Sonunda

Yılan hikâyesine dönen ve son bir buçuk yıldır imzalanmayan Ekonomik Ve Mali İşbirliği Protokolünün hazırlıkları tamamlandı ve iş imza aşamasına kaldı.

Yılan hikâyesine dönen ve son bir buçuk yıldır imzalanmayan Ekonomik Ve Mali İşbirliği Protokolünün hazırlıkları tamamlandı ve iş imza aşamasına kaldı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ında birkaç gün içerisinde KKTC’yi ziyaret etmesi ve beraberinde de hazırlanan protokolün imzalanması bekleniyor.

Hayatımızdan resmen çalınan iki yıl tüm hizmetlerin durmasına yol açtı. Şimdiye Merkezi Cezaevi bitmiş olacaktı ki protokol imzalanamadığı için daha kaba inşaatı tamamlanabildi ancak. Keza aynı şey yollarda da işlerin yarım kalmasına neden oldu.
Girne Dağ yolunda iş yapan firma gayet güzel ve hızlı bir şekilde iş yaparken ödemelerini alamadığı gerekçesi ile birkaç aydır yapmakta olduğu işleri durdurmak zorunda kalmıştı. Hali ile yolun birkaç ay içinde bitmesi gerekirken şimdi en az dört beş ay daha işin uzamasına neden olundu.

Neyse her işte bir kısmet var deyip yeni protokolün bir an önce imzalanması beklemekten başka çare yok. Protokolün imzalanması ile birlikte geçen yıl güvenlik kuvvetleri için KKTC bütçesinden yapılan 288 milyon TL’lik ödemenin Türkiye’den karşılanmasını ve bu kaynak ile kamudan alacağı olan iş insanlarına ödeme yapılmasını planlıyor. Başta Merkezi Cezaevi ve bazı yapımı duran yollarda yeniden iş başı yapılması içinde gerekli ödemelerin yapılması kararlaştırıldı. Bu ödeme ile piyasanın canlandırılması amaçlanıyor.
Bu haber 9945 defa okunmuştur

:

:

:

: