaptı. Avrupa kendi silahlı gücünü oluşturmalı dedi. Şu an ülkesi ne durumda görün istedim.

Yine çok uzağa gitmeyelim . Ülkemize bakalım. Her eksen dışına kayma olarak görülen ikili ilişkiler ve anlaşmalar sonra neler oldu hatırlayın. Mesele Çin ile savunma sistemi anlaşması imzalanacaktı, kobani olayları patlat verdirildi... sonuç 51 kişi öldü. Onlarcası yaralı , maddi zahiyat. Vs yani ne yaparsanız yapın bir şekilde pakt içinde iseniz hareket etme kapasitenizin sınırlı oluyor.

ABD 28 Üyesi olan NATO üzerinden YPg yi destekledi. Ona bir düşman lazımdı. DEAŞ yine bir örgüt doğuruldu . Nasıl Afganistan da Taliban ve el kaide gibi örgütler çıktı ise burada da aynı senaryo devreye sokuldu. Hep dedim deaş ile YPg nin farkları yoktur. Hepsinin kontrol merkezi aynıdır. Yönetildikleri emir aldıkları yerler aynıdır. Belli amaça hizmet eden bir maşadan başka birsey değildir. Koskoca NATO güçler deaş ı yenemedi , bir YPG faktörü konuldu , TRUMP deaş ı yendiğini açıkladı .

ABD, ypg güçlerinden 100.000 kişilik ordu kurmak istiyor . Bu güç ile Arap natosu kurulmasına karşı çıkacak ülkelere karşı YPG kullanılacak. Bu projeye karşı çıkanlardan biri de İngiltere idi. Lakin Manchester da bir saldırı oldu. Bu İngiltere nin fikrini değiştirmek için yapılmış terör saldırısı idi. İngiltere Arap natosu ile bölgeye bir daha giremeyeceğini çok iyi biliyor .ARAP NATOSU ile Dubai, Kuveyt, Bahreyn, Lübnan ve Tunus tamamen ABD nin kontrolüne geçecek.

Türkiye bu oluşuma karşı bir çok yer de üs kurmaya başladı . Suriye nin kuzeyi , sevakin adasında , katar da vs vs şimdi olayları iyi anlıyormusunuz? Türkiye nin Afrika'da üs kurma girişimleri hepsi aynı durumdan dolayı. İngiltere bu duruma alenen destek veriyor. Sebebini de biraz evvel söyledim. Hatırlarsak Jim Mattis Türkiye nin bu üsleri kurmasına engel olacağını somali de açık açık söylemişti.
Bugün Sudan da bir tatbikat yapıldı. 8 ülke katıldı. 1000 dönüme yakın alanda tatbikat yapıldı. Çevrilen alan aynı Türkiye haritası idi. Birileri Türkiye ye mesaj vermek istiyor. S400 ve Türkiye -Rusya- Çin yakınlaşmasına karşı adım atılacağı izlenimi veriliyor . Bir taraftan Arap natosu adımı geliyor. Hepsi aynı eksende değerlendirilmesi gereken hususlar. Sevakin adasına üs kurulacağı fikrini kabul etmeyen ABD idi. Bugün Sudan da karıştırıldı. Ülke karıştırılmış durumda. Çin ve Türkiye ile yakınlaşan Sudan ABD çıkarlarına hizmet etmediği için Ömer Beşir indirilmek isteniyor. Mısır da Mursi yi darbe ile devirmediler mi?

Kilit ülke Türkiye . Çok önemli coğrafya da ana konum Türkiye'dir . Türkiye siz olmaz . Üzerimize her yerden gelecektirler. Türkiye yi kendi istediklerini alana kadar zorlayacaklardır. Biz kimle adım atsak o lideri ya da ülkeyi kaosa sürüklediler. Somali , Venezuela , Arap ülkeleri, Afrika ülkeleri vs vs her yerde aynı. O yüzden kendilerine hizmet etmeyenlere karşı bir yapı bir terör örgütünü kullanmak ABD nin işidir. Öyle olmaya da devam edecektir.
Bu haber 2124 defa okunmuştur

:

:

:

: