Kıbrıs müzakereleri masada değil artık saha da gerçekleşiyor

Maraş açılımı ile 50 yıllık müzakere sürecinde farklı bir sürece girildiği apaçık ortada. UBP- HP hükümeti, BB Ersin Tatar ile DB Kudret Özersay farkı, 50 yıllık müzakere statükosu kırılmış oldu.

Maraş açılımı ile 50 yıllık müzakere sürecinde farklı bir sürece girildiği apaçık ortada. UBP- HP hükümeti, BB Ersin Tatar ile DB Kudret Özersay farkı, 50 yıllık müzakere statükosu kırılmış oldu.
Hükümet Kıbrıs sorunu ile 50 yıldır masaya bağlı kalan KKTC halkının önünün açılması ve hak etmediğimiz izolasyonlar altın da ezik kalmamamız için, müzakerelere “SAHA “ da farkı getirdi. Rum liderliği her zaman için masada müzakereleri sürdürme arzusun da olduğunu zaten biliyoruz. Bundan sonra izlenecek yol ile haklılığımız daha da görünür olacak. Türkiye’nin gücü ile KKTC hükümetinin izleyeceği “SAHA” politikası Rum tarafının ezberi bozuldu bile.
Denizlerde doğal gaz arayışı ve Maraş açılımı Rum tarafının müzakere arayışına neden oldu. Anastasiadis’in güvenirliliği güney Kıbrıs da sarsıldı, iki devletli çözümün konuşulması gerektiğini Crans Montana da Çavuşoğlu’na söylemişti. Bu deşifre olunca Rum siyasi partileri başkanlarını çok eleştirdi, kendi partisi DİSİ de dahil. Rum hükümet sözcüsü Prodromos, şöyle cevap vermişti” federal çözüm olmuyorsa iki bölgeli gevşek federasyon olsun” sözünü hatırlattı Anastasiadis’in.
Kıbrıs Türk halkı 50 masaya bağlı kaldı, Rum tarafı yasal devlet edası ile Dünya ile bizim adımızı da kullanarak doğrudan ilişki kurmayı başardı. KKTC DB Özersay’ın çok iyi bir müzakere tecrübesi var ve bu müzakerelerin mevcut hali devamın da bir sonuca ulaşılamayacağını ve bize zaman kaybı olduğunu çok iyi biliyor. Bir önceki 4 lü hükümet döneminde elinin bağlı olduğunu görebiliyorum.
Doğal gaz aramaları ile Maraş açılımı artık süreci saha da pratik çözüm üretmeye zorlayacağını göreceğiz. Maraş için BM yasak koydu diye içimizde de sesler çıktı, ancak Rum tarafı bile, Türkiye ve KKTC nin dik duruşundan endişelenmeye başladı. KKTC BB Ersin Tatar ile UBP, Kudret Özersay’a bu konuda açık çek verdi.
Özersay’ın, Anastasiadis ile özel görüşmesi, bir şeylerin farklı gittiğinin işareti idi. Rum tarafında Anastasidis’e çok ciddi baskılar neticesinde BM’ye mektup göndermesi ile önce Akıncı ile görüşme ondan sonrada BM GK da Eylül ayında 3 lü görüşme yapılacak. Bu masada müzakerenin devam etme çırpınışıdır. 50 yıl sonuç alınamadı da 2020 CB seçimlerine kadar mı sonuç alınacak, kimileri Akıncı’yı seçime yönelik açılımlar diye eleştiriyor.
Gerçek şu ki UBP- HP hükümeti, özelde ise TATAR ile ÖZERSAY fark yarattı. Doğu Akdeniz de Türk gemilerinin doğal gaz arayışı ile Maraş açılımı, müzakereyi masadan “SAHAYA” taşıdı.
Bu haber 1369 defa okunmuştur

:

:

:

: