ABD ile Türkiye’nin ‘sözde’ müttefikliği çıkışı

‘’Sözde ‘’ müttefikimiz ABD nin başına BİDEN geçti. Bundan sonra ne olacak herkes bunları merak ediyor, edecekte.

‘’Sözde ‘’ müttefikimiz ABD nin başına BİDEN geçti. Bundan sonra ne olacak herkes bunları merak ediyor, edecekte.
Biden dönemini en güzel dış işleri bakanlığına getireceği kişi özetledi. Ne dedi ANTHONY BLİNKEN ‘’ sözde stratejik ortak ‘’ diye bir çıkış yaptı. Ülkemize ne gözle baktıklarını açık açık deklare eden bir söz niteliğinde açıklama oldu.
Rusya ‘dan s400 leri almamız bazı kişilerin fikirlerini bu yönde etkilemiş … Biz PATRIOT savunma sistemini NATO sisteminde entegre etmek istediğimizde 40 dereden su getiren ABD yönetimin bugün ki açıklamaları KABUL EDİLEMEZ… Hatta yok hükmündedir. Bu olanların üstüne bir de CAATSA yaptırımlarının gündemde olması da gerçekten stratejik ortak olmadığımız göstergesidir.
15 Temmuz hain darbe girişiminin baş aktörünü Pensilvanya da saklayan ABD nin bugün Türkiye ile gerçekten stratejik ortak olduğunu düşünenler yanılıyor.
Yunanistan'da Girit adasında s 300 füzeleri bulunmaktadır. Hem AB üyesi olup hem de NATO da aktör olarak görev yapan Yunanistan a ses çıkarmayan bugün Türkiye'ye karşı ses çıkarıyorsa bunun altında bir bit yeniği aramak gerekiyor.
Suriye'nin kuzeyinde oluşan PYD yapılanmasına binlerce TIR silah yardımı yapan ABD mi bizim ilişkilerimizi sorgular oldu??? BİDEN 8 yıl boyunca başkan yardımcılığı yaptı. Türkiye ‘yi çok iyi tanırlar.
Türkiye'nin kendi güvenliği açısından attığı adımları ‘’sözde müttefik olarak ‘’ açıklama yapmaları kabul edilemez.
F35 PROJESİNE katkıda bulunduğumuz ortada iken bizleri bu konuda cezalandırma yoluna gitmeleri de ‘’ sözde müttefiklik ‘’ açıklamalarını destekler niteliktedir.

Neyse BİDEN yönetimi TRUMP yönetiminin tüm yaptıklarını düzeltmek için geldiklerini aktardı.Ayrıca yemin töreninde okutulan sözler de bunlara kanıt niteliğindeydi.
BİDEN yönetimin gerçekten işi zor. Trump’ın kurduğu sistemi devam mı ettirecekler ya da yıkacaklar mı göreceğiz. Lakin Meksika sınırındaki duvarlar için ödeme Fonu nu kesti 17 karara imza attılar.
Çin ile ticaret savaşları konusu sürecek mi göreceğiz. Lakin Çin ‘i dünya piyasasında güçlü yapan aileyi sizlere yazmıştım . Kavgayı da yazmıştım. Trump ‘ın damadı Khushner ‘in Yahudi sermayesi ile ilişkilerini bilmeyeniniz yoktur. O yüzden yeni dönemde olacaklar gerçekten zor geçeceğe benziyor.
Trump giderken bir açıklama yaptı … Bir şekilde geri döneceğim dedi. 45 . ABD başkanı ne demek istedi? Onu oraya getirenlere güvenip mi bunu söyledi … Bilemeyiz. Lakin olacaklar tuhaf ve gergin bir şekilde devam edecek.
BİDEN gelir gelmez 17 karara imza attığını söyledik. Bunların başında DSÖ (dünya sağlık örgütü) ne geri dönüşte var. Paris iklim anlaşmasından çekilen ABD bugün BİDEN ile geri dönecek. 30 gün içerisinde bu dönüş olacak. Müslüman ülkelere getirilen seyahat yasağı da kaldırıldı. Bunun dışında 11 milyon insanı sınır dışı etmeyi öngören kararname de iptal edildi.
Kısacası gelir gelmez BİDEN , TRUMP ‘a ait tüm kalıntıları yıkmaya ortadan kaldırmaya başladı .
Önümüzdeki dönemde yaptırım konusunda olumlu olumsuz neler olacak göreceğiz. BİDEN başkanlık dönemine gelir gelmez önüne konulan dosyaları incelenecektir. Lakin Türkiye hiçbir zaman kaybedilecek aktör değildir.
ABD ,Suriye'de bile Türkiye’den vazgeçmeyip ne şiş yansın ne de kebap demiştir..
O bakımdan Türkiye siz ABD ‘nin bölgesel politikaları ileri seviyeye geçemez.

Bu haber 9946 defa okunmuştur

:

:

:

: