Güvenli ada mı, kabus adası mı?

Memleket çalkalanıyor. Hepimizin ayarı bozuldu. Güvenli sandığımız ülkeye hiçbir kontrol yapılmadan sokulan özel ziyaretçilerle ilgili herkes topu birbirinin üzerine atıyor.

Memleket çalkalanıyor. Hepimizin ayarı bozuldu. Güvenli sandığımız ülkeye hiçbir kontrol yapılmadan sokulan özel ziyaretçilerle ilgili herkes topu birbirinin üzerine atıyor.

Kimse yapılan bu hatanın faturasını ödemek istemiyor.

Yaşanan kriz, hükümet ortaklarının da arasını açmış görünüyor.

Kabinenin HP kanadı Turizm Bakanı Ünal Üstel’in istifasını isterken, Başbakan Tatar’ın görevden alma yerine Üstel’in kendisinin istifa etmesini isteğini öne sürülüyor.

Hatası olmadığını söyleyen Üstel ise Tatar’ın talebine karşı direnme eğiliminde.
“UBP’de karar için kritik gün bugün” diye yapılan yorumlarda Başbakan Ersin Tatar’ın çok sert bir dönemecin eşiğinde olduğu ifade ediliyor.

HP dün gün boyu yaptığı Parti Meclisi toplantılarında hükümetten çekilmeyi tartıştı. Gözler bugün Başbakan Tatar’ın yapacağı açıklamada olacak.

Yeni hükümet senaryolarında kilit parti durumunda olan YDP’nin Genel Başkanı Erhan Arıklı hükümet senaryoları içinde olmadıklarını söyledi, “Ancak erken seçim hükümetine destek verebiliriz” diye de eklemeyi ihmal etmedi.

Peki böyle bir manzarayla hükümet krizi konuşulurken, ülkenin gerçek sorunları ne durumda?

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut dün ADA TV’de yaptığı açıklamada hükümeti net bir şekilde uyardı.

“Artık siyaseti bir kenara bırakın” diyen Gürkut, böyle giderse ay başında uçuşların da başlamasıyla Temmuz ayının ortasında hastanelerin Covid-19 vakalarıyla dolup taşacağını söyledi.

Ve asıl kritik soru…

Tabipler Birliği Başkanı Gürkut, “Böyle bir durumda yaşanacak ölümlerden kim sorumlu olacak” diye sordu.

Felaket senaryosu da diyebileceğimiz geleceği anlatan Dr. Gürkut, şunları söyledi:
“Pandemi hastanesi hazır olmadığı için ağır hasta olan kişilerin yataklarını Covid’e yakalanan insanlara vereceğiz. Yeterli yatak yok. Kalp ve böbrek hastası olan vatandaşlara evinizde kalın, hastaneye gelmeyin diyeceğiz. Böyle bir durumda insanlarımız Covid dışı sebeple ölürse, ölen her insan, hükümeti katlettiği insan olur.”

Hepimizin uykularını kaçıran bu senaryo karşısında hükümet şu anda, bambaşka konuları tartışıyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde liderler adeta köşe kapmaca oynuyor.
Biz ise 1 Temmuz’da başlayacak uçuşlar öncesinde “Hiçbir hazırlığımız yok” diyen bilim insanlarının uyarılarıyla elimiz yüreğimizin üstünde bekliyoruz.

Güvenli ada imajının, kabus adasına dönmemesi için çaresizce hükümetin bir an önce asli görevine geri dönmesini istiyoruz…


Bu haber 10746 defa okunmuştur

:

:

:

: