Meclisin “bal üretemeyen arıları”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 50 milletvekilinden oluşan Cumhuriyet Meclisi ve o meclisin üretim dışı kalan komiteleri.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 50 milletvekilinden oluşan Cumhuriyet Meclisi ve o meclisin üretim dışı kalan komiteleri.
Geçen 45 yılda 40 hükümet gören Cumhuriyet Meclisi bal üretemeyen arıların bulunduğu kovana benziyor. Yıllardır bekleyen yasalar neredeyse “antika” konumuna kavuşacak.
Bilişim Yasası, Hal yasası, İcra İflas Yasası, Kamu Reformu Yasası, Belediyeler Yasası, Vergi Reformu Yasası, aklıma gelen bunlar. Ha bir de yasa çıkıyor ama peşinden tüzükleri yapılmadığı için çalışamayan yasalar da var.
Hatırlıyorum, İçişleri Eski Bakanı İlkay Kamil zamanında bir “Apartman Yönetmeliği Yasası” çıkmıştı. Hala daha tüzükleri hazır olmadığından, o yasa kadük olmuş durumda.
İşte bizim Cumhuriyet Meclisi’nin bugüne kadar gelmiş geçmiş, meclise girmiş çıkmış, bol, bol konuşma yapmış ancak “bal yapamayan arıları, milletvekillerimiz”, malesef icraatta sıfırlar.
Ülkede tadil olmayı bekleyen onlarca yasa var. Bunlar oturulup görüşülecek, zamana ayak uydurularak tadil edilecek ve yenilenecek. Ama nerde! Kim yapacak bunları? Bal üretemeyen arılar mı!
Bakın okullar açılıyor, öğrencilerimizi bekleyen büyük bir tehlike kapıda ama ülkeyi idare edenler bunun farkında değil ve önlem almıyorlar.
Çin malı, kanserojen ihtiva eden kalitesiz zararlı kırtasiye ürünleri, kokulu silgi ve kalemlerden başlayın, renkli çantalara, şekil yapılan renk, renk macunlara ve oyuncaklara kadar, tehlike saçan malzemeler.
KKTC Tüketiciler Derneği, şiddetle uyarıyor hükümeti önlem alın diye ama duyan yok!
2014 yılından beri ciddi şekilde hükümetlere çağrı yapan Tüketiciler Derneği Başkanı Hasan Yılmazışık, zararlı Çin mallarının “kara Listeye” alındığını söyleyip, açıkça yetkilileri göreve çağırıyor.
Yılmazışık, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Cumhuriyet Meclisi’nin 28 Nisan tarihinde Oybirliğiyle kabul olunan ve 1 Haziran 2015 tarihinden başlayarak yürürlüğe girmesi gereken 42/2014 sayılı “Ürün Güvenliği Yasasının” aradan yıllar geçmesine rağmen henüz yürürlüğe girmediğini ifade ediyor ve ekliyor, yasa altında hazırlanması gereken 20 adet tüzüğün de henüz hazırlanmadığına dikkat çekiyor dernek başkanı.

Yılmazışık, “Ürün Güvenliği Yasası’ndan bahsediyor, vatandaşların sağlığının tehlike altında olduğunu vurguluyor, ülkedeki kanserli hasta sayısının gün geçtikçe arttığına işaret ederek bunların nedeninin, kullanılan ürünlerin güvenliksiz olmasından kaynaklandığına vurgu yapıyor.

Ama heyhat, kimse kılını kıpırdatmıyor.

İşte bunun için “meclisin bal yapmayan arıları” diye bahsediyoruz meclis üyelerinden.
Kusura bakmayın ama gerçekten bal yapamıyorsunuz.
Bal yapmayan arılara başka ne denir ki!...

Okullar açılıyor, yeni eğitim-öğretim yılı açılacak, şunun şurasında ne kaldı ki, hala daha piyasadaki zararlı Çin malı kırtasiyeler konusunda hükümet veya ilgili bakanlık ve daire birimleri harekete geçmedi.

Çocuklarımızı, öğrencilerimizi kim koruyacak bu zararlı maddelerden?
Bir an önce harekete geçip, kontrolleri sıklaştırın ki, “zararın neresinden dönersek kardır diyelim”
Hadi, pazarları, marketleri, kırtasiyeleri denetime çıkalım.
Ha bir de unutmadan, çıkarın şu “Ürün Güvenliği Yasası’nı” değil ama...

Bu haber 10224 defa okunmuştur

:

:

:

: