BM, Berlin’de ön görülen üçlü görüşme için şartlar öne sürecek

Üzülerek bir kez daha yazmak isterim ki haberleri Rum tarafından alıyoruz. 25 Kasımda Berlin de ön görülen üçlü görüşme öncesi geçici özel temsilci LUTE Kıbrıs’a geliyor.

Üzülerek bir kez daha yazmak isterim ki haberleri Rum tarafından alıyoruz. 25 Kasımda Berlin de ön görülen üçlü görüşme öncesi geçici özel temsilci LUTE Kıbrıs’a geliyor. Yaz aylarında yine gelmişti birkaç gün öngörülen mekik diplomasi tekniği bir hafta sürmüştü. Her zamanki gibi sonuç alınamadı, 16 Kasım yine geliyor. Referans konularında uzlaşı aramak için geliyor, BM GS Guteres uzlaşı aradığı için gönderiyor.
Guteres sonuç alamayacağı bir görüşmeye müdahil olmak istemiyor, dahası sonuçsuz kalabilecek bir süreci başlatmak istemiyor. Bu bilgiler Pazar günü Rum tarafında konuşuldu. Rum başkan Anastasiadis bu şekilde üçlü toplantıya katılmak istemiyor, bundan dolayıdır ki sürekli şartlar öne sürüyor. Türkiye garantiler konusun da ısrarcı olmamalı, derhal Doğu Akdeniz de ki kazıları durdurmalı diyor Anastasiadis. Eğer Ankara bizim kabul etmediğimiz ve 21. Yüzyılda kabul edilebilmesinin imkansız olan 19. Yy garantilerinden vazgeçmezse müzakereye gitmemiz mümkün değildir.
BM de bu şekilde ki mesajından sonra 25 Kasım üçlü toplantının gerçekleşmeme olasılığı güç kazanıyor. Anastasiadis böyle bir toplantıyı zaten tercih etmiyor, iki bölgeli iki toplumlu federal bir çözüme siyasetinde de uzak durduğunu gayet net anlamaktayız. KKTC de bir görüş var ki Rum tarafının anlaşma istemediği ortaya çıksın.
Soruyorum, Rum tarafının 50 senedir anlaşma istemediği ortaya çıktıda ne oldu, yaptırımlar ile karşı karşıya mı kaldı?
25 Kasım Berlin de ki üçlü görüşme suya düşerse Akıncı’nın 2020 CB seçimlerin de aday olması da zora girer, bu Rum tarafında da konuşuluyor. Akıncı’nın yeniden CB seçilmesini en çok AKEL istiyor, AKEL milletvekili Stefanus Stefanou nerde ise propakanda yapıyor. Savunmaları ise şu, “Kıbrıs da çözüm ancak Akıncı ile olur”
Lute 16 Kasım da şartlı geleceği açık ve seçik, bu gelişmelerde Türkiye’nin etkisini hesaplayan var mı? Türkiye garantör ülke olarak eğer BM’YE ucu açık görüşmeye müdahil olmayacağız, garantilerden vazgeçmeyeceğiz, denizlerde ki hem bizim hem de KKTC devletinin haklarını sonuna kadar arayacağız demişse BM bu uyarıyı dikkate almak zorundadır.
Akıncı’nın yanlış bir hesabı daha var kuzey Suriye de TÜRK ordusunun başarısı ile gerçekleşen BARIŞ PINARI harekatı, Ortadoğu ve doğu Akdeniz de ki dengeleri değiştirmiştir. Türkiye CB RECEP TAYYİP ERDOĞAN’NIN “Dünya beşten büyüktür sözü” artık bir realite olma yolundadır.
Bu haber 1749 defa okunmuştur

:

:

:

: