İmrendik!

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, hafta sonu Lokmacı’da yaşanan dehşete ilişkin hala “Biber değil, zeytin dalı” söylemini söyleyedursun, Rum yönetimi dün çok kritik bir karar aldı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, hafta sonu Lokmacı’da yaşanan dehşete ilişkin hala “Biber değil, zeytin dalı” söylemini söyleyedursun, Rum yönetimi dün çok kritik bir karar aldı.
Sayın Akıncı her ne kadar “geniş çaplı bir değerlendirme yapacağız” dese de bizim değerlendirmelerimiz ne yazık ki Sarayönü politikalarını aşamıyor. Gerçek manada geniş çaplı değerlendirme nasıl yapılıyor? Anastasiadis hepimize gösterdi.
Ne dedi dün Rum lider?
“Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile telefonda görüştük. Kıbrıs’ın aynı zamanda Avrupa’nın da sınırı olan Yunanistan sınırlarının korunması için Güvenlik Birimlerine kuvvet göndermeye hazır olduğu bilgisini verdim. Önerim kabul edildi” dedi.
Biz Lokmacı’dan virüs geçerdi, geçmezdi, zeytin dalıydı, polis copuydu diye uğraşırken, Güney’in attığı adım, uykudan uyanmamıza vesile oldu.
Belli ki Rum yönetimi, Türkiye’den Avrupa’ya yönelik mülteci akınını bir fırsata çevirmek istiyor. Türkiye’yi Avrupa Birliği ile askeri anlamda karşı karşıya getirmeyi düşlüyor.
Rum lider, “Önerim kabul edildi” dediğine göre, buradan Edirne sınırına yığılacak Rum askeriyle bir sonraki aşama muhtemelen şu olacaktır.
“Yunanistan sınırından Türk askerine ateş açıldı…Şöyle oldu, böyle oldu…”
Kim açtı, Yunan askeri mi açtı, Rum askeri mi açtı?
Velhasıl işin sonunda ayıkla pirincin taşını…
Bu senaryo size hayal ürünü gelmesin. Ülkeler arasında savaşların nasıl çıktığının tarihçesine bakarsanız, söylemek istediğimizi çok daha iyi anlarsanız…
Elbette bu karar, askeri güçten çok öte, sembolik olarak derin anlamlar içeriyor.
Türkiye’nin Ortadoğu’da yürüttüğü mücadelede bizden yapılan sözüm ona “barış” açıklamaları, Anadolu ile Kuzey Kıbrıs arasında gönül bağını zedeliyor…
Rumlar ise abileri Yunanistan’a “Biz sizin sınırlarınızı savunmak için de ölürüz” mesajıyla gönüllerini fethediyor.
İmrenmedik desek, yalan olur doğrusu… YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın dediği gibi takdire şayan bir hareket.
Elbet Türkiye’nin ihtiyacı yok ama biz “anavatanın yanındayız” diyerek, gerekirse Türkiye’ye asker göndermeye hazır olduğumuzu söylesek ne olurdu?
Türkiye bizden elbette asker istemezdi? Ancak her fırsatta bizi sadece Ankara’da para isterken gören anavatanın kırılan kalbini, bu şekilde yeniden kazanmış olmaz mıydık?
Sözün özü, Rum yönetiminin duruşu iyi incelenmeli. Birlik ve beraberlik nedir? Anca beraber kanca beraber nasıl olur? Hepimize gösterdi.
Vatan sevgisi nedir? Bu konuda Anastasiadis’ten ders alması gerekenler bunu iyi incelemeli… Bizden söylemesi…
Bu haber 10301 defa okunmuştur

:

:

:

: