Cumhur'un yeni başkanı Sn Ersin Tatar

KKTC tarihinde yeni bir sayfa açıyor.

KKTC tarihinde yeni bir sayfa açıyor.
Bu seçimin kaybedeni AB, Rusya, İsrail, Yunanistan, Kıbrıs Rum kesimi ve ABD oldu. Türkiye karşıtlığı politikası iflas etmiştir. İşbirliği kazanmıştır, KKTC ve Türkiye kazanmıştır. Burada demokratik bir seçim yapıldı. Sn Akıncı ve Sn Tatar’ın 2. tura taşıdıkları seçim sonuçlandı. Doğu Akdeniz’de son gelişmeler paralelinde konular ele alındığında seçmen bu sefer doğru kararı verdi. Geçtiğimiz günlerde Sn Akıncı, Tatar hakkında yaptığı söylemler halk tarafından karşılık bulmadı . Sn Tatar’ın dergah ziyaretini laiklik çerçevesinde bir programda değerlendiren Sn Akıncı yanlış yol izledi. Ufak şeyler ile gittiği yolunu tıkadı. Türkiye’nin Suriye politikasında yaptığı söylemler, Maraş konusu, ‘tehdit ediliyorum’ söylemleri karşılık bulmadı.

En önemlisi Montana sürecinde ortaya konulan harita Rumlara verilmesinin söz konusu olmayacağını halk bir kez daha sandıkta cevap verdi. Sn Akıncı Rumlarla federasyon fikri çerçevesinde toprak verebileceklerini deklare etmişti lakin HALKIN cephesinde bu karşılık bulmadı.

Seçimin 1. turu sonrasında partilerden gelen açıklamalar ve gelinen süreçte en büyük oy değişmelerinin özellikle CTP tarafında yani TUFAN Hoca’nın partisinde olduğu gözlendi.

Burada kazanan aslında KKTC halkıdır. Bundan sonra yeni Cumhurbaşkanı Sn TATAR’a büyük görevler düşüyor. Sn Akıncı’dan koltuğu devir alacak olan Sn Tatar’ı zor bir süreç bekliyor. Bu süreçte hem Doğu Akdeniz konusu , müzakereler, ekonomi ve özellikle Türkiye ile ilişkilerin tekrardan reformu gibi konular özellikle gündeme alınacaktır. ANAVATAN Türkiye ile hareket eden Sn TATAR’ın bu konularda başarılı olmasını temenni ederiz.

Bu yazımızdan öncede belirtmiştim. Sn TATAR’ın bu seçimlerde başarılı olacağını düşünüyorduk. Öyle de oldu . SN TATAR’a yeni görevinde başarılar diler, hayırlara vesile olmasını rabbimizden dileriz.

Bu haber 7071 defa okunmuştur

:

:

:

: